Qog'oz aplike gul o'tloqi. Aplikatsiya fanidan ochiq dars “Gulli o`tloq” mavzu bo`yicha aplikatsiya, modellashtirish (tayyorgarlik guruhi) bo`yicha dars ishlanmasi. Psixo-gimnastika "Bahor gullari"

Darsning maqsadi: kollektivizm tuyg'usini rivojlantirish va bolalarda hissiy kayfiyatni yaratish.

Vazifalar:

Tarbiyaviy:

  • Kollektiv faoliyat bilan shug'ullanishni o'rgatishda davom eting;
  • kompozitsiyani yaratish ko'nikmalarini mustahkamlash;

Tarbiyaviy:

  • estetik didni rivojlantirish, qog'oz varag'ida harakat qilish;
  • tasavvur va ijodiy fikrlashni rivojlantirish.

oshirish:

  • bolalarda go'zallik tushunchasini, tabiatga muhabbatni tarbiyalash.

Uskunalar:

P. I. Chaykovskiyning "Yil fasllari" "Bahor" ning yozilishi;

Gullarning rasmlari;

Ilova asosi uchun whatman qog'ozi (namuna gul o'rnatiladigan gul o'tloqi);

Dars uchun material:

turli rangdagi chiziqlar; gul yadrosi uchun sariq kvadratlar;

Yelim, cho'tka; cho'tka stendi, qaychi, salfetkalar.

Metodik texnikalar:

kutilmagan lahza, musiqiy hamrohlik, psixo-gimnastika, suhbat, savollar, diagramma (mehnatchining qoidalari), rag'batlantirish, ko'rsatmalar, xulosalar.

Ajablanadigan daqiqa:

O'qituvchi guruhga gul parisi shaklida kiradi.

Darsning borishi:

Bahor - tabiat qish uyqusidan uyg'onadigan vaqt. Barcha tirik mavjudotlar issiqlikka, quyosh nuriga tortiladi. Bir oz bahor hidi kelardi, gulzorlarda yashil, o'tkir kurtaklar uyumi paydo bo'ldi. Ular qo'rqib ketgan bolalardek bir-birlarini quchoqlashadi.

Psixo-gimnastika "Bahor gullari"

(Chaykovskiy musiqasiga dirijyor)

  • Tasavvur qiling-a, siz kichik gul urug'larisiz. Siz gulzorda erga ekilgansiz. Quyosh nurining iliq nuri erga tushib, urug'larni isitdi. Ulardan juda zaif, mo'rt, himoyasiz mayda kurtaklar o'sib chiqdi. Ammo hozir bahor quyoshi isib, mayda nihollar tez o'sishni boshlaydi. Mana, kuchayib, nihoyat toza havoga chiqqan nihol. Barging o'sibdi, poyasi mustahkam bo'ldi, yorug'likka, quyoshga cho'zding. Qanday yaxshi! Poyada kichik kurtak paydo bo'ldi. U o'sadi, shishiradi va nihoyat gulbarglarni ochadi, shuning uchun ular to'g'rilanadi va atrofdagi hamma chiroyli bahor gulini ko'radi. Va endi men sizga chiziqlardan aplikatsiya qilishni taklif qilaman, gul barglarini qog'oz doirasiga yopishtiring, shunda siz gul olasiz. Tugallangan gullarni tozalash joyiga yopishtiring.
    • Bolalarga bitta gul namunasi yopishtirilgan "Gulli o'tloq" aplikatsiyasining asosini ko'rsating.
    • Qarang, bizda sehrli tozalash bor. Sizningcha, unda ajoyib gullar o'sishi uchun nima qilishimiz kerak? (siz qog'ozdan gullar yasashingiz kerak).
    • Keling, sxema bo'yicha ishlaydigan odamning qoidalarini eslaylik
      • Ishni boshlashdan oldin ish joyingizni to'g'ri tayyorlang.
      • Ishlayotganingizda, joyingizni tartibga soling: uni olgan joyga qo'ying.
      • Har doim ishni qanday qilib yaxshiroq qilish haqida o'ylang: materiallarni tejash, asboblarga g'amxo'rlik qilish.
      • Ishingizni tugatganingizdan so'ng, joyingizni tez va toza tozalang.
      • Birgalikda ishlang.
    • Va endi men sizga chiziqlardan aplikatsiya qilishni taklif qilaman, gul barglarini qog'oz doirasiga yopishtiring, shunda siz gul olasiz. Tugallangan gullarni tozalash joyiga yopishtiring.

Peri bolalarga sehrli ochiqlikda ekanliklarini eslatib turadi, ular hozirgacha faqat tasavvur qilganlar. Tozalashni gullar bilan bezashni taklif qiladi. U erda qanday gullar bo'lishini o'ylab ko'ring, qanday rang, ular chiroyli bo'lishi uchun qanday joylashtirilishi kerak, ranglar birlashtiriladi.

  • Gullar haqida she'rlarni o'qing:

Mart oyida shamol

Aprel oyida yomg'ir yog'adi -

May oyida papatyalar bor

va vodiy zambaklarini kuting.

  • Dars oxirida bolalardan ularning har biri shunday katta va qiziqarli rasmni to'ldirishi mumkinligini so'rang.
  • Buni faqat birgalikda amalga oshirish mumkinligini ta'kidlang.
  • Bolalarni sa'y-harakatlari uchun maqtang.
  • Bolalarga gullar rasmlari bilan stikerlar bering.

Shahar byudjeti maktabgacha ta'lim muassasasi 1-sonli bolalar bog'chasi "Bell»

Mavzu: "Gulli o'tloq"

p.Vesely

"Flower Glade" ilovasi uchun GCD (tayyorgarlik guruhi)

Maqsad: - bolalarni kapalakni bezash uchun turli materiallardan (rangli qog'oz, payet, boncuklar) foydalanishga o'rgatish;

Kollektiv ijodkorlikni rivojlantirishni davom eting;

Aplikatsiyani bajarishda aniqlikni rivojlantiring.

Bolalar nutqida so'zlarni faollashtiring: hasharotlar, ürtiker kapalak, limon o'ti, karam, tayoq, yirtib tashlash texnikasi.

Materiallar: noutbuk, magnitafon, turli rangdagi rangli qog'oz bo'laklari, payetlar, boncuklar, stol ustidagi "gul o'tloqi", plashlar, elim, qalamlar, trafaretlar.

Oldingi ish:

"Hasharotlar" mavzusidagi rasmlar va rasmlarni tekshirish

Metodik texnikalar:

Adabiy so‘z: kapalak haqidagi topishmoq;

Kelebeklarning taqdimoti va tasvirlaridan foydalanish: karam o'ti, lemongrass, ürtiker;

Bolalar uchun savollar;

Musiqiy hamrohlikdan foydalanish;

Bolalarning mustaqil faoliyati (eslatma, nazorat qilish, unga yordam berish);

Bolalar faoliyatini tahlil qilish;

"Kapalak" she'rini o'qish.

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining borishi:

Bolalar noutbuk bilan stol yonida yarim doira ichida stullarda o'tirishadi.

O'qituvchi: - Bolalar, topishmoqni tinglang va toping:

U gul ustida titraydi va raqsga tushadi,

U naqshli fanatni silkitadi. Kim bu? (Kapalak)

O'qituvchi: To'g'ri. Tabiatda juda ko'p turli xil kapalaklar mavjud, endi biz ulardan ba'zilarini eslaymiz.

(Kapalaklar haqida taqdimot)

O'qituvchi: Bahor o'zining ilk qadamlarini qo'yishi bilan bizning hududda tol gullay boshlaydi. Sariq momiq mushuklar birinchi hasharotlarni, gul gulchanglari bilan ziyofat qilishni yaxshi ko'radiganlarni o'ziga jalb qiladi. Tolning sirg‘asiga qo‘ngan kapalakning nomi nima? (limon o'ti). Limon o'ti qanotlari qanday rangda? Kelebeklarning ikki juft qanoti bor, ular mayda tarozilar bilan qoplangan. Guldan gulga uchib, kapalaklar nektar to'playdi. Gul ustida o'tirgan kapalakning nomi nima? (quviq).

U yorqin, chiroyli,

Chiroyli, engil qanotli.

U gulga o'xshaydi

Va gul sharbatini ichishni yaxshi ko'radi.

Keyingi slaydda biz boshqa kapalakni ko'ramiz. Uning ismini bera olasizmi? (to'g'ri, bu karam).

O'qituvchi: Bolalar, sizningcha, tabiatni muhofaza qilish kerakmi? (bolalar javoblari)

Bizning guruhimizda go'zal gulli o'tloq bor. Ammo kim etishmayapti? (kapalaklar). Endi men sizga moda dizaynerlariga aylanishingizni va kelebek uchun yorqin rangli kiyimni taklif qilishingizni taklif qilaman.

Jismoniy mashqlar: Ertalab kapalak uyg'ondi

Cho'zildi va tabassum qildi

Bir marta - u o'zini shudring bilan yuvdi

Ikki - chiroyli tarzda aylantirilgan

Uch - egilib o'tirdi

To'rtda - u uchib ketdi!

(Bolalar stolda o'tirishadi)

O'qituvchi: Bolalar, kapalakni bezash uchun qanday usullar va materiallardan foydalanishingiz mumkin? Men sizning e'tiboringizni naqshlar kelebekning qorin bo'shlig'iga nisbatan nosimmetrik tarzda joylashtirilishi kerakligiga qaratmoqchiman.

Hamma ketishga tayyormi? Barmoqlarimiz yaxshi ishlashi uchun biz ular bilan o'ynaymiz va barmoq mashqlarini bajaramiz.

"Gul uxlab yotgan edi va to'satdan uyg'ondi,

Men boshqa uxlashni xohlamadim.

U harakat qildi, boshladi,

U yuqoriga ko'tarilib, uchib ketdi."

(Bolalar musiqaga mustaqil harakatlar qilishadi).

O'qituvchi: Xo'sh, tayyor. Qanday chiroyli! Tozalash nafaqat quvnoq va yorqin bo'lib chiqdi - bu ajoyib bo'ldi.

She'r o'qish

Kapalak yoqimli uchib ketdi


Bolalar uchun ilovalar eng sevimli o'yin va qiziqarli o'yinlardan biridir. Ammo o'ynash orqali kichkintoylar o'rganishadi! Ular asta-sekin ranglar va shakllar dunyosiga o'rganadilar. Shuningdek, ular o'z qo'llari bilan go'zallikni yaratishi mumkinligidan mamnun bo'lishadi. Va agar ota-onalar farzandiga yordam berishni xohlasalar, biz sizga rangli qog'ozdan tayyorlangan aplikatsiya uchun g'oyalarni beramiz.

Biz nimani taklif qilishimiz mumkin:

  • Turli xil figuralarni qo'llash uchun sxemalar va trafaretlar: gullar, hayvonlar, hasharotlar va ertak qahramonlari.
  • Biz sizga qanday qiziqarli, noan'anaviy applikatsiya usullari borligini ko'rsatamiz.
  • Va, albatta, biz sizga juda ko'p ijobiy his-tuyg'ularni beramiz! Ishonchimiz komilki, siz biz bilan dam olasiz!
Va eng muhimi, bu barcha bolalar ilovalari turli yoshdagi bolalar uchun. Va bir yildan keyin bola o'ynashga qiziqadi, kattasi esa bu faoliyatdan zavqlanadi. Nega? Chunki biz turli qobiliyatli bolalar uchun ilovalarni o'z ichiga olgan to'plamni tayyorladik.

Kichkintoylar uchun

Syujetni qo'llash qiyin deb kim aytdi? Hatto yosh guruh ham ba'zi turdagi ilovalar bilan kurashishi mumkin. Endi biz gullar bilan chiroyli savat yaratamiz.

Ilova uchun bizga nima kerak bo'lishi mumkin:

  • Rangli yupqa qog'oz;
  • Karton;
  • qalam;
  • Stencils;
  • Yelim.

tipratikan

Kichkintoylar uchun arizalar ijodkorlik bo'lib, bu erda hatto eng kichik chayqalishning qobiliyatlari hisobga olinadi. Va "kirpi" bilan bu misol uch yoshga to'lgunga qadar kesish va yopishtira olmaydigan bolalar uchun juda mos keladi, lekin ular ishda qatnashishda ajoyib bo'ladi. Qanaqasiga?



Volumetrik ladybug

Ushbu dastur 3-4 yoshli bolalar uchun juda mos keladi. Buni qilish juda oson.


Ilovani bajarish ketma-ketligi:

Gulli o'tloq

Ushbu kliring 4 yoshli bolalar uchun kichik guruh uchun dastur hisoblanadi. Har qanday o'lcham va rang bo'lishi mumkin. Va bir vaqtning o'zida bir nechta bolalar birgalikda ishlashlari mumkin. Ularning har biri uchun faqat o'z ish sohasini ko'rsatish muhimdir.


Dars 3 bosqichda:

Kichkina kulgili tovuq

Bayram kartalarini juda original tarzda tayyorlashingiz mumkin. Tayyorgarlik guruhidagi ariza bunga yordam beradi.


Siz quyidagi qismlarni kesib olishingiz kerak:

Chick

Bolalar ular uchun mavhum o'ylashadi, xarakterning rangi yoki shakli, uning tasviri bolaga o'xshash his-tuyg'ularni bildirishi muhim emas. Ammo chaqalog'ingiz o'ziga xos ruhni his qilishi uchun qanday qilib xuddi shunday aplikatsiya qilish mumkin? Mana buning ajoyib misoli!


Tsypa bilan tanishing! Unda:

  • Tana - kvadrat;
  • Ko'z - 2 doira (qora va oq va biroz ko'proq oq);
  • Gaga - uchburchak;
  • Panjalari ham uchburchak shaklida;
  • Qanot yarim doira shaklida;
  • Tuft - yarim oy.


Endi, kichkintoyga ishoning, u qanday rang bo'lishini tanlasin! Har bir raqam nimani anglatishini va qush nima uchun kerakligini tushuntiring. Bu qiziq emasmi? Shunday qilib, ilovalar uchun to'g'ri stencillarni topish allaqachon o'yin. Hamma narsani bir-biriga yopishtirish qoladi!

Quyosh

Keling, vazifani murakkablashtiraylik. Biz bolalarga applikatsiya paneli yasashni o'rganishga yordam berishimiz kerak. Rasmning fon va mustaqil qismi bo'lgan ko'plab tafsilotlar mavjud. Markaziy qism - kulib turgan Quyoshning yaramas yuzi.


Ishni mushukchangizning tabassumida qoldiring. Yoki tayyor yuzlarni chop etishingiz mumkin:


Va turli o'lchamdagi sariq, oltin va to'q sariq doiralarni tayyorlashni boshlang.


Biz ko'k fonda rasmni yig'amiz.


Siz doiralarni nurlar shaklida yoki aylana shaklida yopishtirishingiz mumkin, asosiysi ularning ranglarini almashtirishdir. Quyoshning o'zi panelning o'rtasiga joylashtiriladi.

Lilak

Ehtimol, singan aplikatsiya siz tasavvur qilishingiz mumkin bo'lgan eng shirin va eng nozik narsadir. U shunchalik bekamu ko'rinadiki, bularning barchasi yaratilganiga ishonolmayman. Yirtilgan aplikatsiya bitta kompozitsiyaga yig'ilgan kichik notekis qismlar tufayli bu ta'sirga erishadi.


Guldasta

Bu nafaqat gullar, balki mustahkam turadigan tuzilishdir. Bu holda biz o'simlikning barcha qismlarini qilamiz. Gullar, barglar va poyalarning o'zlari. O'rta guruhdagi bolalar bu oddiy aplikeni juda tez o'zlashtiradilar.



Qordan odam

Biz tabriknomalar, bayramlarga taklifnomalar, rasmlar va hatto kichkintoyingizning bolaligi haqidagi xotiralarni tayyorladik. Ammo endi biz Rojdestvo daraxti o'yinchog'ini yasashga harakat qilamiz.


Va u ikkita asos va 16 doiradan iborat bo'lganligi sababli, biz ilovalar uchun shablonlarni chop etamiz, bu sizga tezda va tayyorgarlik ishlarini kechiktirmasdan o'yinchoqni qurishga o'tishga imkon beradi.

Bo'shliqlar haqida ko'proq o'qing. Asos - sakkizinchi raqam sifatida chizilgan bir xil o'lchamdagi 2 ta doira. Qo'shimcha doiralar diametri taglikdagilarga teng.
Bundan tashqari, poydevorning uzunligi 4 barobar bo'lgan arqon kerak. Va dekorativ boncuklar.

Glade

Polyana - 5-6 yoshli bolalar uchun bolalar bog'chasida ko'p kompozitsiyali dastur. Bu erda biz birinchi navbatda bajarilishi kerak bo'lgan modellar bilan tanishamiz va shundan keyingina bazaga o'rnatiladi. Ilovalarning hajmli turlari bunday original namuna bilan amalga oshiriladi.


Bizning asosimiz ko'k kartondir. Bu jannat. Quyosh porlayapti. Unda o'tlar o'sib, gullar ochiladi. Ularning tepasida kapalaklar va ninachilar uchishadi. Barcha qismlar akkordeon bilan o'ralgan qog'ozdan qilingan.

Applikatsiya bo'yicha master-klasslar to'plami + qiziqarli g'oyalar

Yirtilgan qog‘ozdan yoki gofrirovka qilingan materialdan yasalgan aplikatsiya kabi bolalar tomonidan yasaladigan turli xil aplikatsiyalar yaxshi xotira ekanligini bilish juda yoqimli. Kichkintoylarimizda iste'dod borligining inkor etib bo'lmaydigan dalillari. Bola rivojlanmoqda. Va biz unga bu borada yordam beramiz.

"Gulli o'tloq" noan'anaviy shaklda qo'llash bo'yicha OOD referati (o'rta guruh)

Maqsadlar. Bolalarda tabiatning go'zalligiga ijobiy munosabatni uyg'otish va unga bo'lgan munosabatini etkazishnoan'anaviy vositalar bilan.

Dastur mazmuni. Bolalarni tabiatdan foydalangan holda tasvirlashga o'rgatingnoan'anaviy materiallar. Kompozitsiyalarni yaratishda mustaqillikni tarbiyalash. Ijodkorlikni, tasavvurni, hissiyotni rivojlantiringranglar, estetik did. Ishni puxta va aniq bajarishni o'rganing.

Material uchun OOD . E. Grig musiqasi"Tong" , to'p, tasvir bilan kesilgan rasmlar bilan konvertlarhar bir bola uchun gullar, rangli parchalardan yasalgan gullar, paxta tayoqchalari, elim, salfetkalar, bir marta ishlatiladigan plastinkalar, yashil gouache bo'yoqlariranglar, pokes, moyli mato.

Dastlabki ish. Tasvirlangan illyustratsiyalarga qarashranglar, chizishbo'sh vaqtlarida gullar, mavzu bo'yicha didaktik o'yinlar, bahor haqida suhbatlar, topishmoqlar, she'rlar.

2015 yil

OOD taraqqiyoti.

Bolalar kiradiguruh.

Salom bolalar! Mehmonlarimizga salom ayting. Ayting-chi, hozir yilning qaysi vaqti? Hozir bahorning qanday belgilarini bilasiz va kuzatasiz?(bolalar javoblari) . To'g'ri, birinchilar bahorda gullashni boshlaydiqor gullari. Hali ertahali hech qanday gul topa olmadim, lekin sizni biriga taklif qilmoqchimangulli o'tloqva u erda nafaqat tashrif, balki a bo'libgullar(biz yuradigan musiqaga tozalash )

Qarang, bolalar, bu yerda qancha borranglar! Va esda tuting, men sizga va'da bergan edim, siz ham qolasizgullar? Keling, qo'llarni ushlab, aylana quraylik.

Turing, bolalar, aylanada turing,

Biz kattamizgulli o'tloq.

O'tloqda o'singgullar

Misli ko'rilmagan go'zallik!

(bu vaqtda biz niqob va qalpoq kiydik)

Mana, sen shu yerdasangullar! Oh, u birdaniga qanday go'zal bo'lib qoldi! Keling, o'yin o'ynaymiz va nimani ko'ramizbilgan gullar. (to'p o'yini)

Sizga yoqdimi?tozalash? Siz bu yerda yurib, hayratda qolishingiz mumkin edi... lekin men sizni kichiklarini o'zingiz yasashga taklif qilmoqchimantozalash. Tayyormisiz? Keyin stollarga boramiz

. (bolalar stolda o'tirishadi) .

Qarang, sizning oldingizda konvertlar bor va konvertlarda yashiringangullar. Ular qanday?gullar, siz rasmlarni to'plaganingizda bilib olasiz.(kesilgan rasmlar bilan ishlash)

Yaxshi yigitlar! Ayting-chi, nega biz juda yaxshi ko'ramizgullar? Nega ularni berish odat tusiga kirgan?Rassomlar gullar chizishadi, ular haqida qoʻshiq va sheʼrlar yozilgan. Yigitlarimiz haqida she'rlar tayyorladilargullar.

O‘tloqda, to‘g‘ri uyimizga olib boradigan yo‘lda,

Rosuzun poyali gul, oq, sariq ko'zli.

IMen gul termoqchi edim, kaftini unga ko'tardi,

Va asalari bilangul uchib ketdi, menga xirilladi"Tegmang" !

***

Mana, qor pardasitozalash, topdim!

Men gul ochmagan bo'lsa ham, onamga qorni olib boraman.

Va men bilangulOnam meni shunday mehr bilan quchoqladi,

Uning issiqligidan mening qorbolam ochildi!

***

Quyosh qishki ayozlarni haydab yubordi,

Mo'rt binafsha rang yoqilgantozalash ko'tarildi.

Moviy korolla o'jarlik bilan quyoshga cho'ziladi.

Men onam uchun birinchi binafsha rangni tanlayman!

Bu bizning yigitlar biladigan she'rlar! Ammo endi ishga kirishish vaqti keldi. Qarang, stolingizda barcha kerakli materiallar bor. Keling, tekshiramiz. Yelim bilan qanday ishlashni eslaysizmi? Ish toza va toza bo'lishi uchun siz ozgina elim olishingiz kerak, ortiqcha narsalarni peçete bilan olib tashlang. Plitalarga joylashtiringgullar. Ular mos kelishiga ishonch hosil qilinggullash. Endi ularni elim bilan yoping va ularni plitalarga yopishtiring.(bolalar vazifani bajaradilar) .

Yaxshi yigitlar. Va endi sizni bizning uyimizga taklif qilamanbir oz dam olish uchun tozalash.

Jismoniy mashqlar.

Bu yergagul o'sadi

(bolalar cho'kadi, sekin boshlarini ko'taradilar)

Gulbarglari chiqadi

(qo'llar yon tomonga va bir oz yuqoriga)

U boshini ko'taradi

(qo'llar yuqoriga ko'tarilib, boshdan biroz yumaloq)

VAgul ochiladi.

(bolalar to'liq balandlikda turishadi va qo'llarini ochadilar)

Shunday qilib, biz katta bo'ldikmisli ko'rilmagan go'zallik gullari!

(bolalar o'z joylariga qaytadilar)

Ishingizga qarang. Sizningcha, ularga nima etishmayapti?(bolalar javoblari) . Menimcha, bu erda barglar etishmayotgan. Keling, bo'sh joylarni yashil barglar bilan to'ldiramiz. Buning uchun biz ushbu maxsus pokeslarni olamiz, ularni yashil bo'yoq bilan plitalarga joylashtiramiz va ularni ishimizga qo'llaymiz. Endi bizda haqiqiysi borgulli o'tloq.

Yaxshi yigitlar! Endi bitta katta asar yaratish uchun o‘z ishlarimizni birlashtiramizgul maydoni.

Reflektsiya. - Bugun nima qildik? Sizga nima yoqdi? Sizga nima qiyin bo'ldi? Nima oson va oddiy edi?

Yuliya Ilyushkina

Abstrakt tasviriy san'atda o'rta guruh.

Ilova. Jamoaviy ish.

Mavzu: « Gulzor»

Maqsad sinflar:

Hissiyotni rivojlantirish kollektivizm, bolalar uchun hissiy kayfiyatni yaratish.

Vazifalar:

Tarbiyaviy:

Bolalarning zavq bilan faoliyat bilan shug'ullanish istagini targ'ib qilishni davom eting jamoaviy faoliyat;

Kompozitsiya yaratish ko'nikmalarini mustahkamlash;

Rivojlanish:

Estetik didni rivojlantirish, qog'oz varag'ida harakat qilish;

Tasavvur va ijodiy fikrlashni rivojlantiring.

oshirish:

Bolalarda go'zallik tushunchasini va tabiatga muhabbatni shakllantirish.

Uskunalar:

Antonio Vivaldining "Yoz" asari yozib olingan.

Tasvir bilan rasmlar ranglar;

Baza uchun whatman qog'oz ilovalar(gulli o'tloq, ustiga o'rnatiladi gul namunasi);

Material uchun kasb:

Kvadratchalar, uchburchaklar, ko'pburchaklar, petal naqshlari, doiralar rangli qog'oz.

Yelim, cho'tka; cho'tka stendi, qaychi, salfetkalar.

Metodik texnikalar:

kutilmagan lahza, musiqiy hamrohlik, psixo-gimnastika, suhbat, savollar, rag'batlantirish, ko'rsatmalar, xulosa.

Ajablanadigan daqiqa:

O'qituvchi shakldagi qo'g'irchoqni olib keladi gul peri.

Darsning borishi:

Yoz keldi, yilning ajoyib vaqti. Hamma narsa atrofida gullaydi va hidlaydi, qushlar qo'shiq aytmoqda, quyosh isinmoqda va har kuni bayramga o'xshaydi, tashqarida go'zal va qulay, siz doimo tashqarida suzishni va o'ynashni xohlaysiz.

Yoz - quyosh, yorug'lik, issiqlik dengizi.

Xursandchilik vaqti keldi.

Bu osmondagi quyosh.

Va ko'zlarda yorqin porlash.

Psixo-gimnastika "Yoz gullar»

(Vivaldi musiqasi ostida ijro etiladi)

Tasavvur qiling-a, siz kichik urug'larsiz ranglar. Siz gulzorda erga ekilgansiz. Quyosh nurining iliq nuri erga tushib, urug'larni isitdi. Ulardan juda zaif, mo'rt, himoyasiz mayda kurtaklar o'sib chiqdi. Ammo hozir yoz quyoshi qizib ketdi va kichik nihollar tez o'sishni boshlaydi. Mana, kuchayib, nihoyat toza havoga chiqqan nihol. Barglaring o'sdi, poyasi mustahkam bo'ldi, yorug'likka, quyoshga qo'l uzatasan. Qanday yaxshi! Poyada kichik kurtak paydo bo'ldi. U o'sadi, shishiradi va nihoyat barglarini ochadi, shuning uchun ular to'g'rilanadi va atrofdagi hamma go'zal buloqni ko'radi. gul. (Bolalar aylanada turishadi, o'qituvchi unib chiqish harakatlariga taqlid qiladi erdan gul, bolalar takrorlaydilar.)

O'qituvchi bolalarga asosni ko'rsatadi ilovalar« Gulzor» , qaysi biri o'rnatilgan gul namunasi.

Qarang, bizda sehr bor tozalash.

Nima deb o'ylaysiz, unda ajoyiblar o'sishi uchun nima qilishimiz kerak? gullar? (qilish kerak qog'oz gullar) .

Keling, ijro qoidalarini eslaylik ilovalar?

Boshlashdan oldin ishlang, ish joyingizni to'g'ri tayyorlang.

Vaqtida ish o'z joyingizni saqlang Kelishdikmi: qaerdan oldingiz - o'sha erga qo'ying

Har doim qanday qilishni o'ylab ko'ring yaxshiroq ish: materiallarni tejash, asboblarga g'amxo'rlik qilish.

Tugallandi ish, joyingizni tez va toza tozalang.

Birgalikda ishlang.

Va endi men sizga buni qilishni taklif qilaman rangli qog'oz applikatsiyasi, barglarni qog'oz doirasiga yopishtiring, shunda siz olasiz gul. Bajarildi kliringga gullarni yopishtiring.

Peri bolalarga sehrli bo'lganliklarini eslatadi tozalash, bu hozirgacha faqat tasavvur qilingan. Bezatish uchun taklif qiladi gullar o'tloqi. Nima haqida o'ylab ko'ring gullar bo'ladi, nima ranglar ular bir-biriga chiroyli tarzda joylashishi uchun qanday joylashtirilishi kerak ranglar.

BELL

Moda ko'k shlyapada

Qo'ng'iroq jirkanch.

U kim bilan uchrashmaydi -

Yerga egiladi.

DANDELION

Karahindiba hammani kuldirdi -

Yumshoq sarafanga kirdim,

U aylanayotgan cho'qqiga o'xshab aylanardi,

Sarafan uchib ketdi.

Katta ko'zli romashka,

Yonca va bo'tqa bilan do'stlar.

ochiq maydonda quvnoqlik,

O'rmonga va dalaga yuguradi.

Ayting-chi, bolalar, sizga ijod yoqdimi gulli o'tloq? Eng ko'p nimani eslaysiz? Qaysi gullar sizga eng yoqdimi?

Bolalar, siz qanday ajoyib ishsiz, siz haqiqiy ish qildingiz yozgi gullar bilan gulli o'tloq, siz ajoyib ish qildingiz.

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Yoz - bu ajoyib vaqt va gullarning xushbo'yligi. Guruhimizning uchastkasida, bolalar bog'chasining gulzorlarida gullarni tomosha qilish va shunchaki ...

Dars davomida o'qituvchi bolalarning oldindan tayyorlangan gullardan kompozitsiyani yaratish qobiliyatini yaxshilaydi; yoyish malakasini mustahkamlash.

Ushbu ishning maqsad va vazifalari: 1) rasm chizishga qiziqish va ijobiy munosabatni shakllantirish; 2) ranglar haqidagi bilimlarni aniqlashtirish va mustahkamlash; 3) rivojlantirish.

Birinchi o'smirlar guruhidagi ochiq rasm darsining qisqacha mazmuni "Gullar glade" Maqsadlar: kaftlaringiz va barmoqlaringiz yordamida bo'yoqlar bilan chizishni o'rganing. Qizil, sariq va yashil ranglar haqidagi bilimlarni mustahkamlash. Ko'rish qobiliyatini rivojlantiring.