Kiyim paydo bo'lganda taqdimot 1. Atrofimizdagi dunyo "kiyim paydo bo'lganda". Jundan mato to‘qishni o‘rgangan

Bo'limlar: boshlang'ich maktab

Sinf: 1

Dars mavzusi:"Kiyimlar qachon paydo bo'ldi?"

Maqsadlar: bolalarni kiyim-kechak tarixi, xilma-xilligi bilan tanishtirish zamonaviy kiyimlar.

Darslar davomida.

Qarang, bizning chumolilar qanday go'zal qo'g'irchoqlar orasida. Nega ular juda chiroyli? (Bolalar qo'g'irchoqlarning kiyimlari haqida gapiradilar, turli xil qo'g'irchoqlar kiyimlarining xususiyatlarini muhokama qiladilar).

Ammo Antga nima bo'ldi? (Kayfiyat o'zgardi). Nega? (Savol bor). Uni shakllantirishga harakat qilyapsizmi? (Kiyimlar qachon paydo bo'lgan?)

Ant bilan biz kiyim tarixi bilan tanishish uchun o'tmishga sayohat qilamiz.

Talaba she'r o'qiydi.

Sovuqda muzlamaslik uchun,
Sovuqdan qutulish uchun,
Har qanday teridagi erkak
Men yakunlashga tayyor edim.
Avval terini tozaladi,
Yiqilib ketmasligi uchun tuzatdim,
Va yomg'irda va qorda yurdi
Bu terida bir odam bor.
Keling, hammasi qanday boshlanganini taxmin qilaylik.

Biz kimni ko'ramiz? (Ibtidoiy odam.)

Bu odamlar nimadan kiyim tikishgan? (Hayvon terisidan, chunki matolar yo'q edi).

Bu kiyimlar qachon paydo bo'lgan? (Juda qadimda, qadim zamonlarda).

Bizning sayohatimiz davom etmoqda.

Bizning chumolimiz qayerga tushib qoldi? (Qadimgi Yunonistonga).

Kiyimlar nimadan tikilgan? (Matodan).

Bu kiyim (tunika) to‘rtburchak shaklidagi katta mato bo‘lagidan tayyorlangan bo‘lib, u mohirlik bilan tanasiga o‘ralgan va bir yoki ikki yelkasiga jig‘a bilan mahkamlangan.

Keling, qadimgi yunonlar kabi kiyinishga harakat qilaylik.

Men mato bo'lagini ko'rsatyapman. Men ko'ngillilardan birini boshqa talabani kiyintirishga taklif qilaman.

Chumoli nima kiyganini kim ayta oladi? (Ritsarning zirhida). Bu shuni anglatadiki, jangda himoya qilish uchun maxsus kiyim bor edi. Bu kiyimlar nimadan qilingan? Nega?

Zamon o‘zgardi, kiyimlar ham o‘zgardi. Kostyumlar ajoyib ixtiro va zukkolik bilan ajralib turardi. Tuklar, kamon, dantelli yoqalar, bekamu yubkalar. Elegant kiyim insonning qadr-qimmati va go'zalligini ta'kidladi.

Chumoli bizni sayohatni davom ettirishga taklif qiladi.

Ant qayerga keldi? (Bizning vaqtda). Bu qanday kiyimlar? (Zamonaviy, biznes).

Har bir vaziyatning o'ziga xos kiyimlari ham bor.

Ushbu uslubni aniqlang? (Sport).

Bu qanday uslub? (Uy uchun kiyim. Uy kiyimlari).

Ammo har qanday kiyimda kelishingiz mumkin bo'lgan paytlar bor va ular qanchalik g'ayrioddiy bo'lsa, shuncha yaxshi. Bu qanday holatlar?

Maskrad, karnaval. Chumolilar maskaradda.

Darslik bilan ishlash.

Bu odamlar qaerda yashashini aniqlang?

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Har bir kostyumning egasi kim ekanligini aniqlang? (Doktor, masxaraboz, harbiy, politsiyachi).

Mustahkamlash.

Ish kitobi 33-bet.

Qarang, bolalar nima kiygan? Ular hamma narsani kiyib olishdimi? Nima yetmayapti?

Ijodiy ish.

( Juftlikda).

Hamma odamlarni kim kiyintiradi? (Moda dizayneri).

Tasavvur qiling-a, siz moda dizaynerisiz va siz ozod qilishingiz kerak yangi kolleksiya kiyimlar.

