När kläder dök upp presentation 1. Världen omkring oss "när kläder dök upp." Lärde sig att väva tyg av ull

Avsnitt: Grundskola

Klass: 1

Lektionens ämne:"När dök det upp kläder?"

Mål: att introducera barn till historien om kläder, mångfald moderna kläder.

Under lektionerna.

Titta bland vilka vackra dockor vår myra är. Varför är de så vackra? (Barn pratar om dockornas kläder, diskutera egenskaperna hos olika dockor).

Men vad hände med Ant? (Stämningen har förändrats). Varför? (Har en fråga). Försöka formulera det? (När dök kläderna upp?)

Med Ant tar vi en resa in i det förflutna för att bekanta oss med klädes historia.

En elev läser en dikt.

För att inte frysa i kylan,
För att undkomma kylan,
En man i vilken hud som helst
Jag var redo att avsluta.
Han rengjorde huden först,
Fixade det så att det inte skulle ramla,
Och gick i regnet och i snön
Det finns en man i denna hud.
Låt oss gissa hur allt började.

Vem ser vi? (Primitiv man.)

Vad gjorde dessa människor kläder av? (Från djurskinn, eftersom det inte fanns några tyger).

När dök dessa kläder upp? (Väldigt länge sedan, i gamla tider).

Vår resa fortsätter.

Var hamnade vår myra? (Till det antika Grekland).

Vad är kläderna gjorda av? (Från tyg).

Detta plagg (tunika) gjordes av ett stort rektangulärt tygstycke, som skickligt lindades runt kroppen och fästes med en brosch på en eller två axlar.

Låt oss försöka klä oss som de gamla grekerna.

Jag visar en bit tyg. Jag erbjuder en av volontärerna att klä en annan elev.

Och vem kan säga vad Ant har på sig? (I en riddares rustning). Det betyder att det fanns speciella kläder för skydd i strid. Vad var dessa kläder gjorda av? Varför?

Tiderna förändrades, och kläderna likaså. Dräkterna utmärkte sig genom stor uppfinningsrikedom och uppfinningsrikedom. Fjädrar, rosetter, spetskragar, fluffiga kjolar. Eleganta kläder betonade en persons värdighet och skönhet.

Myran uppmanar oss att fortsätta resan.

Var hamnade Ant? (I vår tid). Vad är det för kläder? (Modernt, affärsmässigt).

Varje tillfälle har också sina egna kläder.

Definiera denna stil? (Sporter).

Vilken stil är detta? (Kläder för hemmet. Hemkläder).

Men det finns tillfällen då du kan komma i vilka kläder som helst, och ju mer ovanliga de är, desto bättre. Vilka är dessa fall?

Maskerad, karneval. Myra på en maskerad.

Arbetar med läroboken.

Bestäm var dessa människor bor?

Idrottsminut.

Bestäm vem som är ägare till varje färg? (Läkare, clown, militär, polis).

Konsolidering.

Arbetsbok sida 33.

Titta vad barnen har på sig? Hade de på sig allt? Vad saknas?

Kreativt arbete.

( I par).

Vem klär alla människor? (Mode designer).

Föreställ dig att du är modedesigners och du behöver släppa ny kollektion kläder.

1. Sporter.

2. Hemlagad.

3. Affärer.

4. Kväll.

5. Skola.

6. Maskerad.

7. Sommar.

8. Arbetar

Utställning av verk.

Slutsats.

Vår resa har nått sitt slut. Vi besökte det avlägsna förflutna tack vare Ant och din kreativitet.

Den kloka sköldpaddan ställer en fråga till dig.

Sedan när har det funnits kläder? Vad lärde du dig för nytt? (Kläder dök upp i gamla tider, även bland primitiva människor. De klädde sig i djurskinn. Senare lärde sig folk att göra tyger och började sy kläder).

Teknologisk karta över lektionen världen omkring oss, årskurs 1

Tema: "När kläder dök upp"

Lektionstyp:

Att lära sig nytt material

Syftet med lektionen:

Att bekanta eleverna med historien om kläders utseende, med mångfalden av moderna kläder, dess syfte (affärer, sport, arbete, hem, semester, nationellt), att utveckla barns kreativa förmågor, att odla prydlighet, noggrann inställning till sina kläder, för att visa vilken typ av klädesplagg är beroende av väderförhållandena.

Planerade prestationer:

Förmågan att spåra historien om utseendet på kläder och utvecklingen av mode;

Möjlighet att välja lämpliga kläder för ett specifikt fall.

