Юун fckm 1 junior group. Нэгдүгээр бага бүлгийн дэлхийн нэгдмэл дүр төрхийг бүрдүүлэх тухай GCD-ийн хураангуй Сэдэв: “Хүнсний ногоо. Харааны техникүүдийн бүлэг

"Эрүүл мэндийн нууц" сэдвээр 1-р бага бүлгийн FTsKM-ийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Эрүүл мэндийн талаархи ойлголтыг бий болгохын тулд соёл, эрүүл ахуйн зан үйлийн ур чадварын дүрмийг онцлон тэмдэглэ.

Даалгаварууд:

    Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн талаар мэдлэг олгох;

    Витаминуудын ач холбогдол, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний нэр, эрүүл ахуйн ур чадварын талаар олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх;

    Үсрэх чадвар, уян хатан байдлыг тоглоом хэлбэрээр хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах;

Хөгжиж буй орчин: бамбарууш, хуурамч ногоо, жимс жимсгэнэ, хоёр таваг, чимэглэл.

Хичээлийн явц:

    Оргмент

(хаалга тогших)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн нэгэн бидэн дээр ирэв. Өө, тийм ээ, энэ Тишка бамбарууш юм. Сайн уу Тишка.

Тишка - Сайн байцгаана уу хүүхдүүд ээ, би та нарыг хараад асууж байна: Та эрүүл мэнддээ хэрхэн анхаарал тавьдаг вэ? Өвдөхгүйн тулд юу хийж байна вэ?(хүүхдийн хариулт)

Чимээгүй - Тийм шүү. Та нарын дунд витамин уусан хүн байна уу? Витамин нь бидний биеийг хүчирхэг, эрүүл болгодог. Гэхдээ витаминууд нь зөвхөн шахмал хэлбэрээр байдаггүй, мөн ор, мөчир дээр ургадаг. Жимс, хүнсний ногоонд олон төрлийн витамин агуулагддаг.

Өнөөдөр би чамд жимс, ногоо авчирсан боловч бүх ногоо, жимс холилдсон байна, надад жимс, ногоо олоход хэн туслах вэ?

2. Тоглоом "Жимсний ногоо"

Хүүхдүүд жимс, хүнсний ногоог янз бүрийн тавган дээр байрлуулдаг.

Тишка - Би чамд эрүүл байх нууцыг хэлье, та зөвхөн витамин идэж, хүчтэй байх хэрэгтэй!

Угаах хэрэгтэй
Өглөө, орой, үдээс хойш
Хоол бүрийн өмнө
Унтсны дараа, унтахын өмнө!

Хэрхэн угаахаа мэдэхгүй хүүхэдтэй бол яах вэ? Та хэрхэн зөв угаахаа мэдэх үү?(хүүхдийн хариулт) .

Тэгээд яаж шалгах вэ? Та нар миний асуултад хариулах ёстой гэж бодсон.

    Та яагаад гараа угаах ёстой вэ? Хэн бохир гараар амьдардаг вэ?(нянгууд)

    Та шүршүүрт орохоор шийдсэн. Мөн үүнд юу хэрэгтэй вэ?(Ус, саван, алчуур.)

    Краныг хэрхэн зөв онгойлгох вэ? Тэгэхээр шүршигч бүх чиглэлд ниссэн гэж үү?(Үгүй, ус нь жижиг урсгалаар урсахын тулд усны цорго нээгдэх ёстой.)

    Усны цорго руу орохын өмнө юу хийх хэрэгтэй вэ?(Цамц эсвэл даашинзыг норгохгүйн тулд ханцуйгаа шамлана.)

Хэрхэн ханцуй шамлан орохыг харуул. Үүн шиг.(Хүүхдүүд хөдөлгөөнийг харуулдаг.) Ханцуйвч нь эргэлдэж, усны цорго нээгдэж, ус нь нимгэн урсгалаар урсдаг. Одоо бид гараа хэрхэн угаахыг танд үзүүлэх болно. Энэ мэт дугуй хөдөлгөөнөөр нэг алгаа нөгөө алга илж байгаа мэт.