1. Sport.

2. Uy qurilishi.

3. Biznes.

4. Kechqurun.

5. Maktab.

6. Maskarad.

7. Yoz.

8. Ishlash

Ishlar ko'rgazmasi.

Pastki chiziq.

Bizning sayohatimiz nihoyasiga yetdi. Chumoli va sizning ijodingiz tufayli biz uzoq o'tmishga tashrif buyurdik.

Dono toshbaqa sizga savol beradi.

Qachondan beri kiyimlar paydo bo'ldi? Qanday yangi narsalarni o'rgandingiz? (Kiyim qadimda, hatto ibtidoiy odamlar orasida ham paydo boʻlgan. Ular hayvonlar terisidan kiyingan. Keyinchalik odamlar gazlama yasashni oʻrganib, kiyim tikishni boshlagan).

Atrofimizdagi dunyo darsining texnologik xaritasi, 1-sinf

Mavzu: "Kiyim paydo bo'lganda"

Dars turi:

Yangi materialni o'rganish

Darsning maqsadi:

O‘quvchilarni kiyimning paydo bo‘lish tarixi, zamonaviy kiyimlarning xilma-xilligi, maqsadi (ishbilarmonlik, sport, ish, uy, bayram, milliy) bilan tanishtirish, bolalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish, ozodalikka, ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishni tarbiyalash. ularning kiyimlari, kiyim turining ob-havo sharoitiga bog'liqligini ko'rsatish.

Rejalashtirilgan yutuqlar:

Kiyimning paydo bo'lishi va modaning rivojlanishi tarixini kuzatish qobiliyati;

Tanlash qobiliyati mos kiyim muayyan holat uchun.

Bolalarda o'zlariga nisbatan mas'uliyatli munosabatni shakllantirish ko'rinish;

UUD shakllanishi:

Kognitiv: Bilim tizimida navigatsiya qilish qobiliyati: o'qituvchining yordami bilan yangi narsalarni allaqachon ma'lum bo'lgan narsalardan farqlash; yangi bilimlarga ega bo'ling: darslik, hayotiy tajribangiz va darsda olingan ma'lumotlardan foydalangan holda savollarga javob toping.

Normativ: O'qituvchi yordamida darsda maqsadni aniqlash va shakllantirish qobiliyati; darsdagi harakatlar ketma-ketligini talaffuz qilish; birgalikda tuzilgan reja asosida ishlash; harakatning to'g'riligini baholash; vazifaga muvofiq harakatingizni rejalashtirish; Baholash asosida va yo‘l qo‘yilgan xatolarning xususiyatini inobatga olgan holda bajarilgandan so‘ng harakatga zarur tuzatishlar kiritish; taxminingizni bildiring.

Kommunikativ: Malaka fikringizni og'zaki ifoda etish; boshqalarning nutqini tinglang va tushuning.

Shaxsiy: O'quv faoliyatida muvaffaqiyat mezoniga asoslanib, o'z-o'zini baholash qobiliyati.

Dars jihozlari :

A.A.ning "Atrofimizdagi dunyo" darsligi. Pleshakov, 2-qism, "Atrofimizdagi dunyo" darsligi uchun ish kitobi O.I. Dmitrieva, "Kiyimlar qachon paydo bo'ldi?" mavzusidagi taqdimot, turli xil kiyimdagi odamlar tasvirlangan rasmlar, Jadval rejasi: Bilaman, bilmoqchiman, bilib oldim; antiqa kiyimlarni ko'rsatish uchun mato, savol chumoli va dono toshbaqa tasvirlangan rasmlar, bast poyabzallari, kulgichlar, o'z-o'zini baholash tarozilari; Talabalar rangli qalamlarga ega

Darsda ishni tashkil etish :

frontal, guruh, juftlik, individual.

Dars rejasi:

1. Tashkiliy moment

2. Bilimlarni yangilash

3. O'quv vazifasini belgilash

4. Yangi material ustida ishlash

5. Birlamchi konsolidatsiya

6. Mustaqil ish sinfda o'z-o'zini tekshirish bilan

7. Natija (ta'lim faoliyatining aksi)

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUD

1. Tashkilot

moment

(3 daqiqa)

Maqsad:

Qulay hissiy muhitni yaratish orqali talabalarni o'quv faoliyatiga rag'batlantirish;

Salom bolalar! Keling, bir-birimizga tabassum qilaylik. Men sizning yuzlaringizni, tabassumlaringizni yana ko'rganimdan xursandman va o'ylaymanki, dars barchamizga bir-birimiz bilan muloqot qilish quvonchini olib keladi. Siz ko'p narsalarni o'rganasiz va ko'p narsalarni o'rganasiz. Keling, bir-birimizga o'qishda muvaffaqiyatlar tilaymiz.