Att ingjuta ett ansvarsfullt förhållningssätt till sina barn hos barn utseende;

Bildandet av UUD:

Kognitiv: Förmåga att navigera i ditt kunskapssystem: skilja nya saker från det som redan är känt med hjälp av en lärare; få ny kunskap: hitta svar på frågor med hjälp av läroboken, din livserfarenhet och information som du fått i lektionen.

Föreskrifter: Förmågan att bestämma och formulera ett mål i en lektion med hjälp av en lärare; uttala sekvensen av åtgärder i lektionen; arbeta efter en gemensamt upprättad plan; utvärdera åtgärdens riktighet; planera din åtgärd i enlighet med uppgiften; göra de nödvändiga justeringarna av åtgärden efter att den har slutförts baserat på dess bedömning och med hänsyn till arten av de fel som gjorts; uttrycka din gissning.

Kommunikativ: Skicklighet uttrycka dina tankar muntligt; lyssna och förstå andras tal.

Personlig: Förmågan att själv utvärdera utifrån framgångskriteriet i pedagogisk verksamhet.

Lektionsutrustning :

lärobok "Världen omkring oss" av A.A. Pleshakov, del 2, arbetsbok för läroboken "Världen omkring oss" O.I. Dmitrieva, presentation om ämnet: "När dök det upp kläder?", bilder som visar människor i olika kläder, Tabellplan: Jag vet, jag vill veta, jag fick reda på det; tyg för att visa antika kläder, bilder som föreställer frågemyran och den kloka sköldpaddan, bastskor, uttryckssymboler, självskattningsvågar; Eleverna har färgpennor

Organisation av arbetet i lektionen :

frontal, grupp, i par, individuell.

Lektionsplanering:

1. Organisatoriskt ögonblick

2. Uppdatering av kunskap

3. Att ställa in en inlärningsuppgift

4. Arbetar med nytt material

5. Primär konsolidering

6. Självständigt arbete med självtest i klassen

7. Resultat (reflektion av utbildningsaktiviteter)

Lektionssteg

Lärarverksamhet

Studentverksamhet

UUD

1. Organisation

ögonblick

(3 min)

Mål:

Motivera eleverna till lärandeaktiviteter genom att skapa en gynnsam känslomässig miljö;

Hej grabbar! Låt oss le mot varandra. Jag är glad att se dina ansikten, dina leenden igen, och jag tror att lektionen kommer att ge oss alla glädjen att kommunicera med varandra. Du kommer att lära dig mycket och lära dig mycket. Låt oss önska varandra framgång i våra studier.

Vi är smarta, vi är vänliga

Vi är uppmärksamma, vi är flitiga

Vi går i första klass

Vi kommer att lyckas!

Delta i pedagogisk dialog

Personlig: Självbestämmande

(motivation för lärande)

2. Uppdatering av kunskap (5 minuter)

Mål:

Uppdatera mentala operationer nödvändiga och tillräckliga för uppfattningen av nytt material: observationer, jämförelser, analogier;

Killar, på förra lektionen reste ni! Berätta vart du reste

Reste vi till det förflutna eller till framtiden?

Hur lärde sig människor om dinosaurier?

Killar, titta på bilden, är detta möjligt?

under dinosauriernas tid

vi reste tillbaka i tiden eftersom dinosaurier levde före människor

människor lärde sig om förekomsten av dinosaurier från arkeologiska utgrävningar

nej, dinosaurier och människor har aldrig träffats

De minns materialet från "Pages for the Curious"

Skilj mellan dåtid, nutid och framtid;

Upprätta ett samband, förklara varför detta inte kan hända

Kommunikativ UUD: uttrycka dina tankar, argumentera för din åsikt och ta hänsyn till elevernas olika åsikter.

3. Att ställa in en inlärningsuppgift

(5 minuter)

Mål:

Att sätta av eleverna målet för lektionen, en väg ut ur svårigheten;

Förtydligande och överenskommelse om ämnet för lektionen;

Formulera de steg som måste tas för att uppnå målet;

Idag ska vi resa igen och svara på frågan "NÄR KLÄDER KOMMER DIG"

LEKTIONSPROBLEM
Men vad vår resa kommer att handla om, avgör om du gissar gåtan.