    Эхлээд та гараа усаар норгож, хөөсөрч, нөгөөг нь үрж, хөөс авах хэрэгтэй - жинхэнэ цагаан бээлий. Дараа нь та савангаа усаар угаах хэрэгтэй.

    Алганыхаа савангаа угаасны дараа юу хийх ёстой вэ?(Тэднийг алчуураар хатаана.)

    Гараа алчуураар хэрхэн зөв хатаах вэ?(Хуруу тус бүрийг тусад нь.)

Энэ нь цоргыг хааж, алчуураа өлгөхөд л үлддэг.

Тишка - Тийм ээ, бүх хүүхдүүд өөрсдийгөө хэрхэн зөв угаахаа мэддэг. За, үүний төлөө тэд зөвхөн магтаж болно.

Энд би залуусыг хараад:
Битгий тонгой, суу.
Бүгд угааж, эмх цэгцтэй,
Магадгүй, болгоомжтой байх уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч -Тишка хичээлийн үеэр болон ширээний ард сандал дээр хэрхэн суухыг хэлээч?

Хүүхдүүд хариулдаг: нуруу нь шулуун, хөл нь сандлын доор байх ёстой, гараа цээжний урд талын ширээн дээр нугалж байх ёстой.

Тэгээд юунд зориулагдсан юм бэ?

Хүүхдүүд: Бидний нуруу шулуун, үзэсгэлэнтэй байхын тулд.

Тишка - Залуус аа, та хоол идэж байхдаа хэрхэн биеэ авч явахаа мэддэг үү?

Хүүхдүүдийн хариулт

Чи яагаад ширээний ард ингэж аашлах ёстой гэж?

Хүүхдүүдийн хариулт: хоол идэж байхдаа амьсгал боогдохгүйн тулд.

Биеийн тамирын минут

Нэг, хоёр, гурав гээд бид тойрсон
Бид баавгайн бамбарууш болжээ.
Одоо бамбарууд дасгал хийх болно.
Өглөө баавгай сэрлээ

Баавгай нар руу гараа сунгав.
Энэ мэт, үүн шиг
Баавгай нар руу гараа сунгав.
Баавгайн бамбаруушнууд илүү олон удаа амьдардаг байв

Тэд толгойгоо эргүүлэв.
Энэ мэт, үүн шиг.
Тэд толгойгоо эргүүлэв
Баавгайн бамбаруушнууд зөгийн бал хайж байна

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,
Энэ мэт, үүн шиг
Тэд хамтдаа модыг сэгсэрлээ.
Эргэн тойрон эргэлдэж,

Тэгээд тэд голын ус уусан.
Энэ мэт, үүн шиг
Тэгээд тэд голын ус уусан.
Баавгайтай тоглох нь хөгжилтэй байдаг.

Баавгай үсрэхийг хүсч байна.
Нэг хоёр; нэг хоёр,
Энд тоглоом дууслаа.
Нэг, хоёр, гурав - бид эргэлдэж байна

Тэгээд тэд хүүхдүүд болж хувирав.

Тишка - Та эрүүл мэндийн нууцыг сурсан!

Өөр яаж эрүүл мэндээ сайжруулах вэ? Та өглөө бүр цэцэрлэгтээ юу хийдэг вэ?(цэнэглэх) .

Тишка - Эрүүл мэндийн хамгийн чухал нууц бол өглөө бүр спортоор хичээллэх, дасгал хийх хэрэгтэй.

Тишка - Залуус та бүхэнд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна. Би чамайг маш их хэмжээний витамин агуулсан жимсээр дайлмаар байна.(алимны дэлгэц) . Энэ жимсний нэр юу вэ?

Залуус аа, миний явах цаг боллоо, эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэйг надад хэлээч? (Хүүхдийн хариулт).

"Шувууд, шувууны байшин" хичээлийн хураангуй (хүүхдэд зориулсан бага нас)

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Шувуудын нэрийг засах (гэрийн, зэрлэг)

Мэдлэгээ нэгтгэхийн тулд хавар болно.

2. Хүүхдүүдэд шувууг хэд хэдэн хэсгээс баримал хийхийг заа.

Загвар хийхдээ амьтны (шувуу) онцлог шинж чанарыг илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх.