Biz aqllimiz, biz do'stonamiz

Biz diqqatlimiz, mehnatsevarmiz

Biz birinchi sinfdamiz

Biz muvaffaqiyatga erishamiz!

Ta'lim dialogida ishtirok eting

Shaxsiy: O'z taqdirini o'zi belgilash

(o'rganish uchun motivatsiya)

2. Bilimlarni yangilash (5 daqiqa)

Maqsad:

Yangi materialni idrok etish uchun zarur va etarli bo'lgan aqliy operatsiyalarni yangilang: kuzatishlar, taqqoslashlar, analogiyalar;

Bolalar, siz oxirgi darsda sayohat qildingiz! Qaerga sayohat qilganingizni ayting

Biz o'tmishga sayohat qildikmi yoki kelajakka?

Odamlar dinozavrlar haqida qanday bilishgan?

Bolalar, rasmga qarang, bu mumkinmi?

dinozavrlar davrida

biz o'tmishga sayohat qildik, chunki dinozavrlar odamlar paydo bo'lishidan oldin yashagan

odamlar dinozavrlarning mavjudligini arxeologik qazishmalardan bilib oldilar

yo'q, dinozavrlar va odamlar hech qachon uchrashmagan

Ular "Qiziqarli sahifalar" materialini eslashadi.

O'tmish, hozirgi va kelajakni farqlash;

Ulanishni o'rnating, nima uchun bunday bo'lmasligini tushuntiring

Aloqa UUD: o'z fikringizni ifodalash, o'z fikringizni bahslash, o'quvchilarning turli fikrlarini hisobga olish.

3. O'quv vazifasini belgilash

(5 daqiqa)

Maqsad:

Talabalar tomonidan dars maqsadini, qiyinchilikdan chiqish yo'lini belgilash;

Dars mavzusini aniqlashtirish va kelishish;

Maqsadga erishish uchun bajarilishi kerak bo'lgan qadamlarni shakllantirish;

Bugun siz va men yana sayohat qilamiz va "KIYIM QACHON KO'RGAN" degan savolga javob beramiz.

Dars muammosi
Ammo bizning sayohatimiz nima haqida bo'ladi, topishmoqni topasizmi yoki yo'qligini aniqlang.

Hamma biladi
Nima yurish va nima o'ynash kerak
Yotishga nima kiyish kerak
Qishda nima kiyish kerak, yozda nima kiyish kerak -
Bu senga sir emas,
Faqat vaqtni behuda sarflamang -
Tez taxmin qiling! Bu nima?

Tasavvur qiling, sinfda nima haqida gaplashamiz?

Shunday qilib, odam dinozavrlarni almashtirish uchun keldi!

Ibtidoiy odam shunday ko'rinishga ega edi. Uni tasvirlab bering, u nima kiygan?

Qadim zamonlardan insonni to'g'ri ta'riflagansiz. Nima uchun u juda oz kiyim kiyadi deb o'ylaysiz? (kiyim hali ixtiro qilinmagan, matolar yo'q edi..)

To'g'ri, o'sha paytlarda ular hali kiyim tikishni o'rganmagan edilar, hatto tikuv uchun ip ham yo'q edi. Ibtidoiy odamlar esa sovuqdan, issiqdan, yomg‘irdan himoyalanish uchun hayvonlar terisidan kiyim tikishgan.

Dono toshbaqa yana savol tayyorladi, unda u sizga dars mavzusini taklif qildi. Bugungi darsda qanday muammoli savolga javob berishimizni o'qing.

Chumoli bizga qanday o'quv vazifalarini qo'yganini o'qing (Darslikdagi o'quv vazifalari)

1. Keling, kiyimlar qachon paydo bo'lganini va vaqt o'tishi bilan qanday o'zgarganligini bilib olaylik.

2. Keling, har bir vaziyat uchun to'g'ri kiyim tanlashni o'rganamiz.

O'quv vazifasini tushunib, uni bajarishga intiling

Bolalar tomonidan dars mavzusini shakllantirish.

Slaydlar va darslik rasmlari yordamida kiyimning paydo bo'lishi va modaning rivojlanishi tarixini kuzatib boring; rasmlari asosida odamlarning kiyimlarini tasvirlash.

Normativ UUD:

Maqsadni belgilash (ma'lum va noma'lum o'zaro bog'liqlik asosida muammoni qo'yish).

Rejalashtirish (oraliq maqsadlarning ketma-ketligini aniqlash).

Prognozlash.

Biz berilgan vazifaga muvofiq ta'lim harakatlarini baholash qobiliyatini rivojlantiramiz. Biz kelgusi ishni bashorat qilish qobiliyatini rivojlantiramiz (reja tuzamiz).

4. Jismoniy mashqlar

Siz bilan borishdan oldin virtual sayohat vaqtida sog'lig'imizga g'amxo'rlik qilishimiz kerak

5. Yangi material ustida ishlash

(10 daqiqa)

Maqsad:

Rejaga muvofiq qurilgan loyihani amalga oshirish;

Nutqda harakatning yangi usulini belgilash;

Qiyinchiliklarni bartaraf etish;

Yangi bilimlarning umumiy mohiyatini oydinlashtirish;

Z kiyim tarixi bilan tanishtirish

Bugun biz o'tmishga qarashga harakat qilamiz va kiyim tarixini bilib olamiz.

20-sahifadagi rasmlarga qarang. Bu kiyimlarda qanday umumiylik bor?

To'g'ri, bu o'tmishdagi kiyimlar.

Sizningcha, birinchi kiyim nima edi va u nimadan tikilgan?

Nima uchun odamlar teridan kiyim tikishgan?

Vaqt o'tdi... Odamlar mato yasashni o'rgandilar! Dunyoda matolardan juda ko'p turli xil narsalar mavjud! Matolarning o'zi esa juda xilma-xil: silliq va yumshoq, engil va og'ir, issiq va salqin, zich va kamdan-kam... Lekin ular bir so'z bilan - mato deb ataladiganligi sababli, ularning barchasi, hatto tashqi ko'rinishida ham bir-biriga o'xshamaydi. , hali ham shunga o'xshash narsa bor, to'g'rimi? Endi matolarning sirini bilib olamiz!

Bizning toshbaqa savolga javob berishni taklif qiladi: mato nimadan yasalgan?

Amaliy ish

Bolalar juftlikda ishlaydi.

Stolingizdagi mato namunalarini oling.

Keling, matolarni lupa orqali ko'rib chiqaylik: iplar hamma joyda bir-biriga bog'langan.

Barcha matolarning siri nimada? (barcha mato iplari bir-biriga mahkam yopishadi)

Va bu iplarni kim birlashtirdi? To'quv dastgohi buni qildi.

Ha, mato keyinroq paydo bo'ldi. Bir parcha matoga o'ralgan odamga qarang. Kim shunday kiyingan?

Bunday kiyimlar Qadimgi Yunonistonda kiyilgan. Kiyimni tasvirlab bering (katta mato, odam bir necha marta aylangan va uchlari bir-biriga bog'langan)

Ushbu turdagi kiyim mamlakatimizga mos keladimi? Nega?

Vaqt o'tdi va odamlar chiroyli kiyim tikishni o'rgandilar. - Qolgan inson figuralariga qarang. O'tmishda kiyimlar qanday ko'rinishga ega edi? Zamon o‘zgardi, kiyimlar ham o‘zgardi. Kostyumlar ajoyib ixtiro va zukkolik bilan ajralib turardi. Lekin har doim kiyim insonning qadr-qimmati va go'zalligini ta'kidlagan. (bekamu ko'ylaklar keng yubkalar, boshlarida kokoshniklar, rus ayollari sarafanlar, zargarlik buyumlari, shlyapalar, sharflar kiyishgan)

Ilgari erkaklar va ayollar ko'ylaklari kesishda farq qilmagan. Ularni tanaga qo'yishdi.

Erkaklar ham, ayollar ham qulay harakatlanish uchun etarlicha keng kiyim kiyishgan. Lekin ko'ylaklar va sarafanlar kamar bilan bog'lanishi kerak edi. Kundalik kiyimlar ko'pincha edi oq, chunki mato bo'yalgan emas edi. Sovuq mavsumda ular zipunlar va mo'ynali kiyimlar, boshlarida mo'ynali shlyapalar kiyib yurishgan. Qo'llar qo'lqoplar bilan sovuqdan himoyalangan.

