Бид хүүхдүүдтэйгээ хөгжилтэй цаасан программ хийдэг. Цэцэрлэгийн өнгөт цаасаар хийсэн DIY хамтын аппликейшн Цаасаар хийсэн ахлах бүлгийн үлэг гүрвэлийн аппликейшн

Марина Аверина
Хичээлийн хураангуй “Үлэг гүрвэлийн арал руу хийсэн аялал”

"Үлэг гүрвэлийн арал руу аялах" (applique).

Зорилтот: дэлхийн түүх, өнгөрсөн үеийн амьтны ертөнцийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; танин мэдэхүйн үйл явц, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

Хүүхдийг олон янз байдлын талаар танилцуулах үлэг гүрвэлүүд, тэдний хоол тэжээлийн арга зам, оршин суугаа газрын онцлог;

Сэтгэлгээ, харааны сонсголын ой санамж, моторт ур чадвар, анхаарлыг хөгжүүлэх;

Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх; - програмыг гүйцэтгэх үед ажлын ур чадварыг дээшлүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: (хүүхдүүдэд)- цавуу, хайч, өнгөт картон, энгийн харандаа, баллуур, өнгөт цаас, ашигласан диск, загвар үлэг гүрвэлүүд.

Багшийн хувьд:

Тоглоом үлэг гүрвэл;

Газрын зураг арлууд, даалгавар бүхий зурагт хуудас;

Илтгэл.

Хичээлийн явц.

1. Org. Агшин. Мэндчилгээ".

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, бие биедээ өглөөний мэнд хүргэе.

2. Арал руу аялах.

Хүүхдүүд ээ, хараач, биднийх үлэг гүрвэлӨндөгнөөс гарсан , хаа нэгтээ алга болсон уу? Тэр хол явж чадахгүй, эндээс хаа нэгтээ хайх хэрэгтэй болсон. Түүнийг дуудъя.

Тийм ээ, тэр энд байна. Хараач. Та яаж өссөн бэ?

Чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ! Манай үлэг гүрвэл ярьж чадахгүй. Бид чамаас асуулт асуух болно, та толгой дохих болно

Чи гунигтай байна уу.

-Чи энд муухай санагдаж байна:? Та хайртай хүмүүсээ хармаар байна уу? Таны хамаатан садан бүгд хол өнгөрсөн байна. Чи үүнийг мэднэ?

Бидэнд яаж туслах вэ үлэг гүрвэл

Би очихыг санал болгож байна үлэг гүрвэлийн арал.

Миний араас давт.

Бом - бом, (алга таших)

Буудах - яарах.

Өөрийгөө эргүүл (эргэх)

Асаалттай үлэг гүрвэлийн арал дээр өөрийгөө олоорой.

Хүүхдүүд ээ, бид байна үлэг гүрвэлийн арал. (Газрын зураг өлгөөтэй байна арлууд.)

Энд харах. Энэ бол газрын зураг арлууд. Бидний явах ёстой зам энд байна. Мөн эдгээр нь саад бэрхшээл юм (газрын зураг дээр тойрог харуулах)Үүнийг бид даван туулах ёстой. Чи бид хоёр саад бэрхшээлийг давмагц. Замдаа бид уулзах болно үлэг гүрвэлүүд болон бусад хүндрэлүүд. Чи бэлэн? Тэгээд цааш яв!

1) Газрын зураг дээр намаг байна, бид үүнийг яаж даван туулах вэ?

Та овойлт дээгүүр алхаж болно. Бөглөрөх бүр нэг даалгавар тул та асуултанд хариулах хэрэгтэй. Бэлэн үү?

Ямар эрдэмтэн хамгийн түрүүнд үлдэгдлийг нээсэн бэ? үлэг гүрвэлүүд? (Ричард Оуэн).

What does it mean in English? үлэг гүрвэлүүд? (аймшигтай гүрвэлүүд)

Нэр нь юу вэ үлэг гүрвэлнэр нь хэний утгатай болохыг орчуулсан "харгис гүрвэл"? (тиранозавр)

Хамгийн жижигийг нь юу гэж нэрлэдэг вэ? үлэг гүрвэл? (cosmognatus)

Нэр нь юу вэ үлэг гүрвэл, Рязань мужид хэн амьдарч байсан бэ? (плизиозавр)

Хамгийн том махчин амьтан үлэг гүрвэлүүд? (спинозавр).

Түүний нэр нь "Гурван эвэрт царай" гэсэн утгатай. (triceratops).

2) Бид намгийг амжилттай даван туулсан. Бидний өмнө юу хүлээж байна вэ? Газрын зураг дээр гол байдаг Үлэг гүрвэл. Хэн сэлж чадах вэ? Үгүй ээ, аюултай, тэнд махчин амьтан байвал яах вэ? үлэг гүрвэлүүд, тэд бидэн рүү дайрч магадгүй. Би сал хийхийг санал болгож байна, эрэг дээр маш олон дүнз байна, бид тэдгээрийг уяж, сал барина.