Хоёр, гурван ширхэг хуванцараас баримал хийх чадвартай байх.

Боловсролын даалгавар:

1. Нарийвчлал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

2. Пластилин блокыг стек ашиглан хэсгүүдэд хэрхэн хуваахыг үзүүл. Хэлбэр, харьцааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Сониуч зан, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал: Хуванцар (цагаан, хар, Бор, стек, цаас, даавуун салфетка, нүдэнд зориулсан бөмбөлгүүдийг.

Урьдчилсан ажил: Ярилцлага хийх - алхаж байхдаа ажиглалт хийх. "Шувууд" дидактик зургийг авч үзье. "Шувууны дуу хоолой" дууны бичлэгийг сонсоорой. Шувуудыг харж, тэжээгч хийж, тэжээхийг эцэг эхчүүдээс хүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хавар ирж, дулаахан болж, өмнөд нутгаас шувууд ирж, дулаан орнуудаас оддыг түрүүлж ирэв. Та оддын байшингийн нэрийг мэдэх үү (Starling house)

Багш: Байшингийн нэр юу вэ?

Хүүхэд: Шувууны байшин (найрал дуу, давт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү залуусаа.

Гэнэтийн мөч: (шувуу захидалтай ирдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, од бидэн рүү нисч, хошуугаараа захиаг хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнд юу байгааг би гайхаж байна, би танд уншиж өгье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэд удахгүй ирнэ гэж бичдэг, гэхдээ шувууны байшин цөөхөн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тэдэнд туслах хэрэгтэй байна, та нар юу гэж бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бид тэдэнд зориулж шувууны байшинг авч үзэх болно.

Шувууны байшинг шалгаж байна (бодит).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд шувууны байшин байна, үүнийг харцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Ингээд харцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууны байшингийн хана ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Тэгш өнцөгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, тэгш өнцөгт, сайн хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд дээвэр, ямар хэлбэртэй вэ? Мөн тэгш өнцөгт, зөв, сайн байна залуусаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цонх, ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, оддын шувууны байшин руу ороход тохиромжтой байхын тулд түүн рүү орж гарч нисдэг бөгөөд цонхны доор тавиур байрлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид энэ шувууны байшинг шалгаж үзлээ, одоо бид ширээн дээр суулаа, би танд өөр шувууны байшинг үзүүлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, самбарыг хараарай (би үүнийг самбар дээр тавьсан).

Үндсэн хэсгийг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Тэгш өнцөгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дээвэр, хар даа, надад өөр нэг бий, энэ ямар дүрс вэ, залууст хэлээч?

Хүүхдүүд: Гурвалжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, гурвалжин. Цонх нь дугуй, саваа нь тэгш өнцөгт хэлбэртэй. Тиймээс бид шувууны байшинг шалгаж, бэлдсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ("Шувуу" тоглоомын нэг далавч нь боолттой) Залуус аа, хэн бидэн рүү ниссэнийг хараарай? (Шувуу) Өө, залуусаа, тэр уйлж байна, далавч нь боолттой байна. Юу болсон бэ?

Бирди: Хөвгүүд намайг чавхнаас цохисон. Энд тэд миний далавчийг хугалсан. Энэ нь надад маш их өвдөж, би нисч чадахгүй. Сайн хүмүүс олоод надад боолт хийсэн. Удахгүй эдгэрч, найз охидтойгоо хөх тэнгэрт тоглоно гэж бодож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, та удахгүй эдгэрнэ. Залуус аа, чавхаар шувуу буудаж болох уу? (хүүхдийн үндэслэл)

Сурган хүмүүжүүлэгч: (шувуу руу эргэж) Та бидэнтэй хамт байж, залуустай тоглоно гэж найдаж байна.

Бирди: Тийм ээ, мэдээж залуустай тоглох нь надад таатай байх болно. Би тэдэнд зориулж бэлдсэн Сонирхолтой тоглоомууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та алхах дуртай юу? (Тийм). Та хаана алхах дуртай вэ? (Гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн, ойд) Надад юу байгааг хараарай: (Багш хүүхдүүдтэй хамт хурууны биеийн тамирын хичээл хийдэг)

Би 5 шувуутай

Жижиг шувуу

Мөн хос хадны тагтаа.

