"зараа". Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй. "Урлагийн бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл (загварчлал). Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг байгальтай танилцуулах хичээлийн тэмдэглэл "зараа" Хурууны гимнастик "Өргөст зараа"

Дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй цэцэрлэгийн хичээлийн хураангуй.

"Заа" загварчлал.

Зорилтот:хуванцараар ажиллах хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүлэх.

Даалгаварууд:

хөгжиж буй:хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч байдал, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх;

боловсролын:харилцан туслалцаа үзүүлэх, байгалийг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

    алгаа хооронд хуванцар бөмбөгийг өнхрүүлж, хоёр хуруугаараа хуванцарыг сугалж, ажилд өвөрмөц дүр төрхийг өгөх чадвар (танин мэдэхүйн бүх нийтийн үйлдэл);

    харьцуулах, нэгтгэх, ангилах, дүгнэлт гаргах чадвар (ерөнхий боловсролын бүх нийтийн үйл ажиллагаа);

    заасан зорилгын дагуу багшийн даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх чадвар (зохицуулалтын арга хэмжээ);

    бүлэг, хосоороо хамтран ажиллах чадвар (харилцааны үйлдэл);

Тоног төхөөрөмж:сагс, зараа тоглоом (дээж), загварчлалын самбар, plasticine, наранцэцгийн үр.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд ер бусын зочин ирлээ. Энэ хэн болохыг мэдэхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Өргөст боов шиг

Энэ байшинд нэг амьтан байна

Та үүнийг гартаа авч чадахгүй -

Учир нь энэ….

Хүүхдүүд: (зараа).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус аа, энэ бол зараа.

Багш тоглоом (зараа) авчирдаг.

Манай зочны нэрийг Тимофейка гэдэг. Одоо би танд бяцхан түүх ярих болно.

Багш түүх ярьж байна.

Григорий Горин. "зараа. Дэмий хоосон зүйлийн түүх"

Аав дөчин настай, Славик арван настай, зараа түүнээс ч залуу байсан.

Славик малгай өмссөн зараа авчирч, аавын хэвтэж байсан буйдан руу гүйж очоод, аз жаргалдаа амьсгал хурааж, "Аав аа, хараач!" Гэж хашгирав. Аав сониноо тавиад зараа шалгав. Зараа монхор хамартай, хөөрхөн байсан. Нэмж дурдахад аав нь хүүгийнхээ амьтдыг хайрлах хайрыг урамшуулсан. Нэмж дурдахад аав өөрөө амьтдад хайртай байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та зараатай уулзаж байсан уу? Энэ талаар бидэнд ярина уу? Хүүхдүүд түүхээ ярьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зааа зараа харцгаая. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Бөмбөгт үнэнч, зөвхөн хамгаалалтанд хэрэгтэй зүүгээр л. Зараа өөр юутай вэ? Залуус аа, манай Тимошка гунигтай байна гэж та бодохгүй байна уу? Түүнийг чамтай найзууд болгоцгооё. Зараа хийхийн тулд бид хуванцараас бөмбөг өнхрүүлж, дараа нь гурван хуруугаараа хошууг нь гаргаж авдаг. Манай зараа хэн ч гомдоохгүйн тулд түүнд өргөс хэрэгтэй. Бид үрээр нуруу хийж, үрийг нь хурц үзүүртэй хуванцар болгон оруулаад, илүү их нуруутай байх тусмаа манай зараа сайн байх болно. Одоо нүд, хамараа нэмье. Манай зараа ийм үзэсгэлэнтэй болжээ!

Одоо чи бид хоёр жаахан тоглох болно. Найрсаг компанидаа зориулж тоглоом зохион байгуулж, Тимошка болон түүний найзуудыг инээлгэцгээе.

Залуус аа, та Тимошкатай тоглох дуртай юу? Үйл ажиллагаа явуулсанд баярлалаа!

"зараа".

Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

"Урлагийн бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл (загварчлал)

Даалгаварууд:

1. Пластилиныг дугуй хөдөлгөөнөөр хэрхэн өнхрүүлэх талаар үргэлжлүүлэн суралцах; цэвэрхэн баримал ур чадвараа бэхжүүл.

2. Баримлын ур чадварыг янз бүрийн аргаар бэхжүүлэх: өнхрөх, татах, тэгшлэх, тэгшлэх.

3. Юмыг хуваах, боловсруулахдаа тууштай байх.

4.Бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Зараагийн тухай үлгэр, үлгэр унших. "Заа юу иддэг вэ" сэдвээр ярилцлага. "Ой дахь зараа" зургийг харж байна. Оньсого хийх.

GCD-д зориулсан материал: plasticine, нарсны боргоцой, plasticine өнхрөх самбар, салфетка, стек.

GCD шилжих

Хүүхдүүд үлгэрийн ойг суурилуулсан ширээг тойрон зогсдог. “Үлгэрийн ой” хөгжим тоглогдоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та тэр ид шидийн хөгжмийг сонсож байна уу? Эдгээр нь үлгэрийн ойн чимээ юм. Та энэ ойд орохыг хүсч байна уу? Үүнийг хийхийн тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй:

Тэр зул сарын гацуур модны дор ойд амьдардаг,

Өргөст зүү зүүдэг.

Хэрэв тэр гэнэт бөмбөлөг болж муруйвал -

Махчин араатан юу ч үгүй ​​буцаж ирнэ.

Та үүнийг шүдээ эсвэл сарвуугаараа авах боломжгүй

Түүний хоч хэн байсан бэ?... (зараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та оньсого тааварыг зөв таасан. Чи бид хоёр ойн үлгэрийн цоорхойд орлоо. Зул сарын гацуур модны доор сууж байгаа тэр хэн бэ?

Энэ нь зөв, энэ бол зараа юм.

Багш тоглоомон зараа аваад, зараа гацуур модны доор ганцаараа сууж байгаа бөгөөд яагаад ч юм гунигтай байна гэж хэлэв. Залуус та нар яагаад зараа гунигтай гэж бодож байна вэ? Тэр уйдсан байх. Түүнийг хуванцараас найзууд болгоцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэр ямар гайхалтай болохыг хараарай. Залуус аа, түүний биеийн хэсгүүдэд анхаарлаа хандуулаарай. Зараа ямар биеийн хэсгүүдтэй вэ?

Их бие, толгой, хөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Надад хэлээч, бие нь ямар хэлбэртэй вэ? Толгой? Хөл үү?

Хүүхдүүд хариулдаг: зууван, дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Биеийн хамгийн том хэсэг юу вэ?

Их бие. Биеийн дараа толгой, дараа нь хөл ирдэг.

Залуус аа, бидний их бие аль хэдийн бэлэн болсон - энэ бол овойлт юм.

Надад хэлээч, Толгойг ямар хэлбэрээр сийлсэн байх ёстой вэ? Сарвуу?

Хүүхдүүд (багшийн тусламжтайгаар)

Та толгойгоо ингэж хийх хэрэгтэй: далдуугаараа дугуй хөдөлгөөнөөр илүү том хуванцарыг өнхрүүлэн бөмбөлөг үүсгээд дараа нь хуванцарыг шулуун хөдөлгөөнөөр конус хэлбэртэй болго.

Сарвуу нь жижиг зууван өнхрүүлж, бага зэрэг дарж хийдэг.

Залуус аа, бэлтгэсэн хэсгүүдийг хараарай.

Бидэнд юу дутагдаж байна вэ?

Зөв! Бидэнд хамар, нүд дутагдаж байна.

Хамар, нүдний хувьд - нэг ширхэг хуванцарыг алгаа, нэг хэсэг хамар, хоёр жижиг бөмбөлөг нүдээр дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Анхаарна уу. Нэгдүгээрт, толгой нь биед, дараа нь хөл, хамар нь толгой, дараа нь нүдтэй холбоотой байдаг. Холбох үед хэсэг бүрийг сайтар тослох ёстой.

Гэхдээ эхлээд дулаацъя.

Биеийн тамирын хичээл "зараа".

Зараа нуруундаа мөөг барин зам дагуу гишгэв. (Ар араасаа тойрог замаар алхаж байна.)

Зараа аажуухан гишгэж, чимээгүйхэн навчаа шуугиуллаа. (Газар дээрээ алхаж байна).

Урт чихтэй бөжин уулзалт руу үсэрч байна.

Хэн нэгний цэцэрлэгт тэр ухаалгаар ташуу лууванг барьж авав. (нэг байрандаа үсрэх)

Тэгээд одоо ажилдаа орох цаг боллоо. Суудалдаа суу. Чи бид хоёр зараа баримал хийж эхэлнэ.

Залуус аа, бидний биеийн тамирын хичээл "Зараа зам дагуу гишгэж, нуруундаа мөөг үүрээд явж байна" гэсэн үгээр эхэлсэн. Зараадаа мөөг, алим хийцгээе.

Багш нь хүүхдийн байрлалд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэхдээ мөөг, алим хийхээсээ өмнө хурууны дасгал хийцгээе.

Хурууны гимнастик "Залуу зараа".

Зальтай хачин зараа

Өргөст хүрэм оёсон . Хуруунууд нь хажуу тийшээ заадаг)

Бүгд зүүгээр хучигдсан, бэхэлгээгүй, (Нуураа зангидаж, нэг нэгээр нь гарга

хуруу.)

Зараа түүн дээр зүү тавих болно (Бид гараа задгай цоожтой атгадаг.

Лийр, чавга - жимс бүр, Бид бүх хуруугаа хөдөлгөдөг)

Тэр модны доор юу олох вэ? (Долоовор хуруугаа хажуу тийш нь хөдөлгө

тал)

Мөн баян хүмүүст бэлэг барьдаг (Бид гараа задгай цоожтой атгадаг. Тэр хөвгүүд рүүгээ яарах болно.Бид бүх хуруугаа хөдөлгөдөг)

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Зараа ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа толгой дээрээ юу байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа биеийн ар тал дээр юу өмсдөг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт);

Зараа хаана амьдардаг вэ?

Энэ юу иддэг вэ?

Зараа яагаад гунигтай байна вэ?

Бид зараа яаж туслах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа! Та зараагийн талаар маш их зүйлийг хэлж чадна. Одоо манай зараа олон найзтай, тэр цаашид гуниглахаа болино. Баярлалаа залуусаа!

Багш нь "Үлгэрийн нуга" загвар дээр хүүхдүүдийн бүтээлийг үзүүлдэг.

"Заа" баримал хийх хичээлийн хураангуй

Дунд бүлэг.

Зорилтот:Хүүхдүүдийн алгаа хооронд хуванцар бөмбөлөг өнхрүүлж, хоёр хуруугаараа хуванцарыг сугалж, ажилд өвөрмөц дүр төрх өгөх, дэлгэрэнгүй мэдээлэл (чих, нүд) нэмж оруулах, үрээр зараа дүрслэхийг заах, Багшийг сонсох, түүний зааврын дагуу ажиллах чадварыг нэгтгэх, хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх, байгальд хайртай байх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал:Сагс, резинэн зараа тоглоом, загварчлах самбар, plasticine, наранцэцгийн үр.

Хичээлийн явц:

Багш нь ороолтоор бүрхэгдсэн жижиг сагсыг бүлэгт авчирдаг.

Q. Залуус аа, манай бүлэгт ер бусын зочин ирлээ. Энэ хэн болохыг мэдэхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Гацуур модны доор хэвтэж байна Зүүтэй дэр. Тэр хэвтэж, тэр хэвтэж, Тийм ээ, тэр гүйсэн.

А. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Зараа!

V. Тийм шүү, зараа.

V. Алчуураа өргөж, зараа гаргаж авав. Энэ бол зараа. Түүний нэр Эрофей. Нэг зараа харцгаая. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Бөмбөгт үнэнч. Зүгээр л энгийн бөмбөг биш, харин зүүтэй. Та яаж бодож байна. Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?

D. Зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалдаг.

А. Зөв, зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалахын тулд зүү хэрэгтэй. Манай зараа өөр юутай вэ?

D. Нүд, хамар, чих.

B. Залуус аа, хар даа, манай зараа Эрофейгунигтай. Тэр надад итгэлтэйгээр ямар нэг зүйл хэлэхийг хүсч байна. Тэгээд чи тэр надад юу хэлснийг мэдэх үү? Тэр ойд огт найзгүй. Пластилинаас зараа хийцгээе, дараа нь ойн дагина тэднийг амилуулна.

Зараа хийхийн тулд бид хуванцараар бөмбөг өнхрүүлж, дараа нь гурван хуруугаараа амыг нь гаргаж авдаг. Манай зараа хэн ч гомдоохгүйн тулд түүнд өргөс хэрэгтэй. Бид үрээр нуруу хийж, үрийг нь хурц үзүүртэй хуванцар руу хийж, илүү олон сээр нуруутай байх тусам бидний зараа илүү сайн байх болно. Одоо нүд, хамараа нэмье. Манай зараа ийм үзэсгэлэнтэй болжээ!

Одоо бид бага зэрэг тоглох болно.

B. Одоо бидний хуруунууд зараа туслахад бэлэн байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Хувь хүний ​​тусламж.

Q. Та ямар гайхалтай зараа хийсэн бэ? Одоо Эрофейочиж уулзах болно. Б. Зараатай хүүхэд болгонд ойртож, зарааг нь хэн гэдэг вэ гэж асууна. Энд Эрофейбас найзуудтайгаа уулзлаа. Эхлээд зараа үзэсгэлэнд очиж, дараа нь ойд очиж, ойн дагина тэднийг амьд зараа болгох болно.

Одоо бид зараатайгаа тоглох болно.

Зараа Эрофей сэрлээГараа дээш нь сунга... Тэр сунгаад инээмсэглэв. Тэр сарвуугаа дээш өргөөд,Гараа хажуу тийш нь дээшлүүл АДараа нь тэр тэднийг доошлуулж,Доош доошлуул. Тэгээд тэр тэднийг дахин өсгөж, дахин буулгав.

Санал болгож буй хичээлийн тоймыг VIII хэлбэрийн хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан тусгай залруулах дотуур байрны бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн. Хамгийн энгийн гар урлалыг ч гэсэн дуусгахын тулд хүүхдүүдийн үйл ажиллагаанд тодорхой сонирхлыг бий болгоход түлхэц өгөх шаардлагатай. Дараа нь зааварчилгааг олон удаа ярьж, давтан хэлсний дараа та ажил дуусах хүртэл сонирхол буурахгүй байхын тулд тэдгээрийг хэрэгжүүлж эхлэх боломжтой.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Заа" загварчлал

Зорилтот: Хүүхдүүдэд тоглоомын гар урлал хийхийг заа. Хуванцараас зараа хийж, дотор нь наранцэцгийн үрийг дарна. Хамрын хувьд усан үзмийн үрийг хэрэглэнэ. Биеийг сийлбэрлэх, хошууг сийрэгжүүлэх үед далны дугуй, шулуун хөдөлгөөн хийх чадварыг бэхжүүлнэ.

Гарны бүдүүн, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Төрөл бүрийн материал (пластин, үр) -тэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх.

Ажил хийх сонирхлыг төлөвшүүлэх. Өөрийнхөө гар урлалд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлага.

Тоног төхөөрөмж: Зараа дүрсэлсэн зураг, дээж, хуванцар, самбар, загварчлалын дарааллыг харуулсан картууд, наранцэцгийн үр, усан үзмийн үр, ойн цэвэрлэгээ (урьдчилан бэлтгэсэн самбар), гарт зориулсан хуурай өөдөс.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, сонсоорой, би та нарт оньсого хэлье:

Үслэг цув - зүү,

Энэ нь буржгар болно - сэтгэл хөдлөм,

Чи үүнийг гараараа авч чадахгүй,

Энэ хэн бэ? (зараа)

Багш зараагийн зургийг үзүүлээд:

Би бол богино хөлтэй зараа

Би ойд амьдардаг, бидний нуруун дээр зүү байдаг.

(Зургийг харна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та зараагийн тухай оньсого мэдэх үү?

Хүүхдүүд хүсэл мөрөөддөг:

Бут дор, гацуур модны дор,

Зүүтэй уут байна.

Бөмбөлөг болж мушгирна

Гэхдээ та үүнийг авч чадахгүй.

зүү тавих, тавих,

Тэгээд тэд ширээн доогуур гүйв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид зараа хийх болно. Би ямар зараа хийсэн болохыг хараарай. Миний зараа чамд таалагдаж байна уу? Та үүнийг хиймээр байна уу?

Миний хийсэн зараа харцгаая.

  • Энэ зараанд байгаа зүйл мөн үү? (бие рүү заана)
  • Биеийн хэлбэр нь юу вэ?
  • Зараа өөр юутай вэ? (хошуу)
  • Царай нь ямар вэ? (өргөтгөсөн)
  • Бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ?
  • Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?
  • Нүүрэн дээр юу байгаа вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, ийм зараа хийх бүх зүйл таны ширээн дээр байгаа юу?

Ваня, тэд таны ширээн дээр байгаа зүйлтэй зөрчилдсөн үү? Одоо зараа хаанаас хийж эхэлснээ санацгаая.

Хүүхдүүд хариулдаг:

Эхлээд бид биеийг сийлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биеийн хэлбэр нь юу вэ?

Зууван болгохын тулд эхлээд юу хийх хэрэгтэй вэ? (бөмбөг)

Бид биеийг хэвэнд нь оруулчихвал юу хийх вэ? (хошуу татах)

Серёжа, давтан хэлье, чи зараа хэрхэн барималлах вэ? (Серёжа уран баримал хийх дарааллыг хэлж, багш нь зараа сийлбэрлэх дарааллыг харуулсан картуудыг самбар дээр тавьдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кристина, чи яаж бөмбөг хийх вэ? (алгааны дугуй хөдөлгөөн)

Елена Галиуллина
"Заа" баримал хийх хичээлийн хураангуй

Зорилтот: Хүүхдүүдэд зараа дүрсийг бүтээх, наранцэцгийн үрийг дүрсэнд нааж, хурц үзүүрээр нь бие биенээсээ хол зайд байрлуулахыг үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжлийн:

Хүүхдийн анхаарал, тэсвэр тэвчээр, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн идэвхтэй яриаг хөгжүүлэх;

Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг сайжруулах;

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Нарийвчлал, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх

Танин мэдэхүй, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдлын боловсролын салбарыг нэгтгэх ( загварчлал, аюулгүй байдал, харилцаа холбоо, эрүүл мэнд.

Материал: тоглоомон зараа, дээж баримал

Ажлын хэлбэр: үзүүлэх, тайлбар, асуулт, биеийн тамир.

Хүлээгдэж буй үр дүн: багшийн асуултанд хариулт өгөх, хамтарсан үйл ажиллагаанд үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадвар.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: бүтээмжтэй.

Оролцогчид: багш, нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүд.

Атрибутууд: тоглоомон зараа, дээж баримал, зараа бэлтгэх, наранцэцгийн үр, ялтсууд.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зөв ​​сууж, нуруугаа тэгшлээд, хөлөөрөө нөхөрлө.

Хаалга тогшиж, тоглоомон зараа орж ирлээ.

Вос-л: Энэ хэн бэ, хар даа.

Хүүхдүүдийн зөв, энэ бол зараа.

Вос-л: зараагийн тухай шүлэг сонс

Энэ ямар бөөн бөөн юм бэ?

Довхойн дунд эргэлдэж,

Тэр өөртөө бөөн юм тээж,

Хоёр навч, нэг мөөг.

Вос-л: Залуус аа, зараа харцгаая.

Багш хүүхдүүдэд тоглоом авчирч, түүнийг шалгахыг урьж байна.

Вос-л: залуусаа, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: толгой!

Вос-л: тиймээ, энэ толгой, дээр нь юу байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: чих, нүд, хамар.

Вос-л: Тийм ээ. Энэ бол их бие, залуусаа, давт

Хүүхдүүд давтана.

Вое-л: тэгээд энэ юу вэ? Зүүг зааж асууж байна

Залуус аа, зараа өөрөөсөө том амьтдаас хамгаалахын тулд зүү хэрэгтэй. Бөмбөлөг болж бөхийж, зүү нь хатгасан тул амьтан хүрч чадахгүй.

Залуус аа, манай зочин маш гунигтай байна, түүнд найз байхгүй, түүнд тусалцгаая. Бид түүнд найзтай болно.

Биеийн тамирын минут

Вос-л: Залуус аа, ширээн дээр ирээрэй.

Хурууны тоглоом

Зараазам дагуу гишгэж, мөөгийг сагсанд хийж,

Вос-л: Залуус аа, хар даа, манай зараа нэг найзтай. Түүнд юу дутагдаж байгааг хараарай.

Хүүхдүүд: зүү

Вос-л: Бид зараа зүү зүүхэд нь туслах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Вос-л: нэг үрийг нэг нэгээр нь аваад зарааныхаа ар тал дээр хурц үзүүртэй нь наа, учир нь манайх өргөстэй. Зараа ямар үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай. Манай зараа найздаа тусалсанд баярлалаа.

Доод шугам ангиуд: Залуус аа, манайд хэн ирсэн бэ?

Чи бид хоёр юу хийсэн бэ? Бид зараа зүү зүүхэд тусалсан бөгөөд одоо зараа ой руу явахаас айдаггүй. Залуус та нарт таалагдсан уу?