Alla vet
Vad man ska gå i och vad man ska leka i,
Vad man ska ha på sig till sängen
Vad ska man ha på sig på vintern, vad man ska ha på sommaren -
Detta är ingen hemlighet för dig,
Slösa bara inte tid -
Gissa det snabbt! Vad är detta?

Gissa vad vi ska prata om i klassen?

Så, människan kom för att ersätta dinosaurierna!

Så här såg den primitiva människan ut. Beskriv honom, vad har han på sig?

Du beskrev en man från forna tider korrekt. Varför tror du att han har så lite kläder på sig? (kläderna hade ännu inte uppfunnits, det fanns inga tyger..)

Just det, på den tiden hade de ännu inte lärt sig att sy kläder det fanns inte ens tråd för att sy. Och primitiva människor gjorde kläder av djurskinn för att skydda sig mot kyla, värme och regn.

Den kloka sköldpaddan förberedde igen en fråga där hon föreslog ämnet för lektionen för dig. Läs vilken problematisk fråga vi kommer att svara på i dagens lektion.

Läs vilka inlärningsuppgifter myran ställer åt oss (Lärningsuppgifter i läroboken)

1. Låt oss ta reda på när kläder dök upp och hur de förändrades över tiden.

2. Låt oss lära oss hur man väljer rätt kläder för varje tillfälle.

Förstå inlärningsuppgiften och sträva efter att slutföra den

Formulering av lektionsämnet av barn.

Använd diabilder och läroboksillustrationer, spåra historien om kläders utseende och modeutvecklingen; beskriva människors kläder utifrån deras teckningar.

Regulatorisk UUD:

Målsättning (sätta ett problem baserat på korrelationen mellan vad som är känt och vad som inte är känt).

Planering (bestämma sekvensen av delmål).

Prognoser.

Vi utvecklar förmågan att utvärdera pedagogiska åtgärder i enlighet med den tilldelade uppgiften. Vi utvecklar förmågan att förutse kommande arbete (göra en plan).

4. Fysisk träning

Innan vi åker med dig till virtuell resa med tiden måste vi ta hand om vår hälsa

5. Arbetar med nytt material

(10 minuter)

Mål:

Genomförande av det konstruerade projektet i enlighet med planen;

Fixering av en ny handlingsmetod i tal;

Fixering av att övervinna svårigheter;

Förtydligande av ny kunskaps allmänna karaktär;

Z introduktion till klädes historia

Idag kommer vi att försöka titta in i det förflutna och ta reda på historien om kläder.

Titta på bilderna på sidan 20. Vad har alla dessa kläder gemensamt?

Just det, det här är kläder från förr.

Vad tror du var de första kläderna som dök upp och vad var de gjorda av?

Varför gjorde folk kläder av skinn?

Tiden gick... Folk lärde sig göra tyger! Det finns så många olika saker gjorda av tyger i världen! Och tygerna i sig är så olika: släta och fluffiga, lätta och tunga, varma och svala, täta och sällsynta... Men eftersom de kallas i ett ord - tyger, betyder det att alla, även de mest olika till utseendet , är fortfarande något liknande, eller hur? Nu ska vi lära oss hemligheten med tyger!

Vår sköldpadda erbjuder sig att svara på frågan: Vad är tyg gjort av?

Praktiskt arbete

Barn arbetar i par.

Ta tygprover som finns på dina skrivbord.

Låt oss titta på tygerna genom ett förstoringsglas: trådar är sammanflätade överallt.

Vad är hemligheten med alla tyger? (alla tygtrådar håller tätt mot varandra)

Och vem flätade samman dessa trådar? Vävstolen gjorde det.

Ja, tyget dök upp vid ett senare tillfälle. Titta på mannen inlindad i ett tygstycke. Vem klädde sig så?

Sådana kläder bars i antikens Grekland. Beskriv kläderna (ett stort tygstycke, personen vände sig om flera gånger och ändarna sattes ihop)

Passar den här typen av kläder för vårt land? Varför?

Tiden gick och folk lärde sig att sy vackra kläder. – Titta på resten av människofigurerna. Hur såg kläderna ut förr i tiden? Tiderna förändrades, och kläderna likaså. Dräkterna utmärkte sig genom stor uppfinningsrikedom och uppfinningsrikedom. Men hela tiden betonade kläder en persons värdighet och skönhet. (fluffiga klänningar med vida kjolar, kokoshniker på huvudet, ryska kvinnor bar solklänningar, smycken, hattar, halsdukar dök upp)

Tidigare skilde sig herr- och damskjortor inte i snitt. De satte dem på kroppen.

Både män och kvinnor bar tillräckligt lösa kläder för att kunna röra sig bekvämt. Men skjortor och solklänningar måste vara bältade. Fritidskläder var oftast vit, eftersom tyget inte var färgat. Under den kalla årstiden bar de zipuns och pälsrockar och pälsmössor på huvudet. Händerna skyddades från kylan med vantar.

Boyarerna och tsaren bar samma kläder, men de var gjorda av dyra tyger och hade ljusa färger.

Tiderna förändrades och kläderna likaså. Dräkterna utmärkte sig genom stor uppfinningsrikedom och uppfinningsrikedom. Men hela tiden betonade kläder en persons värdighet och skönhet.

Bestämma syftet med kläder

Titta, vad har Ant på sig?(i riddarrustning) Vad används rustning till?

Vilka av personerna på bilden i läroboken har kläder för att skydda dem i strid? Rysk hjälte. Hjältarna i andra länder och till och med hästar hade en sådan rustning.

Vad var dessa kläder gjorda av?(gjord av metall)

Varför?(för vakt)

Vilken typ av kläder bär en modern person?

Tänk på det: är det värt att spara kläder?

Hur ska du ta hand om dina kläder?

(stryk, tvätta, bär försiktigt, etc.)

Vilka kläder bär den kloka sköldpaddan?

(modern, regntät)

Klär vi oss alltid likadant?

Vilken typ av kläder behöver vi för olika tillfällen? Hur använder människor kläder på olika sätt? Låt oss tänka på det! Låt oss slutföra uppgiften i arbetsbok nr 1 - Rådgör med din skrivbordsgranne och slutför uppgiften. I vilka områden på jorden bor människorna som avbildas på den första bilden?

Kolla med varandra för att se om du utförde uppgiften korrekt.

Arbeta i par.

Vilka grupper kan kläder delas in i? modern man beroende på dess syfte? (affärer, arbetsidrotter, för hemmet) Arbeta enligt sidan 21 i läroboken.

Vilka kläder finns inte i läroboken?

Genom kläder kan du ta reda på var en person bor och vem han arbetar för. Varje tillfälle kräver speciella kläder.Arbeta i arbetsboken på sidan 16 nr 2

Vad betyder " affärskläder»?

Vart kan man gå i affärskläder? Vart går vuxna klädda så här?

Vad betyder "sportkläder"? Som sportkläder Har du en?

Vid vilka tillfällen bär du den?

Vad är "arbetskläder"? När skulle du ha arbetskläder på dig?

Vad är du bekväm att ha på dig hemma? Går det att åka på besök i hemkläder? Är det bekvämt att spela fotboll eller volleyboll i morgonrock?

Tittar på läroboksillustrationer

Barn arbetar i par och tittar på de tyger som erbjuds.

Barn arbetar i par, titta på strukturen av vävnad

Skilj deras folks nationella kläder från andra folks kläder

Arbetar med läroboken

Tavlan avslöjar 1800-talsdräkter

Konversation

Barn tittar och diskuterar ämnet – vem som hade de första kläderna och hur de såg ut

Samtal om Lean

inställning till kläder

Arbeta i par: lär dig att skilja mellan typer av kläder beroende på deras syfte.

Regulatorisk UUD:

Målsättning.

Planera. Prognoser.

Vi utvecklar förmågan att genomföra kognitiv och personlig reflektion

Kognitiv UUD.

sammanfatta förvärvad kunskap;
medvetet och frivilligt konstruera ett talyttrande i muntlig form

6. Fysisk. bara en minut.

(1 min)

7. Stadiet för att tillämpa ny kunskap.

(5 minuter)

Mål:

Organisera konsolideringen av kunskap om typer av klädesplagg, kunna i detalj beskriva en kostym efter dess syfte.

Vi har lärt oss så mycket om kläder och nu utmanar jag er att bli modedesigners. Anteckningsbok nr 3.

Klipp och limma rätt.

Grupparbete

Barn väljer önskad huvudbonad och lim

Självtest (på bild)

Regulatorisk UUD:

Korrigering (att göra justeringar av planen och åtgärdsmetoden i händelse av avvikelse från standarden)

Kommunikativ UUD, kognitiv UUD.

9. Sammanfattning

(reflektion av pedagogisk verksamhet)

(3 min)

Mål:

Spela in nytt innehåll som lärts under lektionen; - elevernas bedömning av sina egna aktiviteter under lektionen;

Vilken fråga svarade de på?

Vilka mål satte du upp för lektionen?

Har du uppnått dina mål? Varför tror du det?

Och nu föreslår jag att du utvärderar ditt arbete med en smiley.

- Ni gjorde ett väldigt bra jobb, bra jobbat alla!

Svara på de sista frågorna och utvärdera deras prestationer under lektionen.

Regulatorisk UUD:

Kontroll (jämförelse av verkningsmetod och resultat med en given standard).

Bedömning (medvetenhet om vad som redan har lärts, medvetenhet om kvaliteten och nivån av assimilering)






Mål: Att introducera eleverna till klädes historia; Introducera eleverna till klädes historia; Introducera ett modernt utbud av kläder i världen; Introducera ett modernt utbud av kläder i världen; Utveckling av estetisk smak och kultur. Utveckling av estetisk smak och kultur.






Res till antikens Grekland. Historien om grekisk kostym började med asiatisk mångfald, prim prakt och småkonstgjorthet, och slutade med ädel enkelhet. Huvudelementet i grekernas antika kläder är en fyrkantig yllehalsduk, som togs med sig av den doriska stammen som kom från norr. Det var samma sak för både män och kvinnor, men den kvinnliga kallades "peplos". Den lindades runt kroppen och fästes vid axlarna med hårnålar. Detta var de så kallade "Dorian-kläderna", skapade enligt en helt originell princip - utan att klippa och sy. Denna princip blev en upptäckt av den antika grekiska kulturen.


Praktisk uppgift. Bli bosatt i antikens Grekland ett tag. Bli bosatt i antikens Grekland ett tag. Försök att förvandla en bit tyg till en "peplos" Försök att förvandla en bit tyg till en "peplos" Känner du dig bekväm i dina nya kläder? Känner du dig bekväm i dina nya kläder?










Kreativt arbete. (I par). Vem klär alla människor? (I par). Vem klär alla människor? Föreställ dig att du är modedesigner och du behöver släppa en ny kollektion av kläder.1. Sporter. 2. Hemlagad.3. Business.4. Kväll.5. Skola. 6. Maskerad.7. Sommar.8. Arbetssätt. Föreställ dig att du är modedesigner och du behöver släppa en ny kollektion av kläder.1. Sporter. 2. Hemlagad.3. Business.4. Kväll.5. Skola. 6. Maskerad.7. Sommar.8. Arbetssätt.
Utseendet på kläder är förknippat med uppkomsten av människan och hennes behov av det. Utseendet på kläder är förknippat med uppkomsten av människan och hennes behov av det. När civilisationen utvecklades skedde förändringar i klädstil och design. När civilisationen utvecklades skedde förändringar i klädstil och design.


Litteratur: A.A. Pleshakov "The World Around Us", M., "Enlightenment", 2002. A.A. Pleshakov "The World Around Us", M., "Enlightenment", 2002

Avsnitt: Grundskola

Klass: 1

Lektionens ämne:"När dök det upp kläder?"

Mål: att introducera barn till klädernas historia och variationen av moderna kläder.

Under lektionerna.

Titta bland vilka vackra dockor vår myra är. Varför är de så vackra? (Barn pratar om dockornas kläder, diskutera egenskaperna hos olika dockor).

Men vad hände med Ant? (Stämningen har förändrats). Varför? (Har en fråga). Försöka formulera det? (När dök kläderna upp?)

Med Ant tar vi en resa in i det förflutna för att bekanta oss med klädes historia.

En elev läser en dikt.

För att inte frysa i kylan,
För att undkomma kylan,
En man i vilken hud som helst
Jag var redo att avsluta.
Han rengjorde huden först,
Fixade det så att det inte skulle ramla,
Och gick i regnet och i snön
Det finns en man i denna hud.
Låt oss gissa hur allt började.

Vem ser vi? (Primitiv man.)

Vad gjorde dessa människor kläder av? (Från djurskinn, eftersom det inte fanns några tyger).

När dök dessa kläder upp? (Väldigt länge sedan, i gamla tider).

Vår resa fortsätter.

Var hamnade vår myra? (Till det antika Grekland).

Vad är kläderna gjorda av? (Från tyg).

Detta plagg (tunika) gjordes av ett stort rektangulärt tygstycke, som skickligt lindades runt kroppen och fästes med en brosch på en eller två axlar.

Låt oss försöka klä oss som de gamla grekerna.

Jag visar en bit tyg. Jag erbjuder en av volontärerna att klä en annan elev.

Och vem kan säga vad Ant har på sig? (I en riddares rustning). Det betyder att det fanns speciella kläder för skydd i strid. Vad var dessa kläder gjorda av? Varför?

Tiderna förändrades, och kläderna likaså. Dräkterna utmärkte sig genom stor uppfinningsrikedom och uppfinningsrikedom. Fjädrar, rosetter, spetskragar, fluffiga kjolar. Eleganta kläder betonade en persons värdighet och skönhet.

Myran uppmanar oss att fortsätta resan.

Var hamnade Ant? (I vår tid). Vad är det för kläder? (Modernt, affärsmässigt).

Varje tillfälle har också sina egna kläder.

Definiera denna stil? (Sporter).

Vilken stil är detta? (Kläder för hemmet. Hemkläder).

Men det finns tillfällen då du kan komma i vilka kläder som helst, och ju mer ovanliga de är, desto bättre. Vilka är dessa fall?

Maskerad, karneval. Myra på en maskerad.

Arbetar med läroboken.

Bestäm var dessa människor bor?

Idrottsminut.

Bestäm vem som är ägare till varje färg? (Läkare, clown, militär, polis).

Konsolidering.

Arbetsbok sida 33.

Titta vad barnen har på sig? Hade de på sig allt? Vad saknas?

Kreativt arbete.

( I par).

Vem klär alla människor? (Mode designer).

Föreställ dig att du är en modedesigner och du behöver släppa en ny kollektion av kläder.

1. Sporter.

2. Hemlagad.

3. Affärer.

4. Kväll.

5. Skola.

6. Maskerad.

7. Sommar.

8. Arbetar

Utställning av verk.

Slutsats.

Vår resa har nått sitt slut. Vi besökte det avlägsna förflutna tack vare Ant och din kreativitet.

Den kloka sköldpaddan ställer en fråga till dig.

Sedan när har det funnits kläder? Vad lärde du dig för nytt? (Kläder dök upp i gamla tider, även bland primitiva människor. De klädde sig i djurskinn. Senare lärde sig folk att göra tyger och började sy kläder).






Mål: Att introducera eleverna till klädes historia; Introducera eleverna till klädes historia; Introducera ett modernt utbud av kläder i världen; Introducera ett modernt utbud av kläder i världen; Utveckling av estetisk smak och kultur. Utveckling av estetisk smak och kultur.






Res till antikens Grekland. Historien om grekisk kostym började med asiatisk mångfald, prim prakt och småkonstgjorthet, och slutade med ädel enkelhet. Huvudelementet i grekernas antika kläder är en fyrkantig yllehalsduk, som togs med sig av den doriska stammen som kom från norr. Det var samma sak för både män och kvinnor, men den kvinnliga kallades "peplos". Den lindades runt kroppen och fästes vid axlarna med hårnålar. Detta var de så kallade "Dorian-kläderna", skapade enligt en helt originell princip - utan att klippa och sy. Denna princip blev en upptäckt av den antika grekiska kulturen.


Praktisk uppgift. Bli bosatt i antikens Grekland ett tag. Bli bosatt i antikens Grekland ett tag. Försök att förvandla en bit tyg till en "peplos" Försök att förvandla en bit tyg till en "peplos" Känner du dig bekväm i dina nya kläder? Känner du dig bekväm i dina nya kläder?










Kreativt arbete. (I par). Vem klär alla människor? (I par). Vem klär alla människor? Föreställ dig att du är modedesigner och du behöver släppa en ny kollektion av kläder.1. Sporter. 2. Hemlagad.3. Business.4. Kväll.5. Skola. 6. Maskerad.7. Sommar.8. Arbetssätt. Föreställ dig att du är modedesigner och du behöver släppa en ny kollektion av kläder.1. Sporter. 2. Hemlagad.3. Business.4. Kväll.5. Skola. 6. Maskerad.7. Sommar.8. Arbetssätt.
Utseendet på kläder är förknippat med uppkomsten av människan och hennes behov av det. Utseendet på kläder är förknippat med uppkomsten av människan och hennes behov av det. När civilisationen utvecklades skedde förändringar i klädstil och design. När civilisationen utvecklades skedde förändringar i klädstil och design.


Litteratur: A.A. Pleshakov "The World Around Us", M., "Enlightenment", 2002. A.A. Pleshakov "The World Around Us", M., "Enlightenment", 2002