Шувуу: Та өөр ямар шувууг мэдэх вэ (Хүүхдийн жагсаалт). надад зөндөө бий янз бүрийн шувууд. (Шувуудын зургийг харуулав.) Тиймээс би ямар шувууд нүүдлийн, өвөлждөг, гэрийн тэжээвэр амьтан болохыг олж мэдэх боломжгүй юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид шувуунд туслах болно! (Тийм). Хүүхдүүд гурван багт хуваагдана. 1 - нүүдлийн шувууд, 2 - өвөлждөг, 3 - гэрийн тэжээвэр шувуудыг сонгодог. (Дараа нь багш залуустай шалгана)

Физкультминутка.

Шувууд үүрэндээ сууж байна, (хелхэв)

Тэд гудамж руу хардаг (алгыг духан дээр нь тавьдаг)

Тэд алхахыг хүсч байна, (шувуу шиг гараа даллаж, нисэх).

Бүгд чимээгүйхэн нисч байна (бүлэгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та шувууг тэжээх хэрэгтэй юу? (хүүхдийн бодол) Шувууд юу идэх дуртай вэ? (жагсаалт) Та яагаад орхиж болохгүй гэж бодож байна вэ? бохьшувууд? (маргаан)

Шувуу: Сайн байна. Би та нарт зориулж "Шавж цуглуулах" нэртэй өөр тоглоом бэлдсэн. Бүлгээс 3 хүнийг сонгож, толгой дээрээ шувууны дүрс бүхий малгай өмсдөг. Тушаалын дагуу тэд 1 цох, 2 эрвээхэй, 3 катерпиллар цуглуулж эхэлдэг. Тоглоомыг 2-3 удаа тоглодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (хүүхдүүд сууна) Залуус аа, та нар бүгдээрээ гэртээ шувуутай болохыг хүсч байна гэж бодож байна. (Бид хүсч байна) Одоо бид хуванцараас шувуу хийхийг хичээх болно. (дээжийг хүүхдүүдэд үзүүлэв) Үүнийг харцгаая. Түүнд юу байгаа вэ? (Толгой, бие, хушуу, сүүл, нүд) Толгой, бие ямар хэлбэртэй вэ? (толгой нь дугуй, бие нь зууван) Бид хошуу, сүүлийг хэрхэн хийдэг вэ? Гэхдээ далавч шиг (хүүхдийн хариулт)

Plasticine-тэй ажиллах дүрмийг санаарай. Дараа нь хүүхдүүдэд шувууг хэрхэн баримал хийхийг алхам алхмаар харуулах (залуустай хамт, хүүхдэд тус тусад нь туслах)

Шувууг сийлсэний дараа

Шувуу: Залуус аа, та нар надтай дахин тоглох уу? (Тийм). Би танд "Бор шувуу ба муур" тоглоомыг санал болгож байна.

Үр дүн: Залуус ямар шувуу хийснийг хараарай. Одоо бид тэднийг тэжээгч рүү хийж, тэжээх болно. Шувуу хүүхдүүдийг магтаж, баяртай гэж хэлдэг.

Эхний бага бүлгийн танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагааны талаархи GCD-ийн конспект "Бид зул сарын гацуур модыг хэрхэн бүрхэх вэ?"