Үүнийг хийхийн тулд тайрах зургийг цуглуулах хэрэгтэй (таавар угсрах).

3) Элсэрхэг элсэн цөл биднийг хүлээж байна. Хэцүү замыг даван туулахын тулд та тоглоом тоглох хэрэгтэй “Тодорхойл үлэг гүрвэл» .

-Хэрэв үлэг гүрвэлийн хамар дээр эвэр байдаг. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? үлэг гүрвэл? (Хирс).

Хэрэв үлэг гүрвэлийн сүүл нь нуруутай, тэгээд үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Spiketail)

Хэрэв үлэг гүрвэл урт сүүл ? Тэр ямархуу хүн бэ? (Урт сүүлт)

Хэрэв үлэг гүрвэл мах иддэг, тэр ямархуу хүн бэ? (махчин)

Хэрэв үлэг гүрвэл өвс иддэг, тэр ямархуу хүн бэ? (өвсөн тэжээлтэн)

Хэрэв үлэг гүрвэл өвс болон бусад амьтдын махыг хоёуланг нь иддэг бол энэ нь юу вэ? (бүх идэштэн)

Сайн байна, та ч гэсэн энэ даалгаврыг даван туулсан.

4) Урд ой үлэг гүрвэлүүд. (Танилцуулга үзэх)

Тэнд хэн амьдардаг вэ? Ингээд харцгаая. - ой ямар сонирхолтой харагдаж байна үлэг гүрвэлийн арал. Хүчтэй оймын мод. - Голын голд байгаа энэ хэн бэ, юу вэ үлэг гүрвэл? Брахиозавр.

Triceratops-ын энэ сүрэг гадаа бэлчээж байна. - Сансар огторгуйн эзэн болсон юм шиг байна лээ. -Бид цааш явахгүй байсан нь дээр, тэнд тиранозавр байдаг.

Харин стегозавр бол чиний хамаатан, өвсөн тэжээлт амьтан. За, бид гэртээ харих цаг боллоо. Ярилцъя шившлэг:

Бом - бом, (алга таших)

Буудах - яарах.

Өөрийгөө эргүүл (эргэх)

Асаалттай үлэг гүрвэлийн арал дээр өөрийгөө олоорой.

Ингэснээр та бид хоёрыг алдахгүйн тулд үлэг гүрвэл, би хийхийг санал болгож байна үлэг гүрвэлүүд өөрсдөө.

3. Өргөдлийг гүйцэтгэх.

Дискийг картон цаасан дээр зур. Дараа нь хавсаргана уу бэлэн загварууддээр өнгөт цаасмөн биеийн хэсгүүдийг дугуйл үлэг гүрвэл. Үүссэн хэсгүүдийг таслах ёстой. Дээж дээр үндэслэн үүссэн хэсгүүдийг дискний тоймоос бага зэрэг нааж, дизайн нэмнэ (нүд, толбо, саравчтай хөл). Хоёр талт соронзон хальсны хэсгүүдийг дискэн дээр нааж, хамгаалалтын хальсыг хуулж, суурийн тоймтой холбоно. Нүдээ маркер эсвэл эсгий үзэг ашиглан зурж, эргэн тойрон дахь объектууд дээр наа.

Орон сууцанд үлэг гүрвэлтэй уулзах магадлал хэд вэ? Гутранги үзэлтнүүд боломж нь тэг гэж хариулж, өөдрөг үзэлтнүүд инээмсэглэн хэлэх болно - 50-50. Гэхдээ цаасан дээр үлэг гүрвэлийг хэрхэн яаж хийхийг мэддэг хүмүүс ийм уулзалтанд туйлын итгэлтэй байдаг. Хэрэв та өмнө нь эхний эсвэл хоёрдугаар ангилалд багтсан бол дараагийн түвшинд шилжих цаг болжээ.

Ажлын сонголт ба онцлог

Үлэг гүрвэлүүд хүүхдүүдийн төдийгүй насанд хүрэгчдийн анхаарлыг үргэлж татсаар ирсэн. Эдгээр гайхалтай амьтад анхны хүн гарч ирэхээс олон зуун жилийн өмнө дэлхий дээр оршин байсан бөгөөд дараа нь гэнэт алга болжээ. Өнөөдөр дэлхийн янз бүрийн музейнүүдээс бид үлэг гүрвэлийнхтэй төстэй амьтдын араг ясыг бүрэн хэмжээгээр нь харж болно. Олон хүмүүс эдгээр мөлхөгчдийг дахин бүтээхийг оролдож байгаа нь гайхах зүйл биш юм өөрийн гараар, цааснаас ч гэсэн.

