Poznámky k lekcím pro druhou mladší skupinu o dopravních pravidlech „Lekce dopravních pravidel. Shrnutí lekce o dopravních pravidlech ve druhé juniorské skupině: „Mějte oči na silnici a nedělejte problémy!“ plán lekce (juniorská skupina) na téma 2 pravidla silničního provozu pro juniory

Samostatnou kategorií účastníků silničního provozu jsou předškolní děti. Musí znát pravidla, stejně jako dospělí. Ale musíme o nich mluvit srozumitelným a přístupným jazykem.

Jaká pravidla silničního provozu by si měli mladší předškoláci pamatovat?

Děti se bohužel často stávají viníky dopravních nehod. Hraní v blízkosti silnic, jaywalking a jízda na kole přes silnici jsou typické dětské přestupky. Nedodržení základních pravidel vede k hrozným následkům. Porušení pravidel však není jediným důvodem. Hlavními problémy jsou naivita, neschopnost správně odhadnout vzdálenost od jedoucího vozidla a nesprávná představa o vlastních schopnostech.

Bezpečnost silničního provozu pro děti

Důležitá informace! Existuje jen jeden způsob, jak se vyhnout nenapravitelným následkům – pravidelně učit normám chování na silnici a v dopravě již od útlého věku. Účastníky tohoto procesu by měli být rodiče, předškolní vzdělávací instituce a následně škola.

Ve druhé juniorské skupině by děti měly studovat následující otázky týkající se pravidel silničního provozu:

  • Identifikujte vozidla a pochopte jejich účel.
  • Znát součásti silnice: vozovka, křižovatka, chodník, krajnice.
  • Znát význam semaforů.
  • Pochopte, kde je pravá strana, levá strana, kde nahoře, dole.
  • Pamatujte a procvičujte si pravidla pro ulici - hrát, jezdit na kolečkových bruslích a jezdit na kole můžete pouze ve speciálních prostorách pod dohledem dospělé osoby, přecházet silnici pouze s dospělou osobou.
  • Pravidla chování v pozemní a podzemní dopravě - nestůjte nohama na sedačce, neběhejte v přepravě, držte se madla.
  • Naučte se své jméno a příjmení nazpaměť, poznejte jména svých rodičů a zapamatujte si svou domácí adresu. Pokud se ztratíte na ulici, poskytněte tyto informace policii.

Pravidla provozu pro mladší předškoláky

Obsah rozhovoru s dětmi 2. juniorské skupiny

Vzhledem k nízkému věku dětí by výuka pravidel silničního provozu v mladší skupině měla probíhat na základě následujících zásad:

  • bezbariérovost - je nutné zohlednit možnosti a věkové charakteristiky dětí;
  • opakovatelnost - opakované opakování pravidel v různých verzích pomůže k jejich lepší asimilaci a zapamatování;
  • viditelnost - plakáty, tematické obrázky, pokusy, inscenované scénky, exkurze, hádanky pomáhají lépe si zapamatovat pravidla;
  • kontinuita – nejlepší názornou pomůckou bude osobní příklad rodičů.

Rozhovor by měl být strukturován podle následujícího přibližného scénáře a měl by obsahovat části:

  1. Předmět: .
  2. Cíl: seznámit děti s pravidly chování v MHD (autobus, trolejbus, metro).
  3. Cíle: upevnit v paměti dětí pojmy „chodec“, „cestující“, „řidič“; rozvíjet obzory, paměť, řeč, logické myšlení; rozvíjet smysl pro zodpovědnost za svůj život a životy druhých.
  4. Metodická podpora: názorné obrázky s různými situacemi dle tématu rozhovoru.

Přibližný nástin rozhovoru s dětmi

Učitel přečte verš od Jakovleva uvedený níže.

Dali jsme klukům varování:

„Naučte se dopravní předpisy!

Abych si nedělal starosti

Rodiče každý den

Abychom mohli v klidu závodit

Řidiči na ulici."

Učitel položí dětem otázku: „Co znamená slovo „pravidla“, jak jej lze vysvětlit?

Odpovědi dětí.

Pedagog: „V rodině existují pravidla chování, existují pravidla chování v divadle a na koncertě a existují pravidla, která pomáhají zachránit život sobě i lidem kolem vás. Jaká pravidla znáte? Pro koho jsou tato pravidla určena: pro chodce nebo řidiče? (Poslechněte si odpovědi dětí).

Pokud budou řidič a chodci přísně dodržovat všechna tato pravidla, pak se nehoda nestane a všichni se bezpečně dostanou domů.

Dům jde po ulici

Každý má to štěstí, že se dostane do práce.

Ne na tenkých kuřecích stehýnkách,

A v gumácích. (Autobus)

Autobus na zastávce

Pedagog: „Dnes studujeme pravidla chování v MHD. Lidé, kteří v něm cestují, se nazývají „cestující“. A pravidla, která musí dodržovat, se nazývají pravidla pro cestující. Kdo mi poradí, jak se správně chovat v autobuse?“ (Poslechněte si odpovědi dětí).

Učitel shrne všechny odpovědi a na základě obrázků s podobnými situacemi sečte:

  • Stačí počkat na přepravu a nastoupit na speciální zastávce;
  • Do vozidla musíte nastoupit zadními dveřmi a vystoupit předními dveřmi;
  • chovat se klidně, nekřičet a mluvit klidným hlasem;
  • ustoupit starším;
  • držte se madla nebo opěradla židle;
  • nerozptylujte řidiče mluvením;
  • neotevírejte dveře sami;
  • vycházejte opatrně, netlačte na ostatní, dívejte se na své nohy;
  • obejít autobus zezadu a tramvaj zepředu.

Pedagog: „Pravidla se opakovala, nyní můžete jet na výlet, ale pouze s dospělým. A až budete dospělí, naučte se pravidla pro řidiče a umět řídit vlastní auto nebo pracovat jako řidič.“

Otevřené lekce o pravidlech silničního provozu

Skvělý způsob, jak si zapamatovat, co jste se naučili, je vést otevřenou lekci na dříve probrané téma.

Poznámka! Vizualizace a přístupná vysvětlení pomocí konkrétních příkladů pomohou posílit probíranou látku.

Shrnutí otevřené lekce na téma: „Nevím a semafor“.

Záměry a cíle

Naučit děti poznávat semafor, najít ho na ulici, znát a rozlišovat jeho signály, pohybovat se podle dovolených signálů; rozvíjet pozornost a logiku; upevnit používání správných definic „přechodu pro chodce“, „vozovky“, „chodníku“.

Materiály a vybavení:

  • TV se slotem pro flash kartu;
  • obrázky dopravních značek;
  • autíčka;
  • Neznámá hračka;
  • uspořádání semaforu;
  • hrnky z barevné lepenky - zelená, červená a žlutá;
  • magnetická tabule.

Průběh lekce

Lekce se skládá z několika etap.

Vzhled Dunna

Učitel oznámí, že dnes bude neobvyklý host a položí hádanku.

V tomto květinovém městě

Léto září po celý rok.

A lidé jsou zde veselí -

Říká se jim shorties.

Mezi nimi je Pilyulkin,

Buttercup - nemůžete je spočítat všechny.

Ten nejdůležitější, hádejte co?

No jasně... (Odpovědi dětí).

Na ulici nevím

Učitel říká, že potkala Dunna na cestě do práce. Šel rovně po vozovce a auta na něj hlasitě troubila. Dunno se velmi bál a učitel navrhl, aby šel do školky, aby mu děti řekly, jak se správně chovat na silnici a jak bezpečně přecházet ulici.

Učitel klade otázky:

„Jak se jmenuje místo, kde chodí chodci?

Jak se jmenuje místo, kam jezdí auta?

Jak se jmenuje značka (ukazuje značku přechodu pro chodce)?

Kde je legální přecházet silnici?

Děti odpovídají sborově nebo samostatně.

Hra "Hádej znamení"

Na magnetickou tabuli učitel vyvěsí cedule: „autobusová zastávka“, „pozor, děti“, „lékárnička“, „pěší provoz zakázán“. Ptá se dětí, co tato znamení znamenají, a poslouchá odpovědi. Dunno se také účastní rozhovoru a vypráví své verze.

Znamení "Pozor děti".

Lekce tělesné výchovy „Semafor“

Pedagog: „Budeme si hrát se semaforem (Děti tleskají rukama).

Jedna dva tři čtyři pět.

Zvu vás všechny, abyste se postavili. (Děti vstanou, chodí na místo).

Červená pro nás "Stop!" křičí, (Děti stojí na místě).

Říká, že počkejte na zelenou.

Žlutý tedy vzplál, (trhne rukama pod hrudníkem).

Je čas se připravit

Zahřejeme si ruce a nohy

Začínáme, děti!!! (Dřepy).

Rozsvítí se zelené světlo (zvedněte ruce nahoru).

Můžeme jít vpřed (Chůze na místě, pochodování).

Buď statečný, chodci."

Semafor

Dopravní studie

Učitel se ptá, jakým jedním slovem lze popsat všechna auta. Poslouchá odpovědi dětí. Vysvětluje, že se jedná o slovo „doprava“. Říká, k čemu jsou osobní a nákladní automobily určeny. K přepravě cestujících slouží osobní automobily, k přepravě zboží nákladní.

Osobní a nákladní auta

Hra "Najdi správnou garáž"

Tyto dvě tabulky se nazývají garáže pro auta. Jedna je určena pro osobní automobily, druhá pro nákladní vozidla. Děti spolu s Dunno musí umístit všechna auta, která mají, do správných garáží.

Hádanka na semaforu

Učitel čte hádanku:

"Bude svítit červeným okem -

Nedovolí nám jít.

A zelené oko se rozsvítí -

Kráčej směle, chodci!"

Poslouchá odpovědi dětí a Dunno, pokládá řadu otázek:

  • jaké barvy má semafor?
  • po které silnici můžete přejít;
  • co dělat, když se světlo rozsvítí červeně?

To vše se děje ve spojení se zobrazením rozvržení semaforu.

Tři semafory

Hra pro posílení znalostí o semaforech

Učitel drží v rukou červené, žluté a zelené hrnky. Auta z garáží (z předchozí hry) vyjeli na silnici. Děti by měly s autem pohybovat pouze tehdy, když to signál dovolí (zelená) a stát na jiných signálech. Dunno se snaží projet žlutým světlem, ale děti ho opraví.

Výsledky otevřené lekce

Učitel se ptá dětí:

„Jaká znamení potkala?

Jakým slovem lze popsat všechna auta?

Jaké typy aut existují?

Co dělat, když semafor změní barvu na žlutou (zelenou, červenou)?”

Upevňovací a kreativní úkol

Aby si děti značky lépe zapamatovaly, vyzve je učitelka spolu s Dunno k vybarvování předem připravených vzorů kulatých, trojúhelníkových a obdélníkových tvarů barevnými tužkami.

Dopravní značky malované dětmi

Dunno děkuje dětem a loučí se s kluky.

Hry a úkoly k posílení pravidel provozu

Federální státní vzdělávací standard vyžaduje od učitele kreativní přístup při řešení zadaných problémů. Lekce o pravidlech silničního provozu ve 2. juniorské skupině může být vedena formou tematického týdne „Tři barvy: červená, žlutá, zelená“ (na základě vzdělávací aktivity „Semafor“), v rámci kterého lze lekce organizovat v různých formuláře:

  • vycházky na vozovku a přechod pro chodce - názorná studie pravidel přechodu pro chodce;
  • kreativní činnosti - projekt „semafor“ ve formě nášivky z barevného papíru, modelující „auto“ z plastelíny;
  • RPG „Dopravní signály“: budete potřebovat pytel červených, žlutých a zelených míčků, stojany nebo kuželky. Skupina je rozdělena na dva týmy. Děti stojí jeden po druhém a pokládají ruce na ramena osoby vepředu. Přednášející je vybrán. Drží pytel s míčky, kapitáni družstev se musí střídat ve vytahování míčků a pohybovat se podle signálů: červená a žlutá - stůj, zelená - můžeš jít. Vítězem je tým, který se jako první dostane ze startu do cíle označeného sloupky nebo kolíky;
  • volný čas a zábava - vyrobte kartonový model mateřské školy a dvora kolem ní, vyznačte stezky pro pěší a vozovky. Naučte se hravou formou bezpečnou cestu z domu do zahrady;
  • didaktická hra „Čtvrtý lichý“: pojmenujte další „oko“ semaforu (červené, modré, zelené, žluté); pojmenujte další vozidlo: autobus, tramvaj, Kamaz, trolejbus nebo osobní automobil, nákladní automobil, skútr, autobus.

Hra "Čtvrté kolo"

  • domácí úkol - vyrobte spolu s rodiči ze šrotu dopravní značku, semafor, auto nebo MHD; v budoucnu použijte tyto materiály k výzdobě rohu s pravidly silničního provozu organizovaného na zahradě.

Důležitá informace! Další možnost pro domácí úkoly na víkend. Při procházce se pozorně dívejte na dopravní značky, které cestou potkáváte. Zeptejte se rodičů na jejich význam (pokud dítě samo neví), nakreslete na papír, vybarvěte a s pomocí dospělých jejich význam podepište.

Kartotéka cílů dopravních pravidel

Třídy by měly být zaměřeny na dosažení konkrétních cílů a procvičování určitých dovedností:

  • studium pravidel chování ve veřejné dopravě;
  • rozvíjet představy dětí předškolního věku o bezpečnosti silničního provozu, učit se pojmy: vozovka, krajnice, chodník;
  • rozšiřování znalostí dětí o pravidlech chování chodců při pohybu po silnici (voznici) a přecházení;
  • upevňování znalostí dětí o semaforech a jejich signálech;
  • seznámení s různými druhy dopravy a jejich účely.

Pro dosažení vašich cílů se vyplatí vytvářet krátkodobé projekty v délce jednoho měsíce nebo provádět dlouhodobé plánování na celý akademický rok.

Již od útlého věku je nutné vštěpovat správné vzorce chování na ulici. Nejúčinnější způsob, jak předškoláka něco naučit, je hra. A pro posílení pravidel bezpečného provozu bude užitečné uspořádat konzultaci s rodiči, kde budou hovořit o nutnosti striktně dodržovat pravidla silničního provozu při společné procházce a cestování s dětmi.

Shrnutí integrované lekce ve školce s dětmi 3-4 roky „Semafor Můj kamarád“

Efimova Alla Ivanovna, učitelka GBDOU č. 43, Kolpino Petrohrad

Popis: Tento materiál bude zajímavý pro učitele předškolních zařízení, učitele školních družin a mohou jej využít učitelé základních škol při mimoškolních aktivitách na toto téma pro žáky základních škol. Shrnutí má za úkol seznámit děti s dopravními značkami a jejich významem.
Cílová: Zavést nějaké dopravní značky.
úkoly:
- upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech;
- rozvíjet schopnost odpovídat na otázky v celých větách.


vychovatel: Kluci, dnes vás zvu na cestu podle pravidel silničního provozu. Souhlasíš?
Odpovědi.
vychovatel: Představte si, že potřebujete jet na návštěvu a potřebujete přejít silnici a jezdí tam auta a autobusy. K tomu potřebujete znát pravidla. Poslechněte si hádanku a řekněte mi odpověď.
Nikdy nespím
Dívám se na cestu.
Řeknu ti, kdy máš stát
Kdy začít s pohybem.
Děti odpověď: Semafor.


vychovatel:Že jo. Jaké barvy jsou zobrazeny na semaforu?
Odpovědi.
vychovatel: Co znamenají jednotlivé barvy semaforu?
Odpovědi.
vychovatel: A nyní je pro vás připravena druhá hádanka:
Nemůžeš si vzít tuhle pásku,
A nemůžete to splést.
Leží na zemi
Po ní jezdí doprava.
Děti odpověď: Silnice.
vychovatel:Řekni mi, můžeme jít po silnici?
Odpovědi.
vychovatel: Proč nemůžeme jít po silnici?
Odpovědi.
vychovatel:Řekni mi dopravu, kterou znáš?
Odpovědi.
vychovatel: Kdo sedí za volantem, jak se tomu říká?
Odpovědi.
vychovatel: A co lidé, kteří cestují autobusem, tramvají, minibusem, jak je nazveme jedním slovem?
Odpovědi.
vychovatel: Navrhuji, abyste si udělali krátkou přestávku ve formě fyzické minuty.


Cesta není cesta
Cesta není příkop
Podívejte se nejprve doleva
Pak se podívejte doprava.
Zahnete doleva
Usmívejte se na přítele vedle vás.
Dupnout pravou nohou
Dupnout levou nohou
A jít směle domů.
vychovatel: Výborně, pozorně poslouchali slova, správně provedli všechny pohyby. Pokračujme v rozhovoru, pozorně poslouchejte. Další záhada.
Nade mnou jde muž.
Říká mi zebra.
Děti odpověď: Přechod pro chodce.
vychovatel: Jak vypadá přechod pro chodce?
Odpovědi.
vychovatel: A abyste zjistili, jak se ještě říká přechodu pro chodce, poslechněte si následující hádanku.
Pod nohama Serjožky,
Pruhovaná cesta.
Směle po něm kráčí,
A za ním jsou všichni lidé.
Děti odpověď: Zebra.


vychovatel: Odpověděli dobře, znáte pravidla, doporučuji si trochu pohrát a sbírat znamení. A musíme sestavit semafor. Pamatujeme si, jaké barvy jsou na semaforu?
Odpovědi.
vychovatel: jaký mají tvar?
Odpovědi.
vychovatel: A v jakém pořadí jsou umístěny?
Odpovědi.
vychovatel: Zvu tě ke stolu,
A navrhuji vám sestavit dopravní značku.
vychovatel: Ukázalo se, že je to velmi krásné znamení. Ale abyste si vše lépe zapamatovali a upevnili získané znalosti, navrhuji vám také nakreslit semafor. Ale k tomu musíte natáhnout prsty.
Nabíjení prstem:
Jedna dva tři čtyři pět.
(Uvolněte prsty z pěsti jeden po druhém, začněte palcem.)
Prsty vyšly na procházku.
(Rytmicky otevíráme a zavíráme všechny prsty k sobě.)
Jedna dva tři čtyři pět.
(Sevřeme jeden po druhém, široce rozmístěné prsty v pěst, počínaje malíčkem.)
Znovu se schovali v domě.
(Rytmicky stiskněte všechny prsty k sobě.)
vychovatel: Nyní jsem si naprosto jistý, že odvedete úžasnou práci. Posadíme se na svá pracoviště a začneme dělat práci, nebo spíše kreslit semafor.
vychovatel: Dobrá práce, tvrdě jste pracovali, můžete si odpočinout.


Dodržujte přísně pravidla silničního provozu
Nespěchej, jako bys hořel,
A pamatujte: doprava je cesta,
A pro chodce - chodník!
Ano, a rodiče jsou také potrestáni -
Koneckonců, vaše děti se na vás dívají.
Buď vždy důstojným příkladem,
A na silnici se nestanou žádné potíže!

Odbor vzdělávání výkonného výboru

Sarmanovský městský obvod Republiky Tatarstán

Obecní rozpočet předškolní vzdělávání

instituce Jalil školka č. 1 “Beryozka”

obecný vývojový typ

Dlouhodobý plán pravidel silničního provozu

ve druhé juniorské skupině

pro akademický rok 2015-2016.

září

Seznámení s ulicí. Přeprava osob. Nákladní doprava

1. Konstruktivní aktivita „Široká a úzká cesta“.

2.Procházejte se po zahradě.

2 týden

1. Venkovní hra „Vrabci a auto“.

2. Čtení básně A. Barto „Nákladní auto“

3.D/hra „Můžeš – nemůžeš“

3 týden

1. Kresba „Cesta pro auta“

2. Prohlížení obrázků o typech dopravy

3.Práce s rodiči: složka - přesouvání „pravidel provozu“

4 týden

1. Hra na hraní rolí „Půjčme si hračky do auta.“

2. Didaktická hra „Pojmenujte auto“

3. Báseň „Na ulici našeho auta, auta. Malá auta, velká auta

říjen

Semafor. Doprava po silnici.

Představte semafory a názvy barev. Upozorňujeme, že auto nemůže zastavit okamžitě, ale člověk ano. Orientace tvaru v prostoru

1 týden

1. Při pohledu na obrázek „Semafor“.

2.P/hra „Barevná auta“.

3.Práce s rodiči: konzultace „Výuka pravidel bezpečnosti dítěte“

2 týden

1. Verbální hra „Představte si signál auta“

2.D/ hra „Sestavte semafor“

3. Produktivní činnost (modelování) „Vtipný semafor“

3 týden

1. Naučit se báseň „Nákladní auto“ od A. Barto.

2. Hra „Hádej dopravu“

3. Memo pro rodiče „Učíme děti všímavosti na ulici“

4 týden

1. Zvážení dějových obrázků k tématu.

2. Venkovní hra „Semafor“.

3. Pozorování „Auta na naší ulici“ – upevněte znalosti dětí o pohybu vozidel a chodcích

listopad

Profese: řidič. "Přechod pro chodce". Ulice.

Seznamte děti s povoláním „řidič“ (řídí auto, přepravuje zboží, lidi), dejte jim koncept „přechodu pro chodce“ Rozvíjejte schopnost dětí kreslit rovné vodorovné a svislé čáry, znázorňující „zebru“. o vozovce a chodníku.

1 týden

1. Pozorování práce řidiče

2. Produktivní činnost (kresba) „Přechod pro chodce“.

3.Práce s rodiči: konzultace „Jak naučit dítě chovat se bezpečně na ulici“

2 týden

1.Prohlížení obrázků - ilustrace o pravidlech chování na silnici.

2. Čtení „Ball“ od Marshaka, báseň „Obvykle odchází do práce brzy…“

3 týden

1. D/Hra "Sestavte semafor." 2. Venkovní hra „Vrabci a auto“

3.Čtení básně S. Birda „Někdo rozházel klacky podél cesty...“;

4 týden

1. Hra na hraní rolí „Řidič řídí auto.“

2.P/hra „Červená, zelená“.

3. Báseň „V autě, řidič sedí v autě...“

prosinec

Práce řidiče. Můj přítel je semafor. Nedělejte si na silnici problémy

Upevnit znalosti dětí o povolání řidiče ao autech. Rozvíjet schopnost chodit po chodníku. Vysvětlit význam semaforů na silnici, semaforů. Rozvíjet zájem dětí o auta, práci řidiče a pravidla silničního provozu.

1 týden

1.Prohlížení semaforů na obrázcích příběhu

2. Didaktická hra „Magická světla“

3. Pozorování stroje na sběr odpadu

2 týden

1. Konverzace na základě dějových obrázků.

2. Didaktická hra „Sestavte stejné auto“

3. Báseň „Pravidla pohybu, všechna bez výjimky, musí zvířátka znát...“;

3 týden

1. Čtení knihy „Silniční provoz“.

2.Verbální hra „Představte si signál auta“ 3.Doporučení pro rodiče: „Při nástupu do autobusu nastupuje jako první dítě a jako první vystupuje dospělý“

4 týden

1. Úvaha o nákladním a osobním automobilu.

2.C/hra na hrdiny „Jedeme autobusem.“

3.Práce s rodiči: složka obrazovky „Pozor: led! »

leden

Stůj, auto! Zastav, motore! Brzdi rychle, řidiči. Druhy dopravy.

Uveďte obecnou představu o způsobech pohybu osob a dopravy. Rozvíjet schopnost neporušovat pravidla silničního provozu, chodit po ulici pouze s rodiči a pod jejich dohledem

Poskytněte dětem představu o nákladní a osobní dopravě, upevněte znalosti o součástech nákladního automobilu

1 týden

1. Vzdělávací lekce „Bezpečnost silničního provozu“. 2. Výrobní činnost (projekt) „Konstrukce nákladního automobilu“

3. Rozhovor s rodiči „Příklad dodržování pravidel silničního provozu je jedním z hlavních faktorů úspěšného rozvoje dovedností dětí pro bezpečné chování na ulici“

2 týden

1. Prozkoumání výkresů znázorňujících autobus a nákladní automobil.

2. Sledování pohybu chodců po chodníku.

3. Rozhovor s dětmi na základě dějových obrázků „Jsem chodec“

3 týden

1. D/hra „Co chybí.“ . 2. Herní situace „Naučme zajíčka přecházet silnici.“ 3.Konzultace pro rodiče „Pozornost je cesta“.

4 týden

1. Didaktická hra „Postav náklaďák“

2.Vybarvování siluet aut.

3. Báseň „Veselé pneumatiky šustící po silnicích...“

Únor

Ulice. Přeprava osob

Pokračovat v seznamování dětí s pravidly chování na ulici, upevňovat znalosti o přechodech pro chodce. Seznamte děti s různými druhy přepravy osob. Všimněte si charakteristických rozlišovacích znaků nákladní dopravy. Prostřednictvím herních obrázků rozvíjet znalosti o pravidlech chování ve veřejné dopravě

1 týden

1. Venkovní hra „Barevná auta“.

2. Četba básně „Řidič“ od B. Zakhodera.

3. Desková a tištěná hra „Seber obrázek – transport“

2 týden

1. Zkoumání ilustrací o osobní dopravě.

2. Venkovní hra „Ptáci a auto“

3. Didaktická hra „Rozložte semafor“

3 týden

1. Výrobní činnost (stavba) „Garáž pro auta.“

2. Pohádka D. Bisset „O autobusáčku, který se bál tmy“ 3. Individuální rozhovory s rodiči o tom, jak děti seznámit s pravidly silničního provozu.

4 týden

1. Konzultace práce s rodiči „Dítě se učí zákony silničního provozu po vzoru členů rodiny a ostatních dospělých“

2. Slovní hra „Představte si signál auta“

3.C/hra na hrdiny „Autobus“

březen

Dopravní značky „Semafor“, „Přechod pro chodce“.

Seznamte děti s dopravní značkou „Přechod pro chodce“. Upevnit znalosti o regulaci pohybu vozidel a chodců pomocí semaforů

1 týden

1. D/ hra “Které světlo se rozsvítilo?”

2. Venkovní hra „Vlak“. 3. Doporučení pro rodiče mladších předškoláků o pravidlech silničního provozu

2 týden

1.Čtení básně Y. Pishumova „Stroje“ 2.Produktivní činnost (kresba) „Namaluj semafor“, „Nakresli přechod pro chodce“

3 týden

1. Báseň S. Ptitsina „Někdo rozházel klacky přes cestu...“

2. Práce s rodiči: upevnit představy dětí o nákladní a osobní dopravě, analyzovat její podobu doma

4 týden

1. Čtení básně V. Koževnikova „Semafor“

2. Rozhovor založený na ilustracích „ABC malého chodce“. 3. Příběhová hra „Přechod pro chodce“

duben

Dopravní situace

Rozšiřte u dětí chápání světa kolem nich. Poznejte dům, kde bydlíte, své sousedy, přátele. Posílit pojmy: dům, dvůr, ulice, pravidla silničního provozu. Rozvíjet schopnost dětí odpovídat na otázky učitele

1 týden

1. Vzdělávací lekce „Nedělejte si na cestách potíže.“ 2. Situace: na co upozorňují semafory

3. Báseň Yu Simbirskaya „Jako táta má dlouhé nohy...“

2 týden

1. Konverzace „Nákladní auta, auta, autobusy.“

2. Čtení V. Berestova „O autě“ A. Barto „Nákladní auto“.

3. Práce s rodiči: Konzultace „Bezpečnost v MHD“.

3 týden

1. Slovní hra „Představte si signál auta“

2.C/hra na hrdiny „Visiting Trip“.

3. Prozkoumání ilustrací „Situace na silnici“.

4 týden

1. Herní situace: „Jdeme po ulici.“

2. Prohlídka auta, které přiváželo jídlo do MŠ

3. Báseň „Na ulici našeho auta, auta. Malá auta, velká auta...“

Smět

Ulice je plná překvapení. Kde by si děti měly hrát?

Cílená procházka s rodiči na vozovku

Upevněte znalosti dětí nabyté během celého roku. Přesvědčte děti o nutnosti reagovat na světelné a zvukové signály z aut

Posílit schopnost chodit po chodníku, nepřejíždět obrubník.

1 týden

1. Konverzace „Chodci jdou po chodníku.“

2.Čtení známých básní o semaforech a dopravě. 3. Memo pro rodiče „Lekce chování dětí na ulici“

2 týden

1. Zvážení dějových obrázků k tématu. 2. Produktivní činnost (kresba) „Vybarvování siluet aut.“

3. Venkovní hra „Auta“

3 týden

1. Herní situace „Medvěd jede po ulici“

2.D/hra "Kam se řítí auta?"

4 týden

1. Hraní dětské říkanky „Chicky, chicky, chickalochka...“

2. Produktivní činnost (stavba) „Stavba cesty z písku“ s následnou hrou

„Poznámky pro volný čas o pravidlech provozu ve druhé juniorské skupině „Nehraj si na silnici“

Pankratová Antonina Dmitrievna

MBDOU "DS "Kolokolchik", Jamalsko-něnecký autonomní okruh, Ťumeňská oblast, Purovský okres, vesnice Purpe

Cílová: Vytvořte u dětí radostnou náladu. Upřesnit znalosti dětí o různých druzích dopravy a semaforech. Rozšiřte slovní zásobu dětí. Rozvíjet rychlost, pozornost, obratnost ve hře, zlepšovat koordinaci pohybů. Pěstujte dobrou vůli.

Materiály: ilustrace znázorňující různé druhy dopravy, návrh výstavy kreseb, 2 volanty, náklaďáky a kostky, kočárky s panenkami, kruhy červené, žluté, zelené, barvy, „zhasnuté“ semafory, přechod pro chodce, upomínky na čísle dětí.

Postavy: Semafor a Bunny.

Průběh akce

Semafor: Ahoj hoši! Nyní vám přečtu báseň a vy mě pozorně poslouchejte a řekněte mi, o čem je.

Na ulici našeho auta, auta,

Malá auta, velká auta.

Hej auta, plnou rychlostí!

Kamiony se řítí, auta frčí.

Jsou ve spěchu, spěchají, jako by byli živí.

Každé auto má co dělat a starosti.

Auta odjíždějí ráno do práce.

O čem jsem vám četl tu báseň? (o autech).

Zazní hudba a Bunny vstoupí do haly a rozpláče se.

Semafor: Co je s tebou, Bunny?

Králíček: Praskla mi koule. Hrál jsem na silnici a míč mi srazilo auto.

Semafor: Kluci, je možné si hrát na silnici a vyběhnout na ni?

Děti: Ne! Auta jezdí po silnici a mohou přejet člověka.

Semafor:Že jo! Pamatujte si, Bunny, a vy, kluci: hrát si na silnici je životu nebezpečné! Ty, Bunny, jsi ještě malý a vůbec nevíš, jak se chovat na silnici. Pomůžeme mu?

Děti: ( v refrénu) Ano!

Semafor: Podívejte se prosím, jaké obrázky kluci nakreslili k dnešnímu svátku. (Kresby starších dětí na téma „Po stezce jezdí barevná auta“).

Děti: Po silnici jezdí auta.

Semafor: To jste velké, chytré děti! Víte, jaké existují typy aut?

Děti: Velký a Malý.

Semafor:Že jo! Podívejme se na tato auta. Co to je za auta?

Děti: Tohle je náklaďák a tohle je osobní auto.

Semafor: Výborně! Ještě jednou zopakujme: tohle je nákladní auto, vozí náklady (písek, dříví, cihly); Jedná se o osobní auto - tatínek v něm přiváží své dítě do školky; tohle je autobus, vozí lidi, vejde se do něj spousta lidí - my všichni!

Semafor: Co má auto? Z jakých částí se stroj skládá?

Děti: Kola, volant, kabina, korba.

Semafor: Může stroj zpívat? Jak zpívá? Bi-bi-bi!

Děti zpívají píseň "Machine".

Semafor:

Semafor má tři okna:

Podívejte se na ně za pochodu.

Pokud v okně svítí červené světlo:

"Stop! Nespěchej! “ – říká vám.

Červené světlo - je nebezpečné chodit,

Neriskujte se zbytečně.

Pokud náhle zabliká žluté okno,

Počkej, počkej chvíli.

Pokud v okně svítí zelené světlo,

Je jasné, že cesta je otevřená pro pěší.

Najednou se rozsvítilo zelené světlo

Teď můžeme jít.

Ty, semaforu, jsi dobrý přítel

Řidiči a kolemjdoucí.

Hra "Rozsviťte semafor."

Ke hraní hry budete potřebovat „zhasnutý“ model semaforu a kruhy červené, žluté a zelené barvy.

Tři děti dostanou kruhy. Potřebují „rozsvítit“ semafor. Zbytek dětí zkontroluje správnost úkolu a případně opraví.

Děti: Rockujeme, rockujeme,

Nafukujeme vzduch do pneumatik.

Pokaždé kontrolujeme

A nemáme žádné nehody.

Hraje se hra „Přeprava nákladu“.

Děti přepravují bloky na nákladních automobilech, které dojedou k obruči (staveništi).

Děti: Cestující, pospěšte si!

Posaďte se dva vedle sebe.

Řidič sedí za volantem.

Podívá se na semafor.

Děti: Svítí červený semafor:

Kdepak - zastav, řidiči.

Žluté světlo znamená počkat,

Vpředu svítí zelené světlo.

Řidič sešlápne pedál

A auto se řítí do dálky.

Hra "Semafor".

Děti stojí poblíž židlí. Učitelka má v rukou tři hrnky. Jeden kruh je žlutý, druhý je zelený a třetí kruh je červený. Učitelka vysvětlí pravidla: pokud zvedne červený kruh, musí všechny děti stát na místě, pokud ukáže žlutý kruh, musí všichni tleskat, pokud je zelený, pak musí děti pochodovat na místě;

Děti: Přecházím silnici takto:

Nejprve se podívám doleva

A když není auto,

Jdu do středu.

Pak se pozorně podívám

Vpravo je povinné

A pokud není žádný pohyb,

Bezpochyby chodím.

Hra "Přejít silnici".

Dívky s kočárky přecházejí silnici. Dojdou na silnici, podívají se doleva, doprava a přejdou.

Děti: Stůj, auto!

Tichý pohyb!

Na silnici je chodec.

Přechází silnici

Po cestě „Přechod“.

Semafor: Přes ulici, příteli,

Neběhejte diagonálně

A to bez rizika a potíží

Jděte tam, kde je přechod.

Bunny: Mám to! Musíte hledat přechod pro chodce a pak se po něm projít. "Zebra" je stezka pro chodce, pruhovaný přechodový znak.

Semafor: Přesně tak, Bunny.

Zajíček a děti přecházejí silnici na přechodu pro chodce.

Hra "Vrabci a auto."

Semafor: Zajíčku, vzpomněl sis, jak se máš chovat na silnici?

Nehrajte si u silnice

Neutíkej na ni

Najednou klopýtneš a spadneš -

Spadnete pod kola.

Zajíček: Dávejte pozor na ulici, děti!

Poznámky k dopravním pravidlům ve druhé juniorské skupině.

Téma: "Červená, žlutá, zelená."

Cílová:
upevnit znalosti dětí o provozu semaforů, znalost pravidel pro přecházení ulice;
rozvíjet orientaci v prostoru, schopnost působit na signál;
rozvíjet mluvenou řeč dětí.

Obrazový materiál:
-rozmístění semaforu;
-Přechod pro chodce znamení.

1. Organizační část.
- Ahoj hoši! Kluci, dnes k nám přišlo mnoho hostů. Pozdravme je a pozorně mě poslouchejme. Kluci, už jste se naučili hrát si s auty a řídit je. Řidiči, dospělí i děti, musí znát pravidla silničního provozu, aby na silnicích nedocházelo k nehodám. Kluci, řekněte mi, jaké znamení nám pomáhá přejít ulici?
-Přechod pro chodce.
- Správně, chlapi. Řekněte mi, k čemu je toto znamení?

Chodec, chodec
Pruhy zná každý
Podobné jako zebra
Děti vědí, dospělí vědí
Vězte, že pouze přechod
Zachrání vás před auty.

Pokud na své cestě spěcháte
Jděte přes ulici
Jděte tam, kde jsou všichni lidé
Kde je značka přechodu pro chodce.
(zaklepat na dveře)
-Kdo je tam?
- Pošťák Pechkin. Přinesl jsem vám balíček.
- Děkuji, pošťáku Pechkine. Kluci, podíváme se, od koho je tento balíček?
(Vezmu balíček a pod stuhou najdu obálku s adresou školky a názvem skupiny, přečtu ji dětem).

"Posílám vám balíček, přátelé,
Mám jen tři oči
Jsou barevné
Na které oko mrknu?
Řeknu ti, co máš dělat."
-Kluci, od koho je tento balíček?
- Ze semaforu.
- Správně, chlapi. Jedná se o balík ze semaforu.
(Vyndám z krabice semafor)
- Kluci, k čemu je semafor?
- Sleduje pohyb aut na silnicích, hlídá lidi, aby na silnicích nedocházelo k nehodám.
- Správně, chlapi.
(zaklepat na dveře)
- Kluci, zase k nám někdo přišel. Kdo je to?
(vstoupí liška)
-Ach, já jsem červená liška
Jsem podvodník, jsem mazaný.
Já se nikoho nebojím
Kdekoli budu chtít, objevím se.
-Ahoj děti. Co tu děláš?
- Ahoj, Liso.. seznamujeme se s pravidly silničního provozu. Liško, znáš pravidla silničního provozu?
-Samozřejmě, že vím.
- Řekni mi, co je to za znamení?
- Semafor.
- K čemu je semafor? Řekni nám.
- Co ti můžu říct? Vypadá to jako vánoční stromeček, svítí barevná světýlka, můžete kolem něj tančit.
- Kluci, mluví Lisa správně?
- Ne. Samozřejmě že ne. Liško, poslouchej, naše děti znají básničky o semaforech.
2. Zdokonalování znalostí, dovedností a schopností.
(děti čtou básničky o semaforech)

Naše děti chodí do školky
Naši kluci spěchají!
I když nemáš trpělivost,
Počkejte - červené světlo!
Cesta je pro děti uzavřena!
Žluté světlo na cestě -
Připravte se vyrazit na cestu
Před námi zelené světlo -
Nyní pokračujte.

Pomoct ti
Cesta je nebezpečná
Hoříme ve dne i v noci -
Zelená, žlutá, červená.

Nejpřísnější je červené světlo...
Pokud hoří,
Stop! Žádná další cesta nevede
Cesta je pro všechny uzavřena.

Abyste mohli v klidu přejít,
Poslechněte si naše rady:
- Počkejte! Brzy uvidíte žlutou
Uprostřed je světlo.

A za ním je zelené světlo
Bude blikat dopředu.
Řekne - neexistují žádné překážky,
Jděte odvážně svou cestou.
- Podívej, Liso, naše děti jsou tak chytré. Znají pravidla silničního provozu.
Znají vaši lesní kamarádi pravidla silničního provozu?
- Ne.

3. Praktická část.
- Pomozme lišce, chlapi. Vyrobme si papírové semafory pro lesní zvířátka a darujme je.
(děti dělají semafory)
-Díky hoši.

4. Konsolidace.
-A teď, kluci, zahrajeme si hru "Červená, žlutá, zelená." Vy budete řidiči. Když zvednu červený kruh, znamená to, že není silnice, volanty držíte v jedné ruce dole. A když řeknu žluté světlo – připrav se, držíš volant oběma rukama a připrav se na cestu. Když řeknu zelené světlo, můžeš jít, cesta je otevřená, hýbeš se podle hudby.
(hru několikrát opakujeme)
-Líbila se ti naše hra, Liso.
- Ano. Díky kluci, hodně jste mě naučili. Teď budu učit své přátele. Přinesl jsem ti nějaké dárky od svých lesních kamarádů, pomoz si sám.
- Děkuji, Liso. Přijďte nás navštívit se svými přáteli. Ahoj.


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Dětské myšlení je schopno vnímat obsah environmentální výchovy, která je založena na pojmech. V mladém věku mohou děti vysledovat pouze jednotlivé souvislosti. V tomto shrnutí...

Nástin lekce o rozvoji řeči (mladší skupina) na téma: Metodický rozvoj vzdělávací aktivity „Dobrodružství zlobivých Koloboků“ na motivy ruské lidové pohádky s dětmi mladší skupiny s...

Lekce pro 2. juniorskou skupinu v období adaptace na seznámení s prostředím. Témata: „Voda“ – lekce experimentování, „Podzim“ – seznámení s přírodou a kreslení, „Už jsme velcí“ – sociální a komunikativní rozvoj.

Lekce pro 2. juniorskou skupinu s použitím prstové gymnastiky podle Zheleznovsovy metody a cvičení z „Kuklyandiya“. Třídy jsou zaměřeny na adaptaci dětí na mateřskou školu....