Зохиогч: Саясова Валентина Впалерьевна, Красноборскийн багш цэцэрлэг, Нижний Новгород мужийн Шатковский дүүрэг.
Материалын тодорхойлолт.Материал нь эхний болон хоёрдугаар бүлгийн багш нар, 3-4 хүртэлх насны хүүхдийн эцэг эхчүүдэд сонирхолтой байх болно.
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Нийгэм ба харилцааны", "Яриа", "Уран сайхны болон гоо зүйн".
Үйл ажиллагааны төрөл:танин мэдэхүйн судалгаа
Насны бүлэг: нэгдүгээр бага бүлэг
Сэдэв:Удахгүй Шинэ он
Зорилтот. Цасны зарим шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах.
Даалгаварууд:
Боловсролын: хүүхдүүдийг бидний эргэн тойрон дахь материал, объектын шинж чанаруудтай танилцуулах, объектуудыг (гилгэр хальсан уут, хөвөн ноос, цаас, цас) авч үзэхийг заах. Туршилтын үйл ажиллагаа явуулах хүслийг бий болгох.
Боловсролын: анхаарал, яриа, ажиглалт, хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Яриа: "Өвлийн мод" сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх, багшийн асуултанд тайлбарт нэр үг ашиглан хариулж сурах.
Боловсролын: тэвчээр, оролцох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх хамтын ажил, халамжийг мэдрэх.
Урьдчилсан ажил:"Шинэ жил удахгүй болно" сэдвээр яриа өрнүүлэх, зул сарын гацуур мод, Санта Клаусын тухай шүлэг унших.
Хэрэгжүүлэх арга хэрэгсэл: цастай аяга, зул сарын гацуур модны загвар, хайрцаг, дотор нь: хөвөн ноос, жижиг гялгар уут, цагаан цаас, оньсого.
GCD явц
1 зохион байгуулалтын мөч. Багш харуулж байнахүүхдүүдэд жижиг хиймэл зул сарын гацуур мод.

Хараач, ямар гайхамшигтай мод вэ? (Овроо) Өвөл, зуны улиралд нэг өнгөтэй.
Хүүхдүүд. Зул Сарын мод.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Зөв. Энэ бол өвөл, зуны улиралд нэг өнгөөр ​​зул сарын гацуур мод (давталт) юм. Зул сарын гацуур мод ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд. Ногоон.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ нь зөв, мод нь ногоон өнгөтэй. Би чамд ямар зул сарын гацуур мод авчирсан бэ: том эсвэл жижиг үү?
Хүүхдүүд.Бага.
асран хамгаалагч. Залуус та юу гэж бодож байна, өвлийн улиралд ойд жижиг гацуур мод хүйтэн байна уу?
Хүүхдүүд хариулт өгдөг.
2 үндсэн хэсэг.Цас руу харж байна


асран хамгаалагч. Цас багатай бол тэр хүйтэн, цас ихтэй үед хөнжил дор нуугдаж, зул сарын гацуур мод дулаахан байдаг.
Залуус аа, цас ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд хариулт өгдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Одоо бид дахин харж, шалгах болно. Багш цастай аяга гаргаж авдаг(жорлонгийн өрөө эсвэл үүдний танхимаас): энд цас, цасан бөмбөг байна. Бид ширээн дээр ойртож, цасанд гараараа хүрнэ. Тэр юу вэ? та юу хэлж чадах вэ? (хүүхдүүдийг бие даан хариулахад нь урамшуулдаг)
Хүүхдүүд.Хүйтэн, цагаан, нойтон.
асран хамгаалагч. Энэ нь зөв (хүүхдүүд багшийн дараа ямар цас байгааг давтдаг): хүйтэн, хөнгөн, цагаан өнгө. Хараач, би цасыг гартаа барьж, нударганаас ус урсав. Яагаад?
Хүүхдүүд таамаглаж байна
асран хамгаалагч. Цас хайлж байна, тийм ээ. Халуунаас цас хайлдаг. Бидний алга дулаахан, цас хайлсан. Бүлэгт дулаахан эсвэл хүйтэн байна уу? Манай бүлгийн цас хайлах уу, үгүй ​​юу?
Хүүхдүүд хариулдаг.
асран хамгаалагч. Тийм ээ, гэхдээ тэр хүйтэн, хяруунд дуртай. Юу хийх вэ? Эцсийн эцэст би зул сарын гацуур модыг цасаар чимэглэхийг хүссэн бөгөөд ингэснээр манай бүлэгт үзэсгэлэнтэй байх болно. Зул сарын гацуур модыг яаж чимэглэх вэ, энэ нь цагаан цас шиг харагдаж байна, манай бүлэгт хайлахгүй байх вэ?
3 Туршилтын үйл ажиллагаа
Миний хайрцагт юу байгааг харцгаая: хөвөн ноос, цүнх, цаас.