Ийм гар урлал нь дотоод засал чимэглэл болж, бэлэг дурсгалын зүйл болж чаддаг. Ихэнхдээ үлэг гүрвэлүүдийг хүүхдүүдтэй тоглох, ялангуяа тоглоом худалдаж авахад зориулж хийдэг сайн чанарынямар ч боломж байхгүй. Өөрийнхөө гараар цаасан үлэг гүрвэлийг хэрхэн яаж хийх вэ?

Зөвхөн хоёр сонголт байдаг бөгөөд тэдгээр нь тус бүр нь гүйцэтгэлийн техникээр төдийгүй шаардлагатай материалын багцаар ялгаатай байдаг.

  • Эхний арга бол инээдтэй амьтны барималыг эхлээд хэвлэж, хайчилж наах явдал юм цаасан загвар. Ийм загварууд нь зузаан картоноос наасан бол илүү сайн харагддаг бөгөөд илүү чанга барьдаг. Мөн та харандаа, маркер ашиглан үлэг гүрвэлийг өнгөлөг болгож эсвэл хүссэн өнгөт картоныг урьдчилан худалдаж авах боломжтой.
  • Хоёрдахь арга бол ашиглах явдал юм Японы технологиоригами гэгддэг нугалах цаас. Энэ тохиолдолд оригами цаасны бэлэн хуудсыг урьдчилан худалдаж авах нь дээр. Хэрэв танай дэлгүүрт байхгүй бол өндөр бат бөх цаас хэрэглээрэй, эс тэгвээс жижиг хэсгүүд нь нугалах явцад урагдах болно.

Бэлэн болсон үлэг гүрвэлийн баримал нь мэдээжийн хэрэг зөвхөн алсаас жинхэнэ амьтан шиг харагдах бөгөөд хэмжээ нь хамаагүй бага байх болно. Гэхдээ орон сууцанд бүрэн урт мөлхөгчид хэнд хэрэгтэй вэ? Бусад бүх талаараа гар урлал маш сайн болж хувирдаг. Мөн манай нарийвчилсан мастер ангиуд нь цаасан дээр ажиллах хоёр аргыг эзэмшихэд тусална.

Тиранозаурус батаарыг нааж байна

Цааснаас эвхэгддэг үлэг гүрвэл хийхээсээ өмнө диаграмм хэрэгтэй болно. Үүнийг өнгөт хэвлэгч дээр хэвлэх шаардлагатай бөгөөд дараа нь эд ангиудыг хайчилж, наах л үлддэг. Хэрэв танд ийм сонголт байхгүй бол ердийн хар цагаан төхөөрөмж ашиглан зургийг хэвлэх боломжтой, гэхдээ бүх зүйлээс гадна будаг, харандаа эсвэл эсгий үзэг хэрэгтэй болно.

Шаардлагатай материал:

  • зузаан өнгийн картон;
  • хайч;
  • цавуу.

Процессын тодорхойлолт:

  1. Принтер ашиглан бид тиранозаврын биед зориулсан хоосон зайг зузаан картон эсвэл хоёр талт өнгөт цаасан дээр хэвлэдэг.

  1. Эдгээр нь бидний гар урлалын гол хэсэг байх болно. Гэхдээ тэднээс гадна танд гар, хөл хэрэгтэй болно.

  1. Одоо хурц хайч ашиглан үүссэн хоосон зайг сайтар хайчилж ав. Хөлнөөс эхэлье.

  1. Дараа нь бид амны дээд хэсгийг хайчилж, холбох хавхлагыг наа.

  1. Хэлний доор нүүрний дотор талд хавхлагыг наа.

  1. Бид үлэг гүрвэлийн хурц шүдийг өгч, жижиг хэсгүүдийг таслахаа мартаж, толгойн доод хэсгийг таслав.

  1. Одоо биеийн гол хэсгийг бүрдүүлэх цаг болжээ. Үүнийг диаграммын дагуу хайчилж, нугалав.

  1. Бид өмнө нь бэлтгэсэн хөл, гараа тохирох нүхэнд оруулан биед холбоно.

  1. Бид хошууг хооронд нь холбож, биед нь холбоно.

  1. Та бараг л барианд орж байна. Үлдсэн зүйл бол нүдийг нь огтолж, наах явдал юм.

  1. Хөөрхөн Тиранозаурус Батаар тоглоход бэлэн боллоо.

Болгоомжтой байгаарай: тайлбарласан аргыг ашиглан хэвлээр явагчийг бий болгох нь онцгой тэвчээр, анхаарал халамж, сайн хөгжсөн байхыг шаарддаг. нарийн моторт ур чадваргар Бага насны хүүхдүүдтэй ажиллахдаа бүх эд ангиудыг өөрөө хайчилж, угсрах хамгийн энгийн үе шатуудыг хүүхдэд үлдээх нь дээр.

Япон хэв маягийн Бароникс

Дараагийн мастер анги нь оригами техникийг ашиглан үлэг гүрвэлийг цаасан дээрээс хэрхэн яаж хийхийг танд хэлэх болно. Хэрэв хүсвэл та бэлэн гүрвэлийн барималыг чимэглэж болно нэмэлт элементүүд, жишээлбэл, бие дээр масштаб зурах эсвэл илүү бодитой нүдийг наа. Ямар ч тохиолдолд юу хамгийн сайн болохыг та өөрөө шийдэх болно.

Шаардлагатай материал:

  • 15х15 см хэмжээтэй оригами цаас;
  • үзэг.

Процессын тодорхойлолт:

  1. Цаасыг стандарт хэв маягийн дагуу гурвалжин болгон нугалж, зурган дээр үзүүлсэн шиг суурийг доош нь эргүүлнэ.

  1. Дараа нь загварыг хамгийн урт тэнхлэгийн дагуу хагасаар нугалж, 180 градус эргүүлнэ.

  1. Дараа нь "B" нугалаа дээш нь өргөж, бараг зөв өнцөг үүсгэнэ.
  2. Атирааны буланг нугалж, хошуу үүсгэнэ.

  1. Одоо суурийг тэгшлээд, толгойн доорх материалын жижиг атираа хийнэ. Энэ нь урд хөлийг бий болгоно.

  1. Цаасыг анхны хавтгайд нь буцаана уу. Суурьтай перпендикуляр гэзэгний дээд ба доод давхаргыг өнхрүүл.
  2. Үүссэн шулуун шугамыг нугалж, арын сарвуу үүснэ.

  1. Үлэг гүрвэл бараг бэлэн болсон тул цухуйсан гэдсийг дотор нь нууж, нүдээ зурж дуусгах л үлдлээ.

Екатерина Алехина
Хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг"Үлэг гүрвэлийн ертөнцөд"

Бэлтгэл бүлэг

IN үлэг гүрвэлийн ертөнц

Зорилтот: тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх үлэг гүрвэлүүд.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн эртний амьтдын талаархи мэдлэгийг системчлэх, өргөжүүлэх - үлэг гүрвэлүүд;

хоорондын ялгааг олж сур янз бүрийн төрөл үлэг гүрвэлүүд;

Үгийн санг баяжуулах (диплодокус, чулуужсан);

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна (тиранозавр, трицератоп, птеродактил);

Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх;

Туршилтын үеэр хүүхдүүдэд чулуужсан олдворын харагдах байдлыг харуул.

Хөгжлийн:

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Тоглоом, тоглоомын дасгалаар дамжуулан санах ой, анхаарал, сэтгэхүйг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Сониуч зан, бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Техник: асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, тайлбар, моторт үйлдэл

Тоног төхөөрөмж, материал:

Хүүхдүүдэд: шавар, хясаа, кинетик элс, иод, тоглоом нуусан гурван хайрцаг үр тариа үлэг гүрвэлүүд).

Багшийн хувьд: интерактив самбар, цахим танилцуулга "IN үлэг гүрвэлийн ертөнц» , бийр, захидал, тоглоом үлэг гүрвэл.

Урьдчилсан ажил:

Хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзэх "Цаг хугацааны өмнөх газар";

тухай зургуудыг үзэж байна үлэг гүрвэлүүд;

тухай нэвтэрхий толь уншиж, хэлэлцэх үлэг гүрвэлүүд;

Хүүхдийн санаачилсан зураг зурах;

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Хүүхдүүд судалгаанд сонирхолтой оролцож, ажиглаж, дүгнэлт гаргадаг. Тэд хэрхэн үндэслэл, нотлох, санал дэвшүүлэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоохыг мэддэг. Тоглоом, боловсролын болон бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэхэд насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ идэвхтэй, эелдэг харьцах.

Хичээлийн явц:

I Урам зоригийн үе шат

Багш цагаан пальтотой гартаа хайрцаг барьсаар орж ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, саяхан бидэн дээр ирлээ бүлэгшууданчин ирж энэ хайрцаг, хэдэн цаас өгөв (дугтуйг харуулж байна)- Энэ нь юу байж болохыг та мэдэхгүй байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт нь захидал, илгээмж юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ үнэн үү? Өө, дотор нь хоосон цаас байна. Энэ ямар захидал байж болох вэ? Захидал нь үсэг агуулсан байх ёстой.

Хүүхдүүдийн хариулт бол нууц захидал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нууц захидал гэж юу вэ? Үүнийг хэрхэн тайлах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт нь бага зэрэг иодыг усанд уусгаж, цаасыг норгоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миша, чи надад энэ талаар тусалж чадах уу?

Хүүхэд цаасыг норгож, зураг гарч ирнэ "Сойз ба Дэлхий"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу гэсэн үг вэ? Би сойз хаанаас олох вэ? (Багцаас хайх)

Хүүхдүүд том сойз, тоглоом агуулсан хайрцгийг нээнэ үлэг гүрвэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ хэн бэ? (Үлэг гүрвэл)

Яагаад надад сойз хэрэгтэй байна вэ? Магадгүй ямар нэг зүйлийг будах хэрэгтэй болов уу? (Бийр нь хэтэрхий том, будахад тохиромжгүй)

Дэлгэц дээр дэлхийн дүрс бүхий слайд гарч ирнэ (слайдын дугаар 1)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид сойз, хөрстэй, юу хийх хэрэгтэй вэ? (Сойзоор хөрсөө туршаад үзээрэй). Лена, чи оролдох уу?

Хүүхэд "фенүүд"газар сойз, араг ясны зураг бүхий слайд гарч ирнэ үлэг гүрвэл» (слайдын дугаар 2)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ юу вэ? (араг яс). Хэнийх вэ? (Үлэг гүрвэл) Тэд хэн бэ үлэг гүрвэлүүд? (дэлхий дээр олон жилийн өмнө амьдарч байсан амьтад).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ үнэн үү? Би тэднийг яаж хармаар байна. Өнөөдөр тэд манай цэцэрлэгт нэг өдрийн турш цагийн машин авчирсан, гэхдээ би ганцаараа явж чадахгүй. Магадгүй бид хамтдаа нисч чадах болов уу?

Бид хаашаа явах хэрэгтэй вэ? (өнгөрсөн үе рүү)

II Үйл ажиллагааны үе шат:

Хүүхдүүд болон багш нар сандал дээр суухад дэлгэц гарч ирнэ "Хяналтын самбар"(слайдын дугаар 3 - дарахад бичээс гарч ирнэ "өнгөрсөн үе рүү").

Багш хаашаа явахыг зааж өгвөл дэлгэц дээр лавлагааны систем гарч ирнэ (слайд №4, дараа нь цагийн машин "явах"замд гарцгаая (слайдын дугаар 5).

Зураг өөрчлөгдөж, дэлгэцэн дээр гарч ирнэ "эртний ертөнц" (слайдын дугаар 6).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид энд байна. Бид одоо хаашаа явах ёстой вэ? (зайнд жижиг сум гарч ирнэ - слайдын дугаар 6 - дарахад)(сум). Бид аль замаар явах ёстой вэ? (баруун).

дэлгэц дээр гарч ирнэ Диплодокус үлэг гүрвэл(слайдын дугаар 7).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ бол гайхамшиг! Энэ бол дип-ло-док юм. Тэр юу хийж байна вэ? (навч иддэг). Тэр ийм урт хүзүүтэй, би гайхаж байна, яагаад? (модны оройноос навч авах). Өө, энэ үнэн. Өөр ямар амьтан урт хүзүүтэй, модны навч иддэг вэ? (анааш). Зөв. Диплодокус нь махчин амьтан байх магадлалтай. (Үгүй ээ, тэр өвсөн тэжээлтэн). Яагаад? (ургамал иддэг учраас).

Хүчтэй архирах чимээ гарч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, ямар аймшигтай чимээ вэ, магадгүй бид нуугдах ёстой болов уу? Багштай хүүхдүүд "нуух", дэлгэцэн дээр тиранозавр гарч ирнэ (слайдын дугаар 8).

Сурган хүмүүжүүлэгч (шивнэх): энэ бол хамгийн муу нь үлэг гүрвэл. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг мартсан уу? (тиранозавр). Ямар том болохыг хараарай. Тэр яагаад хамгийн аймшигтай вэ? Тэр юу иддэг гэж та бодож байна вэ? (мах). Энэ нь зөв, энэ нь тэр ... (махчин). Яг өө, тэр ямар том шүдтэй юм бэ. (слайдын дугаар 9). Та яагаад бодож байна вэ? (агнахад). Тираннозавр "Архирах"Тэгээд "навч", хүүхдүүд цаашаа явна. Triceratops дэлгэц дээр гарч ирнэ (слайдын дугаар 10).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар амьтан болохыг хэн нэгэн мэдэх болов уу? Би ийм хүнийг мэдэхгүй үлэг гүрвэлүүд. (triceratops). Гурван-ce-ra-tops? Ямар сонирхолтой нэр вэ. Та түүнийг яаж таньсан бэ? (хүүхдийн жагсаалт өвөрмөц онцлог- толгой дээр хоёр эвэр, хамар дээр эвэр, "хүзүүвч"хүзүүн дээр).

Хөөх, чи ямар ихийг мэддэг вэ. Цагийн чимээ сонсогдоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид яаралтай буцах хэрэгтэй, эс тэгвээс бид өнгөрсөнд үлдэх болно.

Хүүхдүүд цагийн машин руу явдаг. Дэлгэц дээр шувуу гарч ирнэ (слайдын дугаар 11)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шувуу ямар том болохыг хараарай. Би ийм зүйлийг хэзээ ч харж байгаагүй. (энэ бол шувуу биш, энэ нь бас үлэг гүрвэл) .

Хэрхэн үлэг гүрвэл? Энийг юу гэдэг вэ? (птеродактил). Тийм ээ, бид түүний тухай ном уншсан. Та үүнийг птеродактил гэж яаж таамагласан бол оо? (том хушуу, далавч, далавч дээрх жижиг сарвуу, том хөл, урт сүүл).

Птеродактилууд юу иддэг гэж та бодож байна вэ? (шавж эсвэл загас). Тэгэхээр тэр өвсөн тэжээлтэн юм уу? (Үгүй ээ, тэр махчин амьтан).

Цагийн зүү дахин сонсогдоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хурдлаарай, бид яарах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд болон багш нар цагийн машин руу ороход дэлгэцэн дээр дөрвөн удаа харсан зураг гарч ирнэ үлэг гүрвэлүүд, гурван зүйл тархай бутархай, нэг бүлгийг төрлөөр нь зохион байгуулдаг(слайдын дугаар 12).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цагийн машиныг эхлүүлэхийн тулд бид ямар нэг зүйл хийх хэрэгтэй, гэхдээ би юу болохыг мэдэхгүй байна (хүүхдүүд юу цуглуулах хэрэгтэйг хэлж өгнө).

Гэхдээ гурван гал асаах түлхүүр байдаг, үүнийг хэрхэн шийдвэрлэх вэ (хүүхдүүд гурав хуваагдана дэд бүлгүүд болон тоглоом тогло"геометрийн дүрсүүд").

Дэлгэц дээр цаг тоолол гарч ирнэ (слайд №13, хүүхдүүд сандал дээр суугаад зам дээр гарав. (слайдын дугаар 14). Зураг өөрчлөгдөж, чулуужсан олдворын дүрс дэлгэцэн дээр гарч ирнэ (слайдын дугаар 15).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, би ямар их ядарсан юм бэ. Залуус аа! Энэ юу вэ? (дэлгэц рүү заана)(чулуу).

Багш ойроос харна. (хүрсэн дүр эсгэж, халааснаасаа 2 ширхэг шавар чимээгүйхэн гаргаж ирэв "хурууны хээ"сарвуу үлэг гүрвэл, далайн хясаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та итгэхгүй байна! Энэ бол oh-ka-me-ne-los-ti! Олдворууд нь газрын гүнд хадгалагдан үлдсэн эртний амьтдын үлдэгдэл юм. Тэднийг малтлагын үеэр олж болно. Энэ чулуужсан дээр юу байгаа вэ? (бүрхүүл). Энэ дээр юу байна? (дардас). Хэний хурууны хээ вэ? (савууны хээ үлэг гүрвэл) .

Та мэдэж байгаа, бид ч бас үүнийг хийж чадна. Өө, зөвхөн бидэнд хясаа байхгүй. Би үүнийг олж аваасай гэж бодож байна.

Хүүхдүүд тойрон эргэлддэг бүлэглэж, хүснэгтийг олоорой, дээр нь хясаа, шаврын хэсгүүд бүхий аяга зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: шавартай ажиллахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (дулаацуулах). Дараа нь энэ хэлбэрийг өгөхийн тулд (шоу "олжуур"? (хавтгай болгох).

Хүүхдүүд шавартай ажиллаж, хясаа оруулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: чи ямар гар урчууд вэ! Шавар үргэлж зөөлөн байх уу? (үгүй, үүнийг хатаах хэрэгтэй).

Багш нь кинетик элсний савыг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ч гэсэн ул мөр үлдээж чадах болов уу гэж бодож байна үлэг гүрвэлүүд? (та алгаа элсэн дээр дарж, дарах хэрэгтэй). Хүүхдүүд оролддог (кинетик элс нь сүйрдэггүй, энэ нь хүүхдүүдэд түүнтэй ажиллах боломжийг олгодог бүлгийн өрөө).

III Тусгал:

Бид өнөөдөр маш их зүйлийг хийсэн!

Бид өнөөдөр хаана байсан бэ? (өнгөрсөн үед)

Та юу харсан бэ? (үлэг гүрвэлүүд)

Аль нь чи үлэг гүрвэлүүдийг харсан уу? (диплодокус, тиранозавр, трицератопс, птеродактил)

Буцахыг хүсэх үед биднийг ямар саад тотгор хүлээж байсан бэ? (цаг хугацааны машин эхлэхгүй)

Та саад бэрхшээлийг хэрхэн даван туулсан бэ? (тоонуудыг байранд нь тавь)

Та газар дээрээс юу олж чадах вэ? (араг яс, олдвор)

Өөрөө олдворыг дүрслэх боломжтой юу? Хэрхэн?

