Когато се появиха дрехи презентация 1. Светът около нас "когато се появиха дрехите." Научи се да тъче плат от вълна

Раздели: Начално училище

клас: 1

Тема на урока:„Кога се появиха дрехите?“

Цели: запознаване на децата с историята на облеклото, с разнообразие от модерни облекла.

По време на часовете.

Вижте сред какви красиви кукли е нашата Мравка. И защо са толкова красиви? (Децата говорят за дрехите на куклите, обсъждат характеристиките на дрехите на различни кукли).

Но какво стана с Ант? (Настроението се е променило.) Защо? (Имам въпрос). Опитайте се да го формулирате? (Кога се появиха дрехите?)

С Мравката ще предприемем пътешествие в миналото, за да се запознаем с историята на облеклото.

Ученикът чете стихотворението.

За да не замръзнете в студа,
Да избяга от студа
Човек във всяка кожа
Беше готов да се обърне.
Първо почисти кожата,
Закрепих го, за да не падне
И ходеше в дъжда и в снега
В тази кожа е човек.
Нека познаем как започна всичко.

Кого виждаме? (Примитивен човек.)

Тези хора от какво са правили дрехи? (От животински кожи, тъй като нямаше тъкани).

Кога се появиха такива дрехи? (Много отдавна, в древността).

Пътуването ни продължава.

И къде отиде нашата Мравка? (в древна Гърция).

От какво са направени дрехите? (От плат).

Тази дреха (туника) се правеше от голямо правоъгълно парче плат, което умело се увиваше около тялото и се закопчаваше с брошка на едно или две рамена.

Нека се опитаме да се облечем като древните гърци.

Показвам ви парче плат. Предлагам някой от доброволците да облече друг ученик.

И кой ще каже какво носи Мравката? (В бронята на рицар). И така, имаше специални дрехи за защита в битка. От какво са направени тези дрехи? Защо?

Времената се промениха, дрехите се промениха. Костюмите се отличаваха с голяма изобретателност и изобретателност. Пера, лъкове, дантелени яки, издути поли. Елегантните дрехи подчертаваха достойнството на човек, неговата красота.

Мравката ни кани да продължим пътуването.

Къде отиде мравката? (В наше време). Какви са тези дрехи? (Модерен, бизнес).

Има и рокля за всеки повод.

Определете този стил? (Спорт).

Какъв стил е това? (Дрехи за дома. Домашни дрехи).

Но има моменти, когато можете да дойдете във всякакви дрехи и колкото по-необичайно е, толкова по-добре. Какви са тези случаи?

Маскарад, карнавал. Мравка в маскарад.

Работа с учебника.

Къде живеят тези хора?

Физкултминутка.

Определете кой е собственикът на всяка носия? (Доктор, клоун, военен, полицай).

Консолидация.

Работна тетрадка стр.33.

Вижте какво носят децата. Всички ли носят? Какво липсва?

Творческа работа.

(по двойки).

Кой облича всички хора? (Моделист).

Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да се освободите нова колекциядрехи.

1. Спорт.

2. Начало.

3. Бизнес.

4. Вечер.

5. Училище.

6. Маскарад.

7. Лято.

8. Работещ

Изложба на творби.

Резултат.

Нашето пътуване приключи. Посетихме далечното минало благодарение на Ant и вашата креативност.

Мъдрата костенурка ви задава въпрос.

От кога съществуват дрехите? Какво ново научи? (Облеклото се е появило в древни времена, дори сред първобитните хора. Те са се обличали в животински кожи. По-късно хората са се научили да правят тъкани и са започнали да шият дрехи).

Технологична карта на урока около света 1 клас

Тема "Когато се появиха дрехите"

Тип урок:

Учене на нов материал

Целта на урока:

Да запознае учениците с историята на появата на облеклото, с разнообразието от модерни облекла, неговата цел (бизнес, спорт, работа, дома, празник, национално), развиват творческите способности на децата, култивират точност, уважение към техните дрехи, показват зависимостта на вида на облеклото от метеорологичните условия.

Планирани постижения:

Способността да се проследи историята на появата на облеклото и развитието на модата;

Способността да вземете подходящи дрехиза конкретен случай.

Насърчавайте децата да поемат отговорност за себе си външен вид;

Формиране на UUD:

Когнитивни: Способност да навигирате в собствената си система от знания: да различава новото от вече познатото с помощта на учителя; придобийте нови знания: намерете отговори на въпроси с помощта на учебник, вашия житейски опит и информация, получена в урока.

Регулаторни: Умение за определяне и формулиране на целта в урока с помощта на учителя; произнесете последователността от действия в урока; работа по колективен план; оценете правилността на действието; планирайте действието си в съответствие със задачата; извършва необходимите корекции на действието след приключването му, въз основа на своята оценка и като вземе предвид естеството на допуснатите грешки; изразете предположението си.

Комуникативен: Умение формулирайте мислите си устно; слушайте и разбирайте речта на другите.

лични: Способността за самооценка въз основа на критерия за успех на образователните дейности.

Урочно оборудване :

учебник "Светът около" A.A. Плешаков, част 2, работна тетрадка към учебника "Околният свят" O.I. Дмитриева, презентация на тема: „Кога се появиха дрехите?“, Снимки, изобразяващи хора в различни дрехи, План на таблицата: Знам, искам да знам, разбрах; плат за демонстриране на антични дрехи, картини с изображението на мравката Въпрос и мъдрата костенурка, обувки, емотикони, скали за самооценка; учениците имат цветни моливи

Организация на работата в урока :

фронтално, групово, по двойки, индивидуално.

План на урока:

1. Организационен момент

2. Актуализиране на знанията

3. Постановка на учебния проблем

4. Работа върху нов материал

5. Първично закрепване

6. Самостоятелна работасъс самопроверка в клас

7. Резултат (отражение на учебната дейност)

Етапи на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

UUD

1. Организационни

момент

(3 минути)

Мишена:

Мотивирайте учениците за учебна дейност чрез създаване на благоприятна емоционална среда;

Здравейте момчета! Да се ​​усмихнем един на друг. Радвам се да видя отново лицата ви, усмивките ви и смятам, че урокът ще донесе на всички ни радостта от общуването помежду си. Ще научите много и ще научите много. Пожелаваме си успех в ученето.

Ние сме умни, ние сме приятелски настроени

Ние сме внимателни, ние сме старателни

Ние сме първи клас

Всичко ще ни се нареди!

Включете се в учебен диалог

лични: самоопределяне

(мотивация за учене)

2. Актуализиране на знанията (5 минути)

Мишена:

Актуализиране на умствените операции, необходими и достатъчни за възприемане на нов материал: наблюдения, сравнения, аналогии;

Момчета, в последния урок пътувахте! Кажи ми къде си пътувал

Към миналото ли пътуваме или към бъдещето?

Как хората са знаели за динозаврите?

Момчета, вижте снимката, възможно ли е?

по времето на динозаврите

пътувахме назад във времето, защото динозаврите са живели преди хората

хората научиха за съществуването на динозаври от археологически разкопки

не, динозаврите и хората никога не са се срещали

Припомнят материала от „Страници за любопитните”

Разграничаване на минало настояще и бъдеще;

Установете връзка, обяснете защо това не може да бъде

Комуникативен UUD: изразяване на мисли, аргументиране на мнение, отчитане на различните мнения на учениците.

3. Постановка на учебния проблем

(5 минути)

Мишена:

Поставяне на целта на урока от учениците, излизане от затруднението;

Изясняване и съгласуване на темата на урока;

Формулиране на стъпките, които трябва да се предприемат за постигане на целта;

Днес отново ще пътуваме и ще отговорим на въпроса "КОГА СЕ ПОЯВИХА ДРЕХИТЕ"

ПРОБЛЕМ НА УРОКА
Но какво ще представлява нашето пътуване, решете, ако познаете гатанката.

Всички знаят
Какво да ходя и какво да играя,
В какво да спим
Какво да облека през зимата, какво да облека през лятото
Това не е тайна за вас
Просто не губете време
Познайте бързо! Какво е това?

Познайте за какво ще говорим в час?

И така, човекът е дошъл да замени динозаврите!

Ето как е изглеждал първобитният човек. Опишете го, какво носи?

Правилно сте описали човек от древността. Защо мислиш, че има толкова малко дрехи? (все още не бяха измислили дрехи, нямаше тъкани ..)

Точно така, в онези дни те още не се бяха научили да шият дрехи, нямаше дори конци за шиене. И първобитните хора са правили дрехи от животински кожи, за да се предпазят от студ, топлина и дъжд.

Мъдрата Костенурка отново подготви въпрос, в който ви предложи темата на урока. Прочетете проблемния въпрос, на който ще отговорим в днешния урок.

Прочетете какви образователни задачи ни поставя мравката (Учебни задачи в учебника)

1. Разберете кога са се появили дрехите и как са се променили във времето.

2. Ще се научим да избираме подходящи дрехи за всеки повод.

Разберете учебната цел и се стремете да я постигнете

Формулиране на темата на урока от деца.

Проследяват историята на появата на облеклото и развитието на модата с помощта на слайдове и илюстрации на учебника; опишете дрехите на хората според рисунката.

Регулаторен UUD:

Поставяне на цели (поставяне на проблеми въз основа на съотношението на това, което е известно и неизвестно).

Планиране (определяне на последователността на междинните цели).

Прогнозиране.

Формираме способността да оценяваме учебните дейности в съответствие със задачата. Формираме способността да прогнозираме предстоящата работа (направете план).

4. Физическа минутка

Преди да тръгнем с вас виртуално пътешествиевреме, от което се нуждаем, за да се погрижим за здравето си

5. Работа върху нов материал

(10 минути)

Мишена:

Изпълнение на изградения обект в съответствие с плана;

Фиксиране на нов начин на действие в речта;

Фиксиране на преодоляване на трудности;

Изясняване на общия характер на новите знания;

З въведение в историята на облеклото

Днес ще се опитаме да погледнем в миналото и да научим историята на облеклото.

Вижте рисунките на страница 20. Какво е общото между всички тези дрехи?

Точно така, това са дрехи от миналото.

Какво мислите, какви дрехи се появиха първите и от какво бяха направени?

Защо хората са правили дрехи от кожи?

Мина време... Хората се научиха да правят платове! Колко различни неща от тъкани са станали в света! А самите тъкани са толкова различни: гладки и пухкави, леки и тежки, топли и хладни, плътни и редки ... Но тъй като те се наричат ​​с една дума - тъкани, това означава, че всички те, дори и най-различните на външен вид , все още са подобни, нали? Сега ще научим тайната на тъканите!

Нашата костенурка предлага да отговори на въпроса: От какво е направен платът?

Практическа работа

Децата работят по двойки.

Вземете проби от тъкани, които са на вашите бюра.

Нека погледнем тъканите през лупа: нишките са преплетени навсякъде.

Каква е тайната на всички тъкани? (всички нишки на тъканите се придържат плътно една към друга)

И кой преплете тези нишки. Направена е на стан.

Да, платът се появи по-късно. Погледнете човека, увит в парче плат. Кой се е облякъл така?

Такива дрехи са били носени в древна Гърция. Опишете дрехите (С голямо парче плат човекът се обърна няколко пъти, а краищата бяха намушкани с карфици)

Подходящо ли е такова облекло за нашата страна? Защо?

Мина време и хората се научиха да шият красиви дрехи. - Помислете за останалите фигури на хората. Как са изглеждали дрехите в миналото? Времената се промениха, дрехите се промениха. Костюмите се отличаваха с голяма изобретателност и изобретателност. Но по всяко време дрехите подчертаваха достойнството на човек, неговата красота. (бухнали роклис широки поли, кокошници на главите, руските жени носеха сарафани, появиха се бижута, шапки, шалове)

Преди това мъжките и дамските ризи не се различаваха по кройка. Слагат ги върху тялото.

И мъжете, и жените носеха достатъчно широки дрехи, за да се движат удобно. Но ризите и сарафаните задължително бяха опасани. Ежедневното облекло беше най-често бял цвяттъй като тъканта не е боядисана. През студения сезон те носеха ципуни и кожени палта и кожени шапки на главите си. Ръцете бяха защитени от студа с ръкавици.

Болярите и царят носели едни и същи дрехи, но те били изработени от скъпи тъкани и с ярки цветове.

Времената се промениха, дрехите се промениха. Костюмите се отличаваха с голяма изобретателност и изобретателност. Но по всяко време дрехите подчертаваха достойнството на човек, неговата красота.

Определяне на предназначението на облеклото

Вижте какво носи Антката?(в рицарската броня) За какво е бронята?

Кой от хората на снимката в учебника има дрехи за защита в битка? Руски герой. Герои от други страни и дори коне имаха такава броня.

От какво бяха направени тези дрехи?(от метал)

Защо?(за пазач)

И какви дрехи носи съвременният човек?

Помислете, струва ли си да пестите дрехи?

Как трябва да се грижите за дрехите си?

(Гладете, перете, носете внимателно и т.н.)

И какви дрехи има на мъдрата костенурка?

(модерен, устойчив на дъжд)

Винаги ли се обличаме еднакво?

Какви дрехи са ни необходими за различни поводи? Как човек използва дрехите по различен начин? Нека да помислим! Нека изпълним задачата в работна тетрадка № 1 - Консултирайте се с вашия другар по бюрото и изпълнете задачата. В какви региони на Земята живеят хората, изобразени на първата снимка?

Проверете взаимно дали сте изпълнили задачата правилно.

Работа по двойки.

На какви групи могат да бъдат разделени дрехите на съвременния човек в зависимост от предназначението им? (бизнес, работен спорт, за вкъщи) Работа на стр. 21 от учебника.

Какви дрехи не са в учебника? (специален)

По дрехите можете да разберете къде живее човек, с какво работи. Всеки повод изисква специално облекло.Работа в работната тетрадка на стр. 16 № 2

Какво означава " бизнес дрехи»?

Къде можете да отидете в бизнес облекло? Къде ходят възрастните с такива дрехи?

Какво е "спортно облекло"? Който спортни дрехиИмате ли?

В какви случаи го носите?

Какво е "работно облекло"? Кога ще носите работно облекло?

Какво ви е удобно да носите у дома? Възможно ли е да посетите в домашни дрехи? Удобно ли е да играеш футбол или волейбол с халат?

Разглеждане на илюстрации в учебника

Децата работят по двойки, разглеждат предложените тъкани

Децата работят по двойки, разглеждат структурата на тъканта

Те отличават националните дрехи на своя народ от дрехите на другите народи

Работа с учебника

Костюми от 19 век се отварят на дъската

Разговор

Децата разглеждат и обсъждат темата - кой е имал първите дрехи и как са изглеждали

Постно говорене

отношение към облеклото

Работа по двойки: научете се да различавате видовете дрехи в зависимост от предназначението им.

Регулаторен UUD:

Поставяне на цели.

Планиране. Прогнозиране.

Формираме способността за осъществяване на когнитивна и личностна рефлексия

Когнитивна UUD.

обобщават придобитите знания;
съзнателно и доброволно изграждат словесно изявление в устна форма

6. Физ. минута.

(1 минута)

7. Етапът на прилагане на нови знания.

(5 минути)

Мишена:

Организирайте консолидирането на знанията за видовете облекло, можете да опишете подробно костюма според предназначението му.

Научихме толкова много за дрехите и сега ви каня да станете модни дизайнери. Тетрадка номер 3.

Изрежете и залепете правилно.

Групова работа

Децата избират желаната прическа и лепило

Самопроверка (на слайда)

Регулаторен UUD:

Корекция (внасяне на корекции в плана и начина на действие при несъответствие в стандарта)

Комуникативна UUD, когнитивна UUD.

9. Долен ред

(отражение на учебната дейност)

(3 минути)

Мишена:

Фиксиране на ново научено съдържание в урока; - оценяване от учениците на собствената им дейност в урока;

На какъв въпрос беше отговорено?

Какви бяха целите на урока?

Постигнахте ли целите си? Защо мислиш така?

И сега предлагам да оценя работата си с усмивка.

- Свършихте страхотна работа, браво на всички!

Отговорете на последни въпроси и оценете постиженията си в урока

Регулаторен UUD:

Контрол (сравнение на начина на действие и резултата с даден стандарт).

Оценяване (осъзнаване на вече наученото, осъзнаване на качеството и нивото на усвояване)






Задачи: Да запознае учениците с историята на облеклото; Запознаване на учениците с историята на облеклото; Въведете в света на модерното разнообразие от облекла; Въведете в света на модерното разнообразие от облекла; Развитие на естетически вкус и култура. Развитие на естетически вкус и култура.






Пътуване до Древна Гърция. Историята на гръцкия костюм започва с азиатска пъстрота, първичен блясък и дребна изкуственост и завършва с благородна простота. Основният елемент от най-старото облекло на гърците е четириъгълна вълнена кърпа, донесена със себе си от племето дорийци, дошли от север. Било еднакво и за мъжете, и за жените, но женското се наричало „пеплос“. Беше увита около тялото и завързана на раменете с фиби. Това било така нареченото „дорийско облекло“, създадено по напълно оригинален принцип – без кроене и шиене. Този принцип е откритието на древногръцката култура.


Практическа задача. Станете жител на древна Гърция за известно време. Станете жител на древна Гърция за известно време. Опитайте се да превърнете парче плат в "peplos" Опитайте се да превърнете парче плат в "peplos" Чувствате ли се удобно в новите си дрехи? Чувствате ли се комфортно в новите си дрехи?










Творческа работа. (По двойки) Кой облича всички хора? (По двойки) Кой облича всички хора? Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да пуснете нова колекция дрехи.1. Спорт. 2. Домашно.3. Бизнес.4. Вечер.5. Училище. 6. Маскарад.7. Лято.8. Работещ. Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да пуснете нова колекция дрехи.1. Спорт. 2. Домашно.3. Бизнес.4. Вечер.5. Училище. 6. Маскарад.7. Лято.8. Работещ.
Появата на облеклото се свързва с появата на човека и неговите потребности от него. Появата на облеклото се свързва с появата на човека и неговите потребности от него. С напредването на цивилизацията имаше промени в стила и дизайна на облеклото. С напредването на цивилизацията имаше промени в стила и дизайна на облеклото.


Литература: А. А. Плешаков "Светът около нас", М., "Просвещение", 2002 г. А. А. Плешаков "Светът около нас", М., "Просвещение", 2002 г.

Раздели: Начално училище

клас: 1

Тема на урока:„Кога се появиха дрехите?“

Цели: запознаване на децата с историята на облеклото, с разнообразие от модерни облекла.

По време на часовете.

Вижте сред какви красиви кукли е нашата Мравка. И защо са толкова красиви? (Децата говорят за дрехите на куклите, обсъждат характеристиките на дрехите на различни кукли).

Но какво стана с Ант? (Настроението се е променило.) Защо? (Имам въпрос). Опитайте се да го формулирате? (Кога се появиха дрехите?)

С Мравката ще предприемем пътешествие в миналото, за да се запознаем с историята на облеклото.

Ученикът чете стихотворението.

За да не замръзнете в студа,
Да избяга от студа
Човек във всяка кожа
Беше готов да се обърне.
Първо почисти кожата,
Закрепих го, за да не падне
И ходеше в дъжда и в снега
В тази кожа е човек.
Нека познаем как започна всичко.

Кого виждаме? (Примитивен човек.)

Тези хора от какво са правили дрехи? (От животински кожи, тъй като нямаше тъкани).

Кога се появиха такива дрехи? (Много отдавна, в древността).

Пътуването ни продължава.

И къде отиде нашата Мравка? (в древна Гърция).

От какво са направени дрехите? (От плат).

Тази дреха (туника) се правеше от голямо правоъгълно парче плат, което умело се увиваше около тялото и се закопчаваше с брошка на едно или две рамена.

Нека се опитаме да се облечем като древните гърци.

Показвам ви парче плат. Предлагам някой от доброволците да облече друг ученик.

И кой ще каже какво носи Мравката? (В бронята на рицар). И така, имаше специални дрехи за защита в битка. От какво са направени тези дрехи? Защо?

Времената се промениха, дрехите се промениха. Костюмите се отличаваха с голяма изобретателност и изобретателност. Пера, лъкове, дантелени яки, издути поли. Елегантните дрехи подчертаваха достойнството на човек, неговата красота.

Мравката ни кани да продължим пътуването.

Къде отиде мравката? (В наше време). Какви са тези дрехи? (Модерен, бизнес).

Има и рокля за всеки повод.

Определете този стил? (Спорт).

Какъв стил е това? (Дрехи за дома. Домашни дрехи).

Но има моменти, когато можете да дойдете във всякакви дрехи и колкото по-необичайно е, толкова по-добре. Какви са тези случаи?

Маскарад, карнавал. Мравка в маскарад.

Работа с учебника.

Къде живеят тези хора?

Физкултминутка.

Определете кой е собственикът на всяка носия? (Доктор, клоун, военен, полицай).

Консолидация.

Работна тетрадка стр.33.

Вижте какво носят децата. Всички ли носят? Какво липсва?

Творческа работа.

(по двойки).

Кой облича всички хора? (Моделист).

Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да пуснете нова колекция дрехи.

1. Спорт.

2. Начало.

3. Бизнес.

4. Вечер.

5. Училище.

6. Маскарад.

7. Лято.

8. Работещ

Изложба на творби.

Резултат.

Нашето пътуване приключи. Посетихме далечното минало благодарение на Ant и вашата креативност.

Мъдрата костенурка ви задава въпрос.

От кога съществуват дрехите? Какво ново научи? (Облеклото се е появило в древни времена, дори сред първобитните хора. Те са се обличали в животински кожи. По-късно хората са се научили да правят тъкани и са започнали да шият дрехи).






Задачи: Да запознае учениците с историята на облеклото; Запознаване на учениците с историята на облеклото; Въведете в света на модерното разнообразие от облекла; Въведете в света на модерното разнообразие от облекла; Развитие на естетически вкус и култура. Развитие на естетически вкус и култура.






Пътуване до Древна Гърция. Историята на гръцкия костюм започва с азиатска пъстрота, първичен блясък и дребна изкуственост и завършва с благородна простота. Основният елемент от най-старото облекло на гърците е четириъгълна вълнена кърпа, донесена със себе си от племето дорийци, дошли от север. Било еднакво и за мъжете, и за жените, но женското се наричало „пеплос“. Беше увита около тялото и завързана на раменете с фиби. Това било така нареченото „дорийско облекло“, създадено по напълно оригинален принцип – без кроене и шиене. Този принцип е откритието на древногръцката култура.


Практическа задача. Станете жител на древна Гърция за известно време. Станете жител на древна Гърция за известно време. Опитайте се да превърнете парче плат в "peplos" Опитайте се да превърнете парче плат в "peplos" Чувствате ли се удобно в новите си дрехи? Чувствате ли се комфортно в новите си дрехи?










Творческа работа. (По двойки) Кой облича всички хора? (По двойки) Кой облича всички хора? Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да пуснете нова колекция дрехи.1. Спорт. 2. Домашно.3. Бизнес.4. Вечер.5. Училище. 6. Маскарад.7. Лято.8. Работещ. Представете си, че сте модни дизайнери и трябва да пуснете нова колекция дрехи.1. Спорт. 2. Домашно.3. Бизнес.4. Вечер.5. Училище. 6. Маскарад.7. Лято.8. Работещ.
Появата на облеклото се свързва с появата на човека и неговите потребности от него. Появата на облеклото се свързва с появата на човека и неговите потребности от него. С напредването на цивилизацията имаше промени в стила и дизайна на облеклото. С напредването на цивилизацията имаше промени в стила и дизайна на облеклото.


Литература: А. А. Плешаков "Светът около нас", М., "Просвещение", 2002 г. А. А. Плешаков "Светът около нас", М., "Просвещение", 2002 г.