асран хамгаалагчБагц хөнгөн байна уу? (Тийм)
асран хамгаалагч. Багц цагаан уу?
Хүүхдүүд. Үгүй
Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь тунгалаг, цагаан цас шиг биш, энэ нь бидэнд тохирохгүй байна.
Энд бас нэг цаас байна. Тэр хөнгөн үү? (тийм) Энэ ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд.Цагаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Зул сарын гацуур модыг цаасаар бүрхэж болох уу? Зул сарын гацуур модны мөчир дээр цаас тавихыг хичээцгээе.
Хүүхдүүд цаасыг урж, зул сарын гацуур модны мөчир дээр тавьдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Ямар нэг муу навч худлаа, байнга унаж, үзэсгэлэнтэй харагддаггүй. Нээрээ залуусаа?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Цасанд дарагдсан зул сарын гацуур мод, цасан дээр гацуур мод хэрэгтэй хэвээр байна. Хайрцагт өөр юу байгаа вэ?
Хүүхдүүд.Ноос.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Хөвөн ноосон. Оролдоод үзээрэй, хөвөн нь хүнд юм уу хөнгөн юм уу?
Хүүхдүүд.Хялбар.
асран хамгаалагчб. Тэр ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд.Цагаан.
асран хамгаалагч. Зул сарын гацуур модыг хөвөн ноосоор бүрэхийг хичээцгээе?
4 Багаар ажиллахБид модыг хучдаг.
Хүүхдүүд нэг хэсгийг урж авдагхөвөн ноосыг хийж, зул сарын гацуур модны мөчрүүдийг бүрхээрэй.
асран хамгаалагч. За, яаж? Манай гацуур цасанд дарагдсан гацуур мод шиг харагдаж байна. (Тийм)


5 Үр дүн
Хүүхдүүд, багш нар цасанд хучигдсан гацуур модыг биширч, баярын дуугаар гацуурыг тойрон бүжиглэнэ.


Шууд боловсролын үйл ажиллагааформацийн хувьд
1-р бага бүлгийн дэлхийн талаархи цогц дүр зураг:
"Колобокийн зам"
Хөтөлбөрийн даалгавар: - хүүхдүүдийг чулууны шинж чанаруудтай танилцуулах: том, жижиг, хөнгөн, хүнд, хүйтэн, дулаан,
чулуу нь явган хүний ​​зам барьж болно;
- анхаарал, ойлголт, ажиглалтыг хөгжүүлэх;
нарийн моторт ур чадваргар;
- тэсвэр тэвчээр, даван туулах хүслийг сургах
хүндрэлүүд.
Тоног төхөөрөмж: Цагаан гаатай хүн, хувин чулуу, хүүхдэд зориулсан чихэр.
GCD явц:
Хүүхдүүд ээ, та нартай мэндчилье.
Сайн уу алга. алга таших - алгадах - алгадах.
Сайн уу хөлөө. Дээд - дээд - дээд.
Сайн уу хацар. Плоп - плоп - плоп.
Булцгар хацар. Плоп - плоп - плоп.
Сайн уу хөвөнүүд. Chmk-chmk-chmk.
Сайн байна уу шүд. Дарна уу - дарна уу - товшино уу.
Сайн уу хамар минь. Бип-бип-бип.
Сайн байна уу зочид оо. Сайн уу?
Хаалга тогшиж байна. Багш явж, хаалга руу хараад буцаж ирэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр манайд ер бусын зочин ирлээ. Тэр чамаас түүний тухай оньсого тайлахыг хүсч байна. Одоо би та нарт таах болно, чи хэн болохыг тааварлаж байна уу?
Манай баатар үлгэрт амьдардаг
Тэр зараа биш, муур биш,
Тэр цонхноос эмээгээс ирсэн
Шууд зам руу үсэрсэн
Өнхрөв, гүйлээ
Хэний хэл дээр цохисон бэ? (Хүүхдүүд дууддаг)
Зөв. Тэгэхээр хэн бэ?
Хүүхдүүд. Колобок.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Та үүнийг зөв таасан, Колобок дээр ирээрэй, хүүхдүүд таны тухай оньсого тааварлав. (Колобок хувин бариад ордог).
Колобок. Сайн уу залуусаа! Би чам дээр хүсэлтээр ирсэн: би үнэгнээс зугтахыг хүсч байна, үүний тулд надад сайн, хүчтэй зам хэрэгтэй байна. Би чамд хайрга авчирсан. Надад туслаач.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид Колобок руу чулуун зам барихад тусалж чадах уу?
Хүүхдүүд. Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч. Саванд ямар сайхан хайрга байгааг хараарай. Хэдэн ширхэг вэ?
Хүүхдүүд. Маш их. (Багш хайрга чулууг картон дээр хийнэ).
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, Колобок бидэнд ямар хайрга авчирсныг харцгаая. (Багш том хайрга авдаг).
Колобок, миний хайргыг хараарай - том эсвэл жижиг үү?
Колобок. Мэдэхгүй ээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, Колобок том уу, жижиг үү?
Хүүхдүүд. Том.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Гартаа том чулуу ав. Энэ юу вэ - хүнд эсвэл хөнгөн үү?
Хүүхдүүд. Хүнд.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Харж байна уу, Gingerbread Man, том хайрга, энэ нь хүнд юм.
Энэ ямар чулуу вэ? (Багш жижиг хайрга харуулж байна).
Хүүхдүүд. Жижиг.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Мөн энэ нь хүнд эсвэл хөнгөн үү?
Хүүхдүүд. Хялбар.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд Колобок, том хайрга нь хүнд, жижиг нь хөнгөн байдаг. Жижиг хайрга хэрхэн тогшиж байгааг хүн бүр сонс. Чимээгүй эсвэл чанга уу?
Хүүхдүүд. Чимээгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Мөн том хайрга, тэд хэрхэн тогших вэ - зөөлөн эсвэл чангаар?
Хүүхдүүд. Чанга.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Одоо би зай дээр нэг хайрга хийнэ. Тэгээд бид түүнд юу тохиолдсоныг олж мэдэх болно. Одоо бүх хайрга авч, алган дээрээ шахаж ав. Хайрга нь хатуу, багасдаггүй. Тэгэхээр энэ чулуу юу вэ?
Хүүхдүүд. Хатуу.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Мөн та олон хайрга хаана харж болох вэ?
Хүүхдүүд. Голын эрэг дээр, далайн эрэг дээр, аквариумд.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид батарей дээр тавьсан хайргад юу тохиолдсоныг харцгаая. Хүүхдүүд ээ, гараараа оролдоорой. Тэр юу вэ?
Хүүхдүүд. Тэр дулаахан.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Хайрга нь батарейгаас халсан. Далайд нарны хайрга нь бас халж, дулаарч, заримдаа бүр халуун болдог. Энэ чулуу дулаан уу? (Багш хүйтэн чулууг харуулж байна).
Хүүхдүүд. Үгүй
Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь юу вэ - дулаан эсвэл хүйтэн үү?
Хүүхдүүд. Хүйтэн.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Чулууг байшин, зам барихад ашиглаж болно. Өнөөдөр бид Колобокыг үнэгнээс зугтаж чадах замыг барих болно. Залуусаа бид барих уу? Намайг хэрхэн барихыг хараарай. Би хайрга, дараа нь өөр, өөр нэг чулуу тавьсан. Одоо та хайрга чулуугаа тавь. (Хүүхэд бүр хайрга тавьдаг). Та Колобокыг харж байна, хүүхдүүд хэрхэн чулуун зам барьж болохыг харж байна. Энэ нь жинхэнэ юм шиг гарч ирдэг. Колобок, бидний замаар алх.
(Колобок зам дагуу явдаг).
Колобок. Талархаж байна залуусаа! Чи хайрга чулууны талаар маш их мэддэг, яаж барихыг мэддэг, надад зааж өгсөн. Одоо би үнэгнээс зугтах нь гарцаагүй. Үүний тулд би та бүхэнд бяцхан сюрприз бэлдлээ.
Хүүхдүүд Колобокт талархаж, тэр баяртай гэж хэлээд явлаа.


Хавсаргасан файлууд

Зорилтот:"Хүнсний ногоо" гэсэн ерөнхий ойлголт, төрөл бүрийн хүнсний ногооны нэрсийг нэгтгэх;

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүнