Palīdziet uzzināt diennakts stundu nodarbību piezīmes. Nodarbības kopsavilkums. Skatīties. Kā uzzināt laiku. stundu plāns par tēmu. Par tēmu: “Kas un kā skaita laiku”

Nodarbība ir veidota pasakas veidā ar galveno sižetu:

pasaku varone “Laika karaliene”, kas veido un paplašina bērnu izpratni par dienas daļām ar tām raksturīgajām iezīmēm.

Atsevišķi interesanti fakti un informācija par dažādām laika mērīšanas un uzskaites metodēm un līdzekļiem izraisa pastiprinātu interesi bērnos.

Priekšmets: Laika mērīšana. Stunda. Minūte. Otrkārt.

Mērķis: Izraisīt interesi par laika jēdzienu, izmantojot atsevišķus interesantus faktus un informāciju par dažādām laika mērīšanas un reģistrēšanas metodēm.

Uzdevumi:

1. Sniegt dziļākas un precīzākas zināšanas par to, kādas funkcijas pulkstenī veic sekunžu un minūšu rādītājs.

2. Veidot vispārēju izpratni par laika mērīšanas procedūrām.

3. Iemācieties precīzi noteikt laiku, izmantojot pulksteņa modeli.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestāde

bērnudārzs Nr.23, Kovrov

Nodarbības piezīmes

par elementāru matemātisko jēdzienu veidošanos

“Laika mērīšana. Stunda. Minūte. Otrais."

Sagatavots un iesniegts prezentācijai:

Pirmās kvalifikācijas kategorijas skolotājs

MBDOU bērnudārzs Nr.23

Daņilova Jeļena Konstantinovna

Kovrovs

2013. gads

Nodarbība ir veidota pasakas veidā ar galveno sižetu:

pasaku varone “Laika karaliene”, kas veido un paplašina bērnu izpratni par dienas daļām ar tām raksturīgajām iezīmēm.

Atsevišķi interesanti fakti un informācija par dažādām laika mērīšanas un uzskaites metodēm un līdzekļiem izraisa pastiprinātu interesi bērnos.

Priekšmets : Laika mērīšana. Stunda. Minūte. Otrkārt.

Mērķis : Izraisīt interesi par laika jēdzienu, izmantojot atsevišķus interesantus faktus un informāciju par dažādām laika mērīšanas un reģistrēšanas metodēm.

Uzdevumi:

1. Sniegt dziļākas un precīzākas zināšanas par to, kādas funkcijas pulkstenī veic sekunžu un minūšu rādītājs.

2. Veidot vispārēju izpratni par laika mērīšanas procedūrām.

3. Iemācieties precīzi noteikt laiku, izmantojot pulksteņa modeli.

Materiāls:

1. Varonis “Stundu karaliene”;

2. Dažādu pulksteņu paraugi: modinātājs, sienas pulkstenis, smilšu pulkstenis, rokas pulkstenis;

3. Ilustrācijas, kurās attēloti dažāda veida pulksteņi;

4. papīra loksnes;

5. Zīmuļi.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Klusi, netrokšņojiet, vienkārši turiet ausis vaļā. Ko tu tagad dzirdi?

Kurš gan neguļ pa dienu?

Un viņš naktī neguļ?

Un viss klauvē, klauvē, klauvē?

Un viņi visi klauvē laikā, jā laikā

Ērču, tikko?

(skatīties)

Vai vēlaties doties ceļojumā uz pasakainu valsti? Tur mūs sagaida interesantas tikšanās.

Bērni: Mēs gribam!!!

Pedagogs: Ko jūs domājat: "Kas ir šī burvju karaliene?"

Skaties uzmanīgi...

Bērni: Stundu karalienei!

Pedagogs: Kāpēc jūs tā izlēmāt?

Bērni: Viņai uz vainaga ir pulkstenis!

Karaliene: Es pārvaldu vissvarīgāko pulksteni, kas atrodas mūsu dzimtenes galvaspilsētā, Maskavas pilsētā, Sarkanajā laukumā - tie ir Kremļa zvani.

Visi mūsu valsts iedzīvotāji laiku pārbauda pie manis, bet man ir palīgi: manas māsas un brāļi, bez kuriem es to nevarētu izdarīt.

Parāda pulksteņu paraugus

Karaliene: Paskaties uz pulksteni un pasaki man, no kā pulkstenis ir izgatavots?

Bērni: futrālis, ciparnīca, rokas.

Karaliene: Cik rādītāju ir pulkstenī?

Bērni: trīs.

Pedagogs: Visplānākā bultiņa - kāds ir tās nosaukums?

Bērni: Otrais.

Iznāk bērns, ģērbies kā Secunda.

Secunda: Es esmu Secunda, un visi sportisti mani ļoti ciena un novērtē. Viņi vienmēr ņēma līdzi īpašu ierīci uz treniņu - hronometru ( rāda ) un mēģināja mani apsteigt. Bet tas nebija viegli, es ļoti ātri lecu.

Paskaties šeit (lec ), tiklīdz es lecu 60 reizes, parādās mana māsa - Minūte

Bērns iznāk ģērbies kā Minūte.

Minūte: Kamēr mana māsa lec 60 reizes, es speru tikai vienu soli. Es skaita minūtes. Biznesa cilvēki patiešām seko maniem soļiem un cenšas kaut ko darīt ar katru manu soli.

Karaliene: Minūte nebija steigā un tomēr pagāja ļoti ātri. Kad minūte apritēja vienu ciparnīcas apli, pienāca viņu vecākais brālis Hours.

Bērns iznāk ģērbies kā Čass.

Čass: Es esmu vecāks brālis — ļoti cienījams. Minūte aizņem 60 soļus, un es speru vienu soli. Ak, cik reizes Minūtei šajā laikā izdodas pārlēkt - 3600 reizes. Par sīkumiem es nepļāpājos.