Boyarlar va podshoh bir xil kiyim kiygan, ammo ular qimmatbaho matolardan tikilgan va yorqin ranglarga ega edi.

Zamon o‘zgardi, kiyimlar ham o‘zgardi. Kostyumlar ajoyib ixtiro va zukkolik bilan ajralib turardi. Lekin har doim kiyim insonning qadr-qimmati va go'zalligini ta'kidlagan.

Kiyimning maqsadini aniqlash

Qarang, chumoli nima kiygan?(ritsar zirhida) Qurol nima uchun ishlatiladi?

Darslikdagi rasmdagi odamlardan qaysi biri jangda himoya qiladigan kiyimga ega? Rus qahramoni. Boshqa mamlakatlarning qahramonlari va hatto otlar ham shunday zirhlarga ega edi.

Bu kiyimlar nimadan qilingan?(metalldan qilingan)

Nega?(qo'riqlash uchun)

Zamonaviy odam qanday kiyim kiyadi?

O'ylab ko'ring: kiyimni tejashga arziydimi?

Kiyimingizga qanday g'amxo'rlik qilishingiz kerak?

(dazmollash, yuvish, ehtiyotkorlik bilan kiyish va h.k.)

Dono toshbaqa qanday kiyim kiyadi?

(zamonaviy, yomg'irga chidamli)

Biz doim bir xil kiyinamizmi?

Turli xil holatlar uchun qanday kiyim kerak? Qanday qilib odamlar kiyimdan boshqacha foydalanadilar? Keling, bu haqda o'ylab ko'raylik! 1-sonli ish kitobidagi vazifani bajaramiz - stol qo'shnisi bilan maslahatlashing va topshiriqni bajaring. Birinchi rasmda tasvirlangan odamlar Yerning qaysi hududlarida yashaydi?

Vazifani to'g'ri bajarganingizni bilish uchun bir-biringiz bilan tekshiring.

Juft bo'lib ishlamoq.

Kiyimlarni qanday guruhlarga bo'lish mumkin? zamonaviy odam maqsadiga qarab? (ish, ish sporti, uy uchun) Darslikning 21-betiga muvofiq ish.

Qanday kiyimlar darslikda yo'q (maxsus)

Kiyim-kechak orqali siz odamning qayerda yashashini va u kim uchun ishlashini bilib olishingiz mumkin. Har bir holatda maxsus kiyim kerak.16-betdagi ish daftaridagi ish No 2

Nimani anglatadi " biznes kiyimlari»?

Biznes kiyimida qayerga borish mumkin? Kattalar shunday kiyinib qayerga boradilar?

"Sport kiyimi" nimani anglatadi? Qaysi sport kiyimi Sizda bormi?

Uni qanday hollarda kiyasiz?

"Ish kiyimi" nima? Ish kiyimini qachon kiyardingiz?

Uyda nima kiyish qulay? Tashrifga uy kiyimida borish mumkinmi? Halatda futbol yoki voleybol o'ynash qulaymi?

Darslik rasmlarini ko'rib chiqish

Bolalar juftlikda ishlaydi va taklif qilingan matolarga qarashadi.

Bolalar juft bo'lib ishlaydi, to'qimalarning tuzilishiga qarang

O'z xalqining milliy kiyimlarini boshqa xalqlarning kiyimlaridan farqlash

Darslik bilan ishlash

Kengash 19-asr liboslarini ochib beradi

Suhbat

Bolalar qarashadi va mavzuni muhokama qilishadi - birinchi kiyim kimda va ular qanday ko'rinishda edi

Lean haqida suhbat

kiyimga munosabat

Juftlikda ishlash: kiyim turlarini maqsadiga qarab farqlashni o'rganing.

Normativ UUD:

Maqsadni belgilash.

Rejalashtirish. Prognozlash.

Biz kognitiv va shaxsiy aks ettirish qobiliyatini rivojlantiramiz

Kognitiv UUD.

olingan bilimlarni umumlashtirish;
ongli va ixtiyoriy ravishda og'zaki shaklda nutq so'z birikmasini qurish

6. Fizika. bir daqiqa.

(1 daqiqa)

7.Yangi bilimlarni qo`llash bosqichi.

(5 daqiqa)

Maqsad:

Kiyim turlari haqidagi bilimlarni mustahkamlashni tashkil etish, uning maqsadiga ko'ra kostyumni batafsil tasvirlay olish.

Biz kiyimlar haqida juda ko'p narsalarni o'rgandik va endi men sizni moda dizayneriga aylanishingizga chaqiraman. No3 daftar.

To'g'ri kesib oling va yopishtiring.

Guruh ishi

Bolalar kerakli bosh kiyim va elim tanlaydilar

O'z-o'zini sinab ko'rish (slaydda)

Normativ UUD:

Tuzatish (standartdan farq qilgan taqdirda harakat rejasi va usuliga tuzatishlar kiritish)

Kommunikativ UUD, kognitiv UUD.

9. Xulosa

(ta'lim faoliyatini aks ettirish)

(3 daqiqa)

Maqsad:

Darsda o'rganilgan yangi mazmunni yozib olish; - o'quvchilarning darsdagi o'z faoliyatini baholash;

Qanday savolga javob berdingiz?

Dars uchun qanday maqsadlar qo'ygan edingiz?

Maqsadlaringizga erishdingizmi? Nima uchun shunday deb o'ylaysiz?

Va endi ishingizni tabassum bilan baholashni taklif qilaman.

- Siz juda yaxshi ish qildingiz, hammaga yaxshi!

Yakuniy savollarga javob bering va ularning sinfdagi yutuqlarini baholang.

Normativ UUD:

Nazorat (harakat usuli va natijasini berilgan standart bilan solishtirish).

Baholash (allaqachon o'rganilgan narsalardan xabardorlik, assimilyatsiya sifati va darajasini bilish)






Maqsadlar: Talabalarni kiyim tarixi bilan tanishtirish; Talabalarni kiyim-kechak tarixi bilan tanishtirish; Dunyoga zamonaviy kiyim turlarini joriy etish; Dunyoga zamonaviy kiyim turlarini joriy etish; Estetik did va madaniyatni rivojlantirish. Estetik did va madaniyatni rivojlantirish.






Qadimgi Yunonistonga sayohat. Yunon kostyumining tarixi Osiyo xilma-xilligi, ajoyib ulug'vorligi va mayda sun'iyligi bilan boshlangan va olijanob soddalik bilan tugagan. Yunonlarning qadimiy kiyimlarining asosiy elementi shimoldan kelgan Dorian qabilasi tomonidan olib kelingan to'rtburchak jun sharfdir. Bu erkaklar va ayollar uchun bir xil edi, lekin ayol "peplos" deb nomlangan. U tanaga o'ralgan va elkalariga soch iplari bilan mahkamlangan. Bu mutlaqo o'ziga xos printsipga muvofiq - kesmasdan va tikmasdan yaratilgan "Dorian kiyimi" edi. Bu tamoyil qadimgi yunon madaniyatining kashfiyotiga aylandi.


Amaliy vazifa. Bir muddat Qadimgi Yunonistonning rezidenti bo'ling. Bir muddat Qadimgi Yunonistonning rezidenti bo'ling. Bir parcha matoni "peplos" ga aylantirishga harakat qiling Bir parcha matoni "peplos" ga aylantirishga harakat qiling Yangi kiyimingizda o'zingizni qulay his qilyapsizmi? Yangi kiyimingizda o'zingizni qulay his qilyapsizmi?










Ijodiy ish. (Juftlikda).Kim hamma odamlarni kiyintiradi? (Juftlikda).Kim hamma odamlarni kiyintiradi? Tasavvur qiling, siz moda dizaynerisiz va siz yangi kiyimlar to'plamini chiqarishingiz kerak.1. Sport. 2. Uy qurilishi.3. Biznes.4. Kechqurun.5. Maktab. 6. Maskarad.7. Yoz.8. Ishlash. Tasavvur qiling, siz moda dizaynerisiz va siz yangi kiyimlar to'plamini chiqarishingiz kerak.1. Sport. 2. Uy qurilishi.3. Biznes.4. Kechqurun.5. Maktab. 6. Maskarad.7. Yoz.8. Ishlash.
Kiyimning ko'rinishi insonning paydo bo'lishi va unga bo'lgan ehtiyojlari bilan bog'liq. Kiyimning ko'rinishi insonning paydo bo'lishi va unga bo'lgan ehtiyojlari bilan bog'liq. Sivilizatsiya rivojlanishi bilan kiyim uslubi va dizaynida o'zgarishlar yuz berdi. Sivilizatsiya rivojlanishi bilan kiyim uslubi va dizaynida o'zgarishlar yuz berdi.


Adabiyot: A.A.Pleshakov "Atrofimizdagi dunyo", M., "Ma'rifat", 2002. A.A.Pleshakov "Atrofimizdagi dunyo", M., "Ma'rifat", 2002 yil

Bo'limlar: boshlang'ich maktab

Sinf: 1

Dars mavzusi:"Kiyimlar qachon paydo bo'ldi?"

Maqsadlar: bolalarni kiyim-kechak tarixi va zamonaviy kiyimlarning xilma-xilligi bilan tanishtirish.

Darslar davomida.

Qarang, bizning chumolilar qanday go'zal qo'g'irchoqlar orasida. Nega ular juda chiroyli? (Bolalar qo'g'irchoqlarning kiyimlari haqida gapiradilar, turli xil qo'g'irchoqlar kiyimlarining xususiyatlarini muhokama qiladilar).

Ammo Antga nima bo'ldi? (Kayfiyat o'zgardi). Nega? (Savol bor). Uni shakllantirishga harakat qilyapsizmi? (Kiyimlar qachon paydo bo'lgan?)

Ant bilan biz kiyim tarixi bilan tanishish uchun o'tmishga sayohat qilamiz.

Talaba she'r o'qiydi.

Sovuqda muzlamaslik uchun,
Sovuqdan qutulish uchun,
Har qanday teridagi erkak
Men yakunlashga tayyor edim.
Avval terini tozaladi,
Yiqilib ketmasligi uchun tuzatdim,
Va yomg'irda va qorda yurdi
Bu terida bir odam bor.
Keling, hammasi qanday boshlanganini taxmin qilaylik.

Biz kimni ko'ramiz? (Ibtidoiy odam.)

Bu odamlar nimadan kiyim tikishgan? (Hayvon terisidan, chunki matolar yo'q edi).

Bu kiyimlar qachon paydo bo'lgan? (Juda qadimda, qadim zamonlarda).

Bizning sayohatimiz davom etmoqda.

Bizning chumolimiz qayerga tushib qoldi? (Qadimgi Yunonistonga).

Kiyimlar nimadan tikilgan? (Matodan).

Bu kiyim (tunika) to‘rtburchak shaklidagi katta mato bo‘lagidan tayyorlangan bo‘lib, u mohirlik bilan tanasiga o‘ralgan va bir yoki ikki yelkasiga jig‘a bilan mahkamlangan.

Keling, qadimgi yunonlar kabi kiyinishga harakat qilaylik.

Men mato bo'lagini ko'rsatyapman. Men ko'ngillilardan birini boshqa talabani kiyintirishga taklif qilaman.

Chumoli nima kiyganini kim ayta oladi? (Ritsarning zirhida). Bu shuni anglatadiki, jangda himoya qilish uchun maxsus kiyim bor edi. Bu kiyimlar nimadan qilingan? Nega?

Zamon o‘zgardi, kiyimlar ham o‘zgardi. Kostyumlar ajoyib ixtiro va zukkolik bilan ajralib turardi. Tuklar, kamon, dantelli yoqalar, bekamu yubkalar. Elegant kiyim insonning qadr-qimmati va go'zalligini ta'kidladi.

Chumoli bizni sayohatni davom ettirishga taklif qiladi.

Ant qayerga keldi? (Bizning vaqtda). Bu qanday kiyimlar? (Zamonaviy, biznes).

Har bir vaziyatning o'ziga xos kiyimlari ham bor.

Ushbu uslubni aniqlang? (Sport).

Bu qanday uslub? (Uy uchun kiyim. Uy kiyimlari).

Ammo har qanday kiyimda kelishingiz mumkin bo'lgan paytlar bor va ular qanchalik g'ayrioddiy bo'lsa, shuncha yaxshi. Bu qanday holatlar?

Maskrad, karnaval. Chumolilar maskaradda.

Darslik bilan ishlash.

Bu odamlar qaerda yashashini aniqlang?

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Har bir kostyumning egasi kim ekanligini aniqlang? (Doktor, masxaraboz, harbiy, politsiyachi).

Mustahkamlash.

Ish kitobi 33-bet.

Qarang, bolalar nima kiygan? Ular hamma narsani kiyib olishdimi? Nima yetmayapti?

Ijodiy ish.

( Juftlikda).

Hamma odamlarni kim kiyintiradi? (Moda dizayneri).

Tasavvur qiling-a, siz moda dizaynerisiz va siz yangi kiyimlar to'plamini chiqarishingiz kerak.

1. Sport.

2. Uy qurilishi.

3. Biznes.

4. Kechqurun.

5. Maktab.

6. Maskarad.

7. Yoz.

8. Ishlash

Ishlar ko'rgazmasi.

Pastki chiziq.

Bizning sayohatimiz nihoyasiga yetdi. Chumoli va sizning ijodingiz tufayli biz uzoq o'tmishga tashrif buyurdik.

Dono toshbaqa sizga savol beradi.

Qachondan beri kiyimlar paydo bo'ldi? Qanday yangi narsalarni o'rgandingiz? (Kiyim qadimda, hatto ibtidoiy odamlar orasida ham paydo boʻlgan. Ular hayvonlar terisidan kiyingan. Keyinchalik odamlar gazlama yasashni oʻrganib, kiyim tikishni boshlagan).






Maqsadlar: Talabalarni kiyim tarixi bilan tanishtirish; Talabalarni kiyim-kechak tarixi bilan tanishtirish; Dunyoga zamonaviy kiyim turlarini joriy etish; Dunyoga zamonaviy kiyim turlarini joriy etish; Estetik did va madaniyatni rivojlantirish. Estetik did va madaniyatni rivojlantirish.






Qadimgi Yunonistonga sayohat. Yunon kostyumining tarixi Osiyo xilma-xilligi, ajoyib ulug'vorligi va mayda sun'iyligi bilan boshlangan va olijanob soddalik bilan tugagan. Yunonlarning qadimiy kiyimlarining asosiy elementi shimoldan kelgan Dorian qabilasi tomonidan olib kelingan to'rtburchak jun sharfdir. Bu erkaklar va ayollar uchun bir xil edi, lekin ayol "peplos" deb nomlangan. U tanaga o'ralgan va elkalariga soch iplari bilan mahkamlangan. Bu mutlaqo o'ziga xos printsipga muvofiq - kesmasdan va tikmasdan yaratilgan "Dorian kiyimi" edi. Bu tamoyil qadimgi yunon madaniyatining kashfiyotiga aylandi.


Amaliy vazifa. Bir muddat Qadimgi Yunonistonning rezidenti bo'ling. Bir muddat Qadimgi Yunonistonning rezidenti bo'ling. Bir parcha matoni "peplos" ga aylantirishga harakat qiling Bir parcha matoni "peplos" ga aylantirishga harakat qiling Yangi kiyimingizda o'zingizni qulay his qilyapsizmi? Yangi kiyimingizda o'zingizni qulay his qilyapsizmi?










Ijodiy ish. (Juftlikda).Kim hamma odamlarni kiyintiradi? (Juftlikda).Kim hamma odamlarni kiyintiradi? Tasavvur qiling, siz moda dizaynerisiz va siz yangi kiyimlar to'plamini chiqarishingiz kerak.1. Sport. 2. Uy qurilishi.3. Biznes.4. Kechqurun.5. Maktab. 6. Maskarad.7. Yoz.8. Ishlash. Tasavvur qiling, siz moda dizaynerisiz va siz yangi kiyimlar to'plamini chiqarishingiz kerak.1. Sport. 2. Uy qurilishi.3. Biznes.4. Kechqurun.5. Maktab. 6. Maskarad.7. Yoz.8. Ishlash.
Kiyimning ko'rinishi insonning paydo bo'lishi va unga bo'lgan ehtiyojlari bilan bog'liq. Kiyimning ko'rinishi insonning paydo bo'lishi va unga bo'lgan ehtiyojlari bilan bog'liq. Sivilizatsiya rivojlanishi bilan kiyim uslubi va dizaynida o'zgarishlar yuz berdi. Sivilizatsiya rivojlanishi bilan kiyim uslubi va dizaynida o'zgarishlar yuz berdi.


Adabiyot: A.A.Pleshakov "Atrofimizdagi dunyo", M., "Ma'rifat", 2002. A.A.Pleshakov "Atrofimizdagi dunyo", M., "Ma'rifat", 2002 yil