(цаг хугацаагүй илтгэл, яг хэрэгтэй хэмжээгээрээ засварлаж болно)

Бид хүүхдүүдтэйгээ цаасан болон цаасан хавтангаар үлэг гүрвэлийн гар урлал хийхийг санал болгож байна. 5 зүсэх загвараас сонгох боломжтой бөгөөд тэдгээр нь тус бүр нь амьтны бодит дүр төрхтэй ойролцоо байна. Бүтээлч үйл ажиллагааХүүхдэдээ хамгийн алдартай үлэг гүрвэлүүд болох Птеродактил, Диплодокус, Стегозавр, Тиранозавр, Трицератопстой танилцуулах болно.

Шаардлагатай материал:

  • стандарт хэмжээтэй нэг удаагийн цаасан хавтан;
  • зузаан өнгийн цаасан дээр хэвлэсэн загварууд;
  • хүүхэлдэй нүд (дотор, дотор);
  • хайч ба үдэгч.

Хэрхэн хийх талаар

1. Цаасан хавтанг хоёр хэсэг болгон хайчилж ав. Ямар ч аргаар чимэглээрэй:

Арга 1. Гялалзсан гялбаагаар чимэглээрэй.

Эх сурвалж: thecrafttrain.com

Сойз ашиглан гадаргуу дээр цавуу түрхэж, том хуудас цаас байрлуулж, дээр нь хуурай гялтгар цацна. Илүүдэлийг сэгсэрч, үлдсэнийг нь саванд хийнэ. Цавууг хатаах эсвэл халуун агаараар хатаахыг хүлээнэ үү.

Гялалзсан гялбаа нь хүрч буй бүх зүйлд гялалзах боломжтой бөгөөд хайхрамжгүй хөдөлгөөн нь хаа сайгүй тархах болно гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Тиймээс хуурай гялбаа нь хүүхдийн бүтээлч байдалд хэрэглэхэд тохиромжгүй байдаг. Тохиромжтой хоолойд (дотор, дотор) цавуу (гель) хэлбэрээр гялалзах нь илүү дээр юм.

Хэрэв гялтганасан сонголт танд тохирохгүй бол будаг, харандаа эсвэл наалт ашиглахыг зөвлөж байна.

Арга 2. Маркаар зурах.

Та бэлэн марк (дотор, дотор, дотогшоо) дээр ажиллах эсвэл аяга тавагны хөвөнгөөр ​​хайчилж өөрөө хийж болно.


Ихэнх хэв маягийн хувьд цаасан хавтангийн гадна талыг, птеродактилыг дотор талыг нь чимэглэх нь дээр. Будсаны дараа нэг цагийн турш хатаана.

2. Хавтангийн талыг хатааж байх үед загваруудыг зузаан өнгийн цаасан дээр хэвлэж, үлэг гүрвэлийн хэсгүүдийг хайчилж ав: толгой, сарвуу, сүүл. Диплодокус бол хүүхдийн гараар хайчлах хамгийн хялбар загвар юм. Бусад нь нэлээд төвөгтэй бөгөөд насанд хүрсэн хүнд үлдээх нь дээр.

3. Үлэг гүрвэлүүдэд хүүхэлдэй нүдийг нааж эсвэл эсгий үзэгээр зур.

4. Бүх эд ангиудыг бэхлэхийн тулд үдэгч ашиглана. Үлэг гүрвэлийн цаасан урлал бэлэн боллоо!




БИД САНАЛ БОЛГОЖ БАЙНА

Аппликацийг юунаас хийж болох вэ?

Өнгөт цааснаас хамгийн түрүүнд санаанд орж ирдэг хариулт. Хэсэг хэсгүүдийг хайчилж, наа. Дашрамд хэлэхэд, энэ бол нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх гайхалтай арга бөгөөд бид үүнийг олон удаа эргүүлэх болно. Энэ хооронд бид өөр ямар материалыг түрхэхэд ашиглаж болох талаар үргэлжлүүлэн бодож байна.

За, за, би танд нэг зөвлөгөө өгье: sa-mo-kle... Тийм шүү! - Өөрөө наалддаг цаас. Сайхан шинэ бүтээл - цавуу шаардлагагүй, ширээ бохирдохгүй. Нэг зүйл бол энэ цаас үнэтэй. Та үүнээс ямар нэгэн зүйл хийж эхлэхээсээ өмнө ур чадварыг бий болгохын тулд маш их шаргуу ажиллах хэрэгтэй. Тиймээ. Эцсийн эцэст, хэрэв та үүнийг анхаарч үзэхгүй бол хүүхдүүд нэг хичээлээр багцын талыг нь санамсаргүйгээр жижиглэж болно (ийм цаасыг ихэвчлэн 8 эсвэл 10 хуудас бүхий А4 блокоор зардаг. Ийм цаасыг зөвшөөрөх нь утгагүй юм. Гэхдээ бид цаасан дээр биш, өөрөө наалддаг хальсан дээр хэмнэж сурах болно.

Хэрэглээний зориулалттай өөрөө наалддаг хальс

Энэ нь бас гайхалтай зүйл, өнгө нь нэг метр тутамд 25 рубль (хятад) - энэ нь хямд бөгөөд үүнээс гадна багш материалын хэрэглээг хянах боломжтой юм. Ерөнхийдөө мөрөө загатнах, гараа савлах - энэ бол гар урлалын гайхалтай материал юм.

Би 2-р улиралд өөрийгөө наалддаг хальсан дээр танилцуулах төлөвлөгөөтэй байсан бөгөөд энэ нь зөвхөн шинэ оюутнуудад дасах, мөн хүүхдүүд хуримтлалын талаарх миний бодлогыг аль хэдийн ойлгож, хүлээн зөвшөөрөхийн тулд ( жишээлбэл, тэд "Яасан бэ?" гэж ихэмсэгээр "Эцэг эх маань намайг хүссэнээрээ худалдаж авна!")

Гэвч хувь заяа өөрөөр шийдэв: би хөлөө мушгив. Ингээд л - хөл минь эдгэртэл би бүх хичээлийн турш ангиараа алхаж, ажил, материал, зааварчилгаа тарааж чадахгүй. Маш их хөл хийх шаардлагагүй тул сэдвүүдийг явуулах шаардлагатай. За, энэ нь өөрөө наалддаг хальсны танилцуулга байх болтугай.

Би ангидаа ирж, өнхрүүлгийг үзүүлж, хүүхдүүдэд тодорхой тайлбарладаг: энэ бол үнэтэй таашаал юм.

Ямар ч тохиолдолд бид IT-ийг зүгээр л тайрч хаяхыг зөвшөөрөхгүй. Зөвхөн цаасан дэвсгэрүүд хогийн саванд орох болно; За, оюутнууд өнхрөхийг биширч ханасан тул өнөөдрийн ажлын талаар ярих цаг болжээ: applique.

Triceratops үлэг гүрвэлийн applique

Би A5-ийн тухай загварчлагдсан үлэг гүрвэлүүдийг зурсан (энэ бол маш том амьтан).

Эвэртэй мангасыг хараад оюутнууд амьсгаадаж, балар эртний амьтдын өнгө ямар байсныг одоо тогтоох боломжгүй, бид мөрөөдөж болно гэдгийг би тэдэнд мэдэгдэв. Жишээлбэл, Triceratops-ийг гурвалжингийн чимэглэлээр чимэглэцгээе.

Би хүн бүрт тэгш өнцөгт хальс өгөөд тайлбарлахдаа: Хүүхдүүд ээ, хүн бүрт хальсны багахан хэсэг байгаа тул та үүнийг хэрхэн ухаалгаар ашиглах талаар сурах болно.

Одоо үүнийг тууз болгон, туузыг гурвалжин болгон хайчилж авцгаая.

Туузыг гурвалжин болгон хайчлах арга

огтлолт огт байхгүй болно!

Кино нь гялалзсан, үлэг гүрвэлийн атаархмаар, хүүхдүүдийн нүд аль хэдийн гялалзсан... Энэ бүхэн одоо гурвалжингаа хумсаараа уйтгартай маажиж эхэлнэ гэсэн үг гэдгийг тэд хараахан ойлгоогүй байна. урвуу талцаасан дэвсгэр.

Эхлээд бид нурууны оройг хийдэг - манай Triceratops үлэг гүрвэл бол өвсөн тэжээлтэн, тайван амгалан амьтан боловч махчин амьтад үүнд дасахгүйн тулд бид тойргоо бэхжүүлж, хамгаалах хэрэгтэй.

Тийм ээ, энэ бол амьдралын үнэн юм - эдгээр наалдамхай хэсгүүдтэй тоглох нь хэцүү, цааснууд нь дурамжхан унадаг, танд ур чадвар, ур чадвар хэрэгтэй.

Би чадахгүй...

Ийм тохиолдолд би хариулдаг: Би ойлгож байна, хичээл дуусахад арван таван минут үлдлээ, чи юу хийхийг хүсч байна вэ?

Бараг хүн бүр ялагдлаа хүлээн зөвшөөрч, хойш суух нь тэнэг бөгөөд уйтгартай гэдгийг хурдан ойлгож, гурвалжин дээр дахин ажиллаж эхэлдэг. Дашрамд хэлэхэд, хоёр дахь оролдлого дээр ихэнх хүмүүсийн хувьд бүх зүйл жигдэрч, сэтгэлийн хөөрөл хүртэл гарч ирдэг. Үүний зэрэгцээ би багшийн ширээнд сууж байна (хөлөө хамгаалж), хэрэв хэн нэгэн асуулт байвал хүүхдүүд өөрсдөө над дээр ирдэг. Энэ нь маш сайн зүйл - тэд хичээлийн үеэр хэд хэдэн удаа алхаж, бие халаах цагтай байдаг.