Pedagogs: Bet cilvēki saka, ka no viņu viedokļa viņš iet pārāk ātri.

Bērni, kā jūs domājat, kas notiks, ja visi pulksteņi pazudīs?

Bērni: Būs bardaks!

Pedagogs: Paskatīsimies, kādās citās stundās dzīvo mūsu draugi un palīgi.

Paskaties, kur mūsu grupā ir pulksteņi un kā tos sauc?

Pulksteņu paraugu demonstrēšana un analīze.

Bērnu atbildes

Pedagogs: Un tie ir uz galda. kāpēc viņus tā sauc? Kā viņi streiko katru stundu? (ku kū)

Bērnu atbildes.

Pedagogs: Kabata, plaukstas locītava un smiltis... Un kādam nolūkam tās tiek izmantotas?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: Labi darīts! ak, mums ir apnicis ceļot ar jums, atpūtīsimies.

Dinamiskā pauze:

Pulkstenis rāda mums laiku ( bērni stāv)

Viņi stāv uz vietas, bet staigā. (Bērni staigā vietā)

Pulkstenis turpina kustēties ritmā,

Tikk-tock, tikk-tock, tic-tock.(Galva noliecas)

Un bultas griežas uz priekšu(Apļveida kustības ar rokām)

Stundu pēc stundas, gadu pēc gada.

Pedagogs: Puiši, kā jūs domājat, vai vienmēr ir bijuši pulksteņi? Kā viņi mērīja laiku, kad nebija pulksteņu? Lai to noskaidrotu, jāielūkojas pagātnē, pirms 500 gadiem.

Man ir burvju pulkstenis, ja pagriežat tā rādījumus atpakaļ, varat atgriezties laikā un uzzināt, kā cilvēki mēra laiku.

Sagatavojies, neesi nerātns un sēdi mierīgi.

Es sāku uzburt: viens - divi - trīs - četri - pieci!

Paskaties uz ciemu! Kur te ir pulkstenis? Kurš cilvēkus pamodināja no rīta?

Nu, tur pulkstenis sēž uz žoga. Cik daudzi no jums atceras dzejoli par gailīti?(Gailis - zelta ķemme)

Kā gailis pamodina cilvēkus? Ku-ka-re-ku!!! Mostieties, labie cilvēki, laiks doties uz darbu!

Pedagogs: Un tagad, puiši, ir pienācis laiks mums atkal atgriezties pie mūsu laika.

Atcerēsimies, kas notiek, ja Stunda iet 24 soļus?

Bērni: tuvojas jauna diena!

Pedagogs: Pareizi! Šeit viņi ir septiņi brāļi.

Spēle "Dzīvā nedēļa"

Lai spēlētos, piesauciet pie tāfeles 7 bērnus, saskaitiet tos secībā un iedodiet viņiem dažādu krāsu apļus, norādot nedēļas dienas. Bērni rindojas tādā pašā secībā kā nedēļas dienas.

Bērni: (nosauciet nedēļas dienas secībā)

Pirmdiena - violeta

Otrdiena ir zila

Trešdiena - zila

Ceturtdiena ir zaļa

Piektdiena - dzeltena

Sestdiena - oranža

Svētdiena - sarkana.

Pedagogs: Kas šodien dežurē?

Lūdzu, pastāstiet mums: kāda šodien ir diena, mēnesis, gads un nedēļas diena?

Uz jautājumu atbild dežurants.

Skolotājs aicina bērnus iet pie galdiem.

Pedagogs: Tāpēc šodien mēs ceļojām un daudz uzzinājām par pulksteņiem un to šķirnēm. Tagad mēģināsim attēlot savus jaunos draugus.

Bērni sēž pie galdiem un zīmē.

Pedagogs: Rītam sekos diena un vakars. atkal nakti un rītu.

Pēc ziemas nāk pavasaris, vasara, rudens un atkal ziema.

Tu biji mazs, tu kļuvi liels. Laiks rit uz priekšu.

Ir pienācis laiks beigt mūsu ceļojumu laikā. Atcerēsimies, ko uzzinājām, ceļojot laikā

Bērnu atbildes.

Pedagogs: Un tagad ir laiks darīt citas lietas.


Sagatavošanas grupā

Mērķis: Elementāru matemātisko jēdzienu veidošana vecākā pirmsskolas vecuma bērniem.

Uzdevumi:

1. Iepazīstināt bērnus ar pulksteņa ciparnīcu, formulēt idejas par laika rādīšanu, izmantojot pulksteni.

2. Fiksēt skaitīšanu 10 robežās, idejas par skaitli 10 un skaitļa 10 sastāvu.

3. Nostiprināt zināšanas par dienas daļu secību, nedēļas dienām, gada mēnešiem, gadalaikiem.

4. Attīstīt bērnu prāta spējas, runu, reakcijas ātrumu, izziņas interesi.

5. Attīstīt patstāvīga un komandas darba prasmes.

Materiāli nodarbībai:

Demonstrācija – pulksteņa ciparnīcas modelis ar kustīgām rociņām; tabula zināšanu nostiprināšanai par skaitļa 10 sastāvu; skaitļi 1-10; 9 dzelteni un 9 zili kvadrāti; bildes ar dažādiem pulksteņiem.

Izdales materiāls - pulksteņa ciparnīcas modelis ar kustīgām rokām; 9 dzelteni un 9 zili kvadrāti, loksnes ar pulksteņiem bez cipariem.

Priekšdarbi:

Didaktiskās spēles: "Ātri nosauciet", "Straume", "Ko, kur?", "Parādiet kaimiņiem" vai "Kas ir uzmanīgs?"

Nodarbības gaita:

Organizācijas laiks:

Ar bērniem tiek spēlēta bumbiņu spēle “Nosauciet to ātri”. Bērni stāv aplī. Skolotājam ir bumba, viņa to met bērnam un uzdod jautājumu. Bērns met bumbu atpakaļ un atbild uz jautājumu.

1. Kāds tagad ir gada laiks?

2. Kura nedēļas diena tagad ir?

3. Kāds ir gada pirmais mēnesis?

4. Kura nedēļas diena nāk pēc svētdienas?

5. Cik mēnešu ir gadā?

6. Cik dienu ir nedēļā?

7. Kurš tagad ir mēnesis?

8. Cik dienas nedēļā mēs atpūšamies?

9. Kurā diennakts laikā mēs ejam uz bērnudārzu?

10. Kāds ir gada pēdējais mēnesis?

11. Kāda ir nedēļas otrā diena?

12. Nosauc dienas daļas secībā?

Audzinātāja: Puiši, man jums ir pārsteigums. Apsēdīsimies uz krēsliem.

Pie durvīm klauvē. Ņikita ienāk - skaties.

Sveiki puiši! Ak, vai tu mani atpazīsti?

Bērni: Jā, tu esi Ņikita!

Ņikita: Es esmu Ņikita - skaties. Es gribu jums pateikt mīklu:

Mēs neguļam pa dienu

Naktīs neguļam

Gan dienā, gan naktī

Klauvējam, klauvējam.

Bērni: Skaties.

Ņikita: Pa labi! Man ir arī divi palīgi. Uzminiet, kurš tas ir?

Divas māsas viena otrai blakus

Viņi skrien apli pēc apļa.

Shorty - tikai vienu reizi

Iepriekš minētais ir katru stundu.

Bērni: Pulksteņu rādītāji.

Audzinātāja: Labi darīts, jūs atrisinājāt visas mīklas. Pastāsti man, cik tur ir stundas?

Bērni: Saule, ūdens, smiltis, siena, rokasgrāmata.

Pedagogs: Puiši, paskatīsimies, kādas ir stundas. Esmu sagatavojis jums attēlus.

Dažādu veidu pulksteņu demonstrēšana televīzijā.

Ņikita: Puiši, kam domāts pulkstenis?

Bērni: Lai zinātu precīzu laiku un nekavētos uz darbu gan mammai un tētim, gan mums bērnudārzā.

Pedagogs: Ir pareizi zināt, kad iet pastaigāties, ieturēt brokastis. Paskaties uz manu pulksteni. Kā sauc apli ar cipariem uz pulksteņa? Kas zina?

Bērni: Pulksteņa ciparnīca.

Audzinātāja: Labi padarīts! Kādas rokas ir pulkstenim un kam tās paredzētas?

Bērni: Īsā roka rāda stundas, bet garā – minūtes.

Audzinātāja: Pa labi. Kurš zina, kā noteikt laiku, izmantojot pulksteni? Paskatieties, ja garā rādītājs rāda 12 un īsā rādītājs 1, tas nozīmē, ka pulkstenis rāda 1 stundu.

Audzinātāja: Puiši, spēlēsim spēli "Parādiet man pulkstenī, cikos es jums pateikšu." Sēdēsim pie galdiem. Šeit ir pulksteņu modeļi ar kustīgām rokām. Ir jāiestata rokas, lai norādītu pulksteni. Sāksim spēli.

Audzinātāja: Novietojiet rādījumus uz pulksteņa tā, lai tie rāda pulksteni 5. Kā jūs uzlikāt pulksteņa rādītājus?

Bērni: Īsā roka parāda skaitli 5, garā rāda skaitli 12.

(Spēle turpinās. Strādājot, skolotājs salīdzina bērnu darbību rezultātus (izmantojot modeli uz tāfeles).

II. Fiziskās audzināšanas stunda: “Pulkstenis”.

Sabrina rāda kustības.

Galvas noliekšana vispirms uz vienu plecu, tad uz otru:

ķeksīt, ķeksīt-

Visi pulksteņi darbojas šādi:

Bērni šūpojas kulona ritmā:

Paskaties ātri, cik pulkstenis:

Tikk-tak, ķeksī

Pēdas kopā, rokas uz jostasvietas. Skaitot “vienu” - galva noliecas uz labo plecu, tad pa kreisi, piemēram, pulkstenis utt.:

Pa kreisi - vienreiz, pa labi - vienreiz,

Mēs varam arī to izdarīt

III. Skaitīšanas prasmju stiprināšana 10 robežās.

Audzinātāja: Puiši, es zinu, ka daudzi no jums interesējas par kolekcionēšanu. Vieni kolekcionē pastmarkas, citi čipsus, topus.

Es nolēmu jums parādīt savus dārgumus. Paskatieties uz manu grozu, tajā ir divu krāsu dārgakmeņi. Kubiskais cirkonijs un topāzes. Man patīk kārtība it visā. Tāpēc es lūdzu savākt manas rotas, lai jūs iegūtu 10 daudzkrāsainus akmeņus.

Zvanu 4-5 bērniem un lūdzu savākt akmeņus, lai būtu 10.

Bērns: 1 zilai un 9 dzeltenai.

Audzinātāja: Pa labi. Ak, jūs, puiši, kuri sēž uz galdiem, arī saskaitiet savus akmeņus, lai iegūtu 10.

Bērni: 1+9.

Audzinātāja: Cik akmeņus tu dabūji?

Bērni: 10.

Audzinātāja: Un arī?

Bērni atceras visas iespējamās iespējas. Grūtību gadījumos skolotājs ļauj viņiem izmantot “burvju māju” - atsauces tabulu zināšanu nostiprināšanai par skaitļa 10 sastāvu.

Bērni: 3 zilas un 7 dzeltenas. 3+7=10.

Bērni: 4 zilas un 6 dzeltenas. 4+6=10.

Bērni: 5 zilas un 5 dzeltenas. 5+5=10.

Bērni: 6 zilas un 4 dzeltenas. 6+4=10.

Bērni: 7 zilas un 3 dzeltenas. 7+3=10.

Bērni: 8 zilas un 2 dzeltenas. 8+2=10.

Bērni: 9 zilas un 1 dzeltenas. 9+1=10.

Audzinātāja: Pārbaudiet savā starpā, vai esat pareizi savācis akmeņus? Pa labi? Vai tas notika ar visiem? Labi padarīts!

IV. Nodarbības kopsavilkums.

Audzinātāja: Ko jaunu interesantu tu šodien uzzināji?

Kam domāts pulkstenis?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: Vai ir iespējams iztikt bez pulksteņa? Kāpēc?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: Puiši! Vai jums patīk saņemt dāvanas? Pēc tam dodiet dāvanas viens otram. Uz galdiem jums ir lapas ar ciparnīcu. Bet šajā pulkstenī nav skaitļu. Uzzīmējiet skaitļus.

Bērni uz pulksteņa zīmē skaitļus. Un viņi viens otram dāvina krāsotus pulksteņus.

Pedagogs: Labi padarīts! Visi to izdarīja!

GCD kopsavilkums vecākajā grupā par tēmu “Laiks”.

Rjazanova Anastasija Viktorovna, Obninskas pilsētas izglītības bezpeļņas organizācijas "Bērnu centrs "Orangereya" pirmās kvalifikācijas kategorijas skolotāja.
Materiāla apraksts:Šis materiāls ir paredzēts vecākās grupas bērniem par kognitīvo attīstību. Tas noderēs pirmsskolas skolotājiem un vecākiem.
Uzdevumi:
- turpināt apmācīt bērnus saprast realitāti;
- nostiprināt nedēļas dienu nosaukumus, zināšanas par jēdzieniem sekunde, minūte, stunda, rīts, diena, vakars, nakts, diena, nedēļa, mēnesis, gads, gadalaiki un to raksturīgās pazīmes;
- attīstīt loģisko domāšanu, vizuālo uztveri, atmiņu, runu, spēju analizēt, izdarīt secinājumus, atbildēt uz jautājumiem, spēju noteikt laiku pēc pulksteņa, orientēties pa nedēļas dienām, dienas daļām;
- audzināt bērnus būt neatkarīgiem un cienīt laiku.
Materiāls: sludinājums, zīme Laboratorija Nr.5, modinātājs, didaktiskās spēles “Loģiskās ķēdes”, “Savāc pulksteni”, “Dienas daļas”, “Savākt nedēļu”, “Gadalaiki”.
Ievada daļa:
Uz grupas durvīm ir paziņojums, skolotāja vērš uz to bērnu uzmanību. Visi pulcējas un lasa.
Paziņojums!
Visi! Visi! Visi! Milzīgs lūgums pēc palīdzības! Šonakt nelietis Katls nozaga Time Keeper pulksteni, salauza to un izjauca laika ritējumu. Pulkstenis tika atrasts, taču to nevarēja salabot. Ja situācija netiks labota 24 stundu laikā, process būs neatgriezenisks un mēs beigsim pastāvēt. Lūdzam visus, kas var palīdzēt, ierasties 5.laboratorijā.

Bērni apspriežas un nolemj palīdzēt Laika turētājam. Mēs ieejam laboratorijā.
Progress:
Vispirms atcerēsimies, kā paiet laiks. (Tam vienmēr jābūt kustībā un ne uz mirkli neapstāties.) Turklāt laiks vienmēr “plūst” tikai vienā virzienā – no pagātnes caur tagadni uz nākotni. Sāksim strādāt.

Spēle "Loģiskās ķēdes".
Katrs bērns saņem uzdevumu un sakārto kartītes no pagātnes līdz tagadnei.

Lieliski, šeit ir salūzis pulkstenis, bet pirms sākam to labot, atcerēsimies, kā laiks tiek mērīts pēc ilguma. (Laiku mēra sekundēs, minūtēs, stundās. Nosaka dienas, nedēļas, mēneši, gadi.) Savācam tos.

Didaktiskā spēle "Savāc pulksteni".
Bērni saliek pulksteni no ciparnīcas bez cipariem, divām rādījumiem un cipariem no viena līdz divpadsmit.
Jautājumi:
– Cik, jūsuprāt, pulkstenī var būt rādījumu? (Divi, trīs.)
- Kā sauc mazo bultiņu? (Sargs.)
- Kā sauc lielo bultu? (Minūte.)
- Kā sauc pulksteņa ātro rādītāju? (Otrais.)
- Kā pulksteņa rādītāji kustas? (Bultiņas pārvietojas no kreisās puses uz labo.)

Nu tagad viss kārtībā, atliek vien pateikt burvju vārdus pulksteņa palaišanai.

Fiziskais vingrinājums "Un pulkstenis turpinās un turpinās."
Ērču, tikku
Kurš mājās var to izdarīt?
Tas ir svārsts pulkstenī,
Pārspēj katru sitienu.
(Noliec pa labi - pa kreisi.)
Un pulkstenī sēž dzeguze,
Viņai ir sava būda.
(Pietupieni, rādot būdu - rokas virs galvas.)
Putns dziedās kādu laiku,
Atkal paslēpos aiz durvīm,
(Pietupieni.)
Bultas pārvietojas pa apli,
Viņi nepieskaras viens otram.
(Rupja pagriešana pa labi.)
Tu un es pagriezīsimies
Pretpulksteņrādītājvirzienā.
(Rupja pagriešana pa kreisi.)
Un pulkstenis iet, iet,
(Ejiet vietā.)
Dažreiz viņi pēkšņi atpaliek
(Palēniniet iešanas tempu.)
Un dažreiz viņi steidzas,
It kā viņi gribētu aizbēgt!
(Skrien uz vietas.)
Ja viņi nesāk,
Tad viņi pilnībā pieceļas.
(Bērni apstājas.)

Vai jūs zināt, kā noteikt laiku, izmantojot pulksteni?

Didaktiskā spēle "Cik pulkstens?"
Klausieties stāstu “Par bērnudārzu”, bet vispirms iestatīsim pulksteni tieši uz 7:00.
Bērnudārzs tika atvērts tieši pulksten 7. Bērni sāka ierasties. Viņi spēlējās, veica vingrinājumus un pēc stundas sēdēja brokastīs.
Jautājums: Cikos bērni apsēdās brokastīs? (Tieši pulksten 8.)
Pēc stundas bērni devās uz mūzikas klasi.
Jautājums: Cikos sākās mūzikas stunda? (Tieši pulksten 9.)
Plkst.10 bērni izgāja ārā pastaigāties. Un viņi atgriezās grupā tieši pulksten 12.
Jautājums: Cik stundas bērni staigāja? (2 stundas.)
Tieši pulksten vienos bērni devās pie miera. Iestatiet pulksteni tieši uz 1:00. Tieši pēc 2 stundām bērni pamodās.
Jautājums: Cik pulkstenis rādīja? (Tieši 3 stundas.)
Pēc 4 stundām bērnudārzs tika slēgts.
Jautājums: Cikos bērnudārzs tika slēgts? (Tieši pulksten 7.)
Bērnudārzs tika slēgts tieši pulksten 7, un tieši pirms 1 stundas tika aizvests pirmais bērns.
Jautājums: Kurā laikā tika paņemts pirmais bērns? (Tieši pulksten 6.)


Lieliski, pulkstenis darbojas pareizi, un ir pienācis laiks domāt par nākamo problēmu. Bērniem ir attēli no dienas daļām. (No rīta, pēcpusdienā, vakarā, naktī.) Atsevišķi ir attēli, kas attēlo bērnu darbības dažādos diennakts laikos.

Spēle "Dienas daļas".
Bērni sakārto dienas daļu attēlus pareizā secībā. (No rīta, pēcpusdienā, vakarā, naktī.) Ko mēs saņēmām? (Šī ir diena.) Jā, laiku nosaka ne tikai sekundes, stundas, minūtes, bet arī dienas. Zem attēliem ir kartītes ar bērnu darbībām atbilstošā diennakts laikā.

Kas tas ir? Šeit ir ieteikums jums.

Noslēpums:
Kādi putni lido?
Septiņi katrā iepakojumā.
Viņi lido rindā,
Viņi neatgriezīsies. (Nedēļas dienas.)

Pa labi. Laiku nosaka arī nedēļas.

Spēle "Savākt nedēļu".
Bērni savāc pulksteņus, kas sagriezti septiņās daļās atbilstoši nedēļas dienām. Atrisināt problēmas:
1. Maša ceturtdien ieradās ciemos pie vecmāmiņas, un viņas brālis ieradās vienu dienu agrāk. Kurā dienā Koļa ieradās? (Trešdienā.)
2. Kurš no bērniem palika pie vecmāmiņas ilgāk, ja atgriezās kopā? (Koļa ilgāk palika pie vecmāmiņas.)
3. Satikās divas draudzenes. Viens no viņiem saka: “Vakar, svētdien, es devos kopā ar mammu uz karikatūru kolekciju “Nu, pagaidi!” - “Un es iešu rīt, otrdien,” atbildēja otrs. Kurā nedēļas dienā draudzenes satikās? (Pirmdien.)
4. Sveta piektdien devās uz divu dienu nedēļas nogali pie vecmāmiņas. Kurā dienā Sveta pārnāca mājās? (Pirmdien.)

Spēle "Gadalaiki".
Bērni tiek sadalīti četrās komandās un savāc izgrieztus gadalaiku attēlus. Viņi apspriež, kurš ir ieguvis kādu gada sezonu.


Kas ir rudens, ziema, pavasaris, vasara? (Gads.) Laiks tiek definēts gan mēnešos, gan gados.

Laika kārtība ir atjaunota. Visi cilvēki ir izglābti. Ņemsim pulksteņus savā grupā, apstrādāsim tos uzmanīgi un kļūsim par laika glabātājiem.

Mērķis : veido laika jēdzienu.

Uzdevumi:

- paplašināt idejas par dienas daļām (no rīta, pēcpusdienā, vakarā, naktī), iemācīt bērniem pareizi lietot šos terminus runā.

- vingrinājums dienas daļas noteikšanā pēc zīmēm: cilvēka darbība, Saules un citu debess ķermeņu atrašanās vieta, dabas stāvoklis.

- nostiprināt zināšanas par ģeometriskām formām (aplis, kvadrāts, trīsstūris, taisnstūris).

— attīstīt domāšanu: iemācīt saskatīt modeļus, attīstīt vizuālo uztveri.

- ieaudzināt bērnos vēlmi būt atsaucīgiem.

Priekšdarbi:

— Saruna ar bērniem “par dienas daļām un to secību”,

— Vērot izmaiņas dabā un pārrunājot pieaugušo un bērnu rīcību dažādos diennakts laikos.

— Didaktiskā spēle “Kad tas notiek?”

— Spēle brīvā dabā "Diena un nakts"

Vizuāli didaktiskais materiāls:

Demonstrācija:

— Dunno attēls

- rotaļlieta: vecs mežsargs ar pulksteni

- Nezinu, rotaļlieta

- krāsu aplis

— diagramma-tabula par Saules atrašanās vietu dažādos diennakts laikos

— dabas attēli dažādos diennakts laikos

— cilvēka darbības attēli dažādos diennakts laikos

Izsniegšana:

— 2 kartīšu komplekti, kas attēlo dienas daļas

- ģeometriskas formas (aplis, kvadrāts, trīsstūris, taisnstūris) no krāsaina kartona

Nodarbības gaita

Bērni sēž pie galdiem, viņiem priekšā uz molberta ir Dunno attēls un rotaļlieta, vecais Lesoviks ar pulksteni.

Pedagogs: Puiši, Dunno šodien ir vajadzīga jūsu palīdzība. Viņš devās apciemot Laika sargu, vecu meža vīru, un nevarēja pareizi atbildēt ne uz vienu jautājumu. Rūķu burvis sadusmojās un viņu apbūra. Vai mēs varam jums palīdzēt apmulsināt Dunno? Vai atbildēsim uz Time Keeper meklējumiem?

Pedagogs: Tātad pirmais uzdevums ir tāds, ka diena sastāv no vairākām daļām, un katrai no tām ir savs nosaukums. Nosauciet un parādiet dienas daļas.

Bērnu individuālās atbildes, pamatojoties uz demonstrācijas materiālu.

Bērni: no rīta, pēcpusdienā, vakarā, naktī.

Pedagogs: Cik to ir kopā?

Bērni: četri.

Pedagogs: Labi darīts, jūs pareizi izpildījāt pirmo uzdevumu. Otrs uzdevums ir tas, kas dabā var pateikt, kura dienas daļa ir pienākusi? Lai izpildītu šo uzdevumu, mēs izmantosim Saules atrašanās vietas diagrammu.

Bērni: - Rīt, jo Saule lec.

— Diena, jo Saule ir augstu debesīs.

- Vakars, saule riet.

— Nakts, debesīs parādās zvaigznes un Mēness.

Pedagogs: Un jūs arī tikāt galā ar šo uzdevumu! Bērni, ne tikai Saule un debess ķermeņi palīdz noteikt dienas daļu, bet arī to, ko cilvēks dara. Tāpēc trešais rūķu vedņa uzdevums būs spēle “Kad tas notiek?”

Jautājumi bērniem: Ko cilvēks dara no rītiem? (Pamostas, mazgājas, veic vingrinājumus, brokasto). Dienas laikā? (Strādā, pusdieno, staigā). Vakarā? (Atgriežas no darba, paēd vakariņas, iet gulēt). Naktī? (Guļ). Atbildes tiek pieņemtas - neviena nav pareiza. Un tagad Time Keeper man saka, ka ir pienācis laiks atpūsties, bet ar labumu!

Spēle brīvā dabā "Ģeometriskā lecamaukla"

(Divas ātruma komandas lec tikai uz noteiktām ģeometriskām formām, kas izliktas uz grīdas ķēdes veidā). Spēlējām un apsēdāmies pie galdiem.

Pedagogs: Nākamā uzdevuma spēle saucas “Pabeigt teikumu”:

— No rīta brokastojam, un vakarā .... (vakariņojam).

- Naktī guļam, un no rīta... (pamostamies).

- Mēs spēlējam pa dienu, un naktī... (guļam).

— Dienā spīd saule, un Mēness ... (naktī).

Labi darīts, tu to izdarīji! Un pēdējais Laika uzrauga uzdevums: divas komandas saņem kartītes, kurās attēlotas dienas daļas, un ātrumā savāc dienas daļu apli, ievērojot stingru to secības secību, vienu pēc otras.

Bērni divās komandās pie galdiņiem no izgrieztiem attēliem saliek dienas daļu apli.

Pedagogs: Labi paveikts abām komandām, jūs izpildījāt visus uzdevumus! Time Keeper ir gatavs apburt Dunno! Aizver savas acis!

Bērni aizver acis, skolotājs noņem attēlu ar Dunno attēlu un izņem Dunno lelli.

Pedagogs: Atver acis! Šeit ir Dunno, viņš pateicas par jūsu palīdzību un labajām zināšanām. Un atvadoties es vēlos jums novēlēt:

Rīts pēcpusdiena Vakars Nakts

Viņi aizbēga uz dienu.

Lai nenožēlotu nevienu dienu,

Mums ir jārūpējas par katru stundu!

Ietaupi laiku un zināšanas! Uz redzēšanos!

Pielietojums:

Nodarbības piezīmes

« Ceļojums uz laika zemi jeb kāpēc cilvēkam vajadzīgs pulkstenis ».

MĒRĶIS: Bērnu priekšstatu veidošana kā ar maņām tieši neuztverama kategorija, vispārināt bērnu zināšanas par laiku, pilnveidot bērnu spēju noteikt laiku, izmantojot pulksteņu modeļus.

UZDEVUMI:

    Sistematizēt bērnu zināšanas par “laika gabaliem”: dienām, nedēļām, mēnešiem, gadalaikiem, gadiem;

    Veidot priekšstatu par laika secību;

    Mācīt bērniem dot laika mēru kvantitatīvos raksturlielumus;

    Iepazīstināt bērnus ar instrumentiem, kas mēra laika intervālus (pulksteņi, kalendārs);

    Attīstiet pārliecību, neatkarību un spēju plānot savas darbības laika gaitā.

IEPRIEKŠDARBI:

    Tematisko attēlu apskate: “Dienas daļas”, “Kas notiek iepriekš - kas notiek vēlāk”, “Gadalaiki”.

    Laika periodu novērošana dažādos diennakts laikos, bērnu vai pieaugušo darbības īpatnības vienā vai otrā laikā, saules stāvokļa novērošana debesīs,

    Dzejoļu iegaumēšana “Divpadsmit mēneši”, skaitīšanas atskaņa “Kā atcerēties nedēļas dienas?”

    Daiļliteratūras lasīšana: dzejoļi “Cik dienu nedēļā?”, “Mēnešu apaļā deja”, “Kas ir diena?”, pasakas “Meitene un laiks”, “Dzeguze pulkstenī”, “Kas vai mēneši runāja?”, “Četri gulbji” , “Kalendāra lapa”, “Gudrā nedēļa”, sakāmvārdi un teicieni par mēnešiem, mīklas par dienas daļām.

    Skatīties multfilmas “Pastāsts par zaudēto laiku”, “Divpadsmit mēneši”

    Didaktiskās spēles: “Ikdienas rutīna”, “Dienas - nedēļas”, “Gadalaiki”, “Lietu evolūcija”, “Kurš kad guļ?”, “Laika upe”

    Verbālie vingrinājumi: “Es sākšu, un tu turpini”, “Saki pretējo”, “Kas ir papildus?”

    Sižeta-lomu spēles: “Ģimene. Ikdienas rutīna, "Ceļojums laikā"

    Spēles - dramatizējumi: “Uzbūvē nedēļu”, “Atrodi savu dienu”, “Diena un nakts”

    Dalība konkursā “Jautājums-Atbilde”.

    Spēles brīvā dabā: “Noķer, met, sauc nedēļas dienas”, “Diena un nakts”, “Pūce - Pūce”

    Darbs ar modeļiem “Nedēļas dienas”, “Dienas daļas”, “Gadalaiki”.

    Zīmējumu izstāde “Pulksteņu pasaule”, “Diena un nakts”.

    Ekskursija uz Debesbraukšanas katedrāli (skatīt pulksteni uz torņa)

Izglītības jomu integrācija: Izziņa, komunikācija. socializācija, veselība, mākslinieciskā jaunrade, daiļliteratūras lasīšana

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Bērni, šodien mums ir neparasta nodarbība, tā notiks mūsu zālē. Paskaties, cik daudz viesu šodien ieradās pie mums, pasveicināsim viņus. Sveiki! Tātad. mēs ar jums gatavojāmies, vācām eksponātus muzejam, un beidzot ir pienācis svinīgais brīdis - mēs tagad atveram savu pulksteņu mini muzeju, aplaudēsim. skan svinīga mūzika - muzejs atvērts! Esam pirmie pulksteņu muzeja apmeklētāji, lūdzu, nāciet un apskatiet eksponātus tuvāk, un neaizmirstiet par uzvedības noteikumiem muzejā. Atskan tikšķoša pulksteņa ieraksts. Nu. Kas jums patika, mēs visu apsvērām, bet tagad lūdzu atcerieties teicienus par laiku un pulksteņiem.

Sakāmvārdi par laiku

    Laika strādnieka laiks.

    Kopš tā laika zem tilta ir plūdis daudz ūdens.

    Maskavas celtniecība prasīja gadsimtiem ilgi.

    Nesteidzieties, vienkārši pasteidzieties.

    Ja vēlaties, jums ir pacietība.

    Drīz pasaka tiek izstāstīta, bet ne drīz darbs tiek darīts.

    Jūs nevarat visu izdarīt pēkšņi.

    Jūs nevarat šķērsot jūru stundu.

    Pulkstenis ir pie sienas, un laiks ir aizmugurē.

    Krievu stunda - viss ir tagad.

    Viena kāja te, otra tur.

    Daži pēc gada, un mēs pēc stundām.

    Saule mūs negaida.

    Ja tu steigsies, tu liksi cilvēkiem smieties.

    Uzlieciet to uz aizmugurējā degļa.

    Sūtiet viņu tikai uz nāvi.

    Nedēļa bez gada.

    Vasara nenotiek divas reizes gadā.

Labi padarīts. Lūdzu, ieņemiet vietas.

Skolotājs lasa dzejoli "Stundas".

Pulkstenis skaita sekundes,

Skaitot minūtes

Pulkstenis jūs nepievils

Kurš ietaupa laiku?

Stundu pēc stundas, gadu no gada,

Pulkstenis vienmēr griežas uz priekšu.

Viss ir jādara laikā

Tad tu būsi apmierināts pats.

Pedagogs: Tagad padomā un saki, kāpēc cilvēkam vajag pulksteni?(bērnu atbildes Kāpēc mums vajadzīgs pulkstenis?)

Bērni: "Tētis nezināja, kad iet uz darbu," "Mēs brauktu uz Mišas dzimšanas dienu, bet mēs nezinātu laiku. Mēs atbraucām un tur vairs neviena nebija. Un mēs būtu sarūgtināti”, “Mēs ietu uz rotaļlietu veikalu - bet tas ir slēgts”, “Mēs visur kavētu”, “Mēs varētu nokavēt vilcienu vai lidmašīnu”)

Pedagogs: Kā jūs domājat, kā cilvēki agrāk dzīvoja bez pulksteņiem? Kā cilvēki noteica laiku. Galu galā, bija laiks, kad nebija pulksteņu. Kā cilvēki iztika bez viņiem?

Izrādās, ka agrāk bija pulksteņi, bet tajos senos laikos tie bija savādāki -... dzīvi!!! Tiešraides pulkstenis ir pulksteņa vēstures pirmā lapa.

Droši vien būsi pārsteigts, bet tādus dzīvus pulksteņus jau esi redzējis un labi pazīsti. Atcerieties, kurš putns kliedz no rīta un pamodina visus? Gailis! Jā, izrādās, ka gailis ir arī “pulkstenis”. Viņš visiem parāda, ka rīts jau ir pienācis. Šis ir dzīvs modinātājs!

Plusi - tiešraides pulksteņi ir pieejami ikvienam (nevajag pirkt veikalā), tie nezaudē laiku, ir skaisti un acij tīkami utt.

Trūkumi - dzīvu pulksteni nevar paņemt līdzi istabā, pilsētās tādu nav (gaiļi pilsētā nedzīvo) utt.

Saules pulkstenis ir pulksteņu vēstures otrā lappuse.

Cilvēki sāka izgudrot citus pulksteņus. Vispirms viņi izdomāja saules pulksteni.

Smilšu pulkstenis! Vai esat redzējuši šādu pulksteni? Un viņi arī uztaisīja pulksteni ar ūdeni. Un kā viņi viņus sauca...? Dodiet savam bērnam iespēju izdomāt vārdu! Vārdu radīšana, t.i. vārdu izdomāšana ir labākais prāta vingrinājums pirmsskolas vecuma bērnam! Šajā uzdevumā viņam ir jāanalizē visi vārdi, ko viņš zina, jānosaka to veidošanās mehānisms un jāizveido savs vārds... ūdens pulkstenis. Tos varētu saukt arī par ūdens.

Jūs, puiši, esat lieliski, jūs zināt tik daudz.

Runas vingrinājums "pulkstenis".

Viņi saka: pulkstenis stāv.

Viņi saka: pulkstenis steidzas.

Viņi saka: pulkstenis tikšķ,

Bet viņi ir nedaudz atpalikuši.

Mēs ar Mišku kopā skatījāmies,

Bet pulkstenis karājas vietā.

Pedagogs: Mūsdienu pasaulē pulksteņi ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa. Cilvēki sāka izgudrot jaunus pulksteņus. Un viņi nāca klajā ar daudziem pulksteņu mehānismiem. Mūsdienās ir daudz dažādu pulksteņu. Pulkstenis, kas stāv uz grīdas, tiek saukts par "grīdas pulksteni". Tie ir ļoti lieli un smagi, tos pat nevar pārvietot uz citu vietu.

Kā sauc pulksteni, kas karājas pie sienas? (Piestiprināts pie sienas).

Pulkstenis, kas tiek nēsāts uz rokas, saucas - kā? (Plaukstas locītava).

Mūs no rīta pamodina pulkstenis, kas saucas - kas? (Signalizācija).

Uz torņiem ir arī pulksteņi. Viņus sauc... (tornis). Ir arī elektroniskie pulksteņi, ūdensizturīgi, triecienizturīgi utt.

Pedagogs: Apkoposim redzēto un izcelsim galveno, kas kopīgs visiem pulksteņiem?

Garā roka - minūšu rādītājs

Īss stundu rādītājs

Plāna roka - sekundes

Zvanīt - skaitļi no 1 līdz 12

Pedagogs: Jūs un es galvenokārt izmantojam mājsaimniecības pulksteņus, kuriem ir ciparnīca ar uzdrukātiem cipariem un rādītājiem. Parasti tās ir trīs, un tās ir atšķirīgas pēc izskata un dažādiem mērķiem: resna, īsa roka, kustas pa apli ļoti lēni - rāda pulksteni;

garā (lielā) roka kustas ātrāk un rāda minūti;

ļoti tievs, ātri skrienošs second hand.

Bērni: Stunda ir ilgs laika posms, minūte ir īss laika posms. Otrais ir ļoti īslaicīgs, mēs tos nepamanām. Sekundes padara minūtes, minūtes padara stundas. Vienā minūtē ir 60 sekundes; viena stunda – 60 minūtes vai 3600 sekundes.

Stundas veido dienas un dienas. ATCERIESIM dienas daļas

Fiziskais vingrinājums "Rīts - vakars"

Pedagogs: Uz jūsu galdiem ir pulksteņu modeļi, paskatieties un pastāstiet man, kā trūkst? Cipari uz ciparnīcas. Labosim šo.

Labi darīts, jūs visi paveicāt lielisku darbu.

Pirkstu vingrošana: “Un pulkstenis turpinās un turpinās. »

Un pulkstenis iet, iet,

Dažreiz viņi pēkšņi atpaliek.

Un dažreiz viņi steidzas,

It kā viņi gribētu aizbēgt!

Ja viņi nesāk,

Tad viņi pilnībā pieceļas.

Pedagogs: Tagad, lūdzu, parādiet man pulksteni ar savām acīm: skatieties pa labi, skatieties pa kreisi(vingrinājums acīm).

Tagad, lūdzu, parādiet man pulksteni ar savu mēli(artikulācijas vingrošana).

“Iestatiet pareizo laiku pulkstenī”

Komikss dzejolis:

Pie mums dzīvoja kaķis Antipka,

Viņš piecēlās no dīvāna pulksten vienos,

Divos virtuvē es ēdu desas,

Trijos ēdu skābo krējumu no bļodas

Viņš nomazgāja seju četros

Piecos es ripinājos uz paklāja,

Sešos vilku siļķi no vannas,

Septiņos es spēlēju paslēpes ar pelēm,

Astoņos viņš viltīgi samiedza acis,

Deviņos viņš ēda un klausījās pasakas,

Desmitos - es devos uz gultu gulēt,

Jo man jāceļas pulksten vienos.

Pedagogs: Tagad, noklausoties dzejoli, izpildiet uzdevumu, iestatiet pulkstenī laiku, kurā laikā kaķis Antipka darīja.

"Trīs es ēdu skābo krējumu no bļodas." (Trīs stundas)

"Sešos es vilku siļķi no vannas." (Pulksten seši)

"Pēc septiņiem es spēlēju paslēpes ar pelēm." (Pulksten septiņi.)

"Astoņos viņš viltīgi samiedza acis." (Astoņas stundas.)

Pedagogs: Bērni, vai jums patīk minēt mīklas? Tad es piedāvāju šādu uzdevumu.

Savāc mīklas (dažādi pulksteņu veidi) nosauciet tos.

Pedagogs: Bērni, kādu torņa pulksteni jūs zināt?(Bērnu atbildes)

Labi darīts, pareizi. Kremļa zvani, tie atrodas mūsu Dzimtenes galvaspilsētā - Maskavas pilsētā, atrodas uz Spasskaya torņa, mūsu valsts dzīvo pēc šī pulksteņa. Vissvarīgākie ir Kremļa pulksteņi. Katra jauna diena sākas un beidzas ar pulksteņa sitienu Spasskaya tornī. Vai mūsu pilsētā ir liels pulkstenis? Jā, tie atrodas Debesbraukšanas katedrāles tornī, mēs ar jums tos redzējām, kad devāmies ekskursijā.

Apkopojot stundu.

Muzikāls nodarbības noslēgums, deju spēle "Pulkstenis" pie mūzikas no multfilmas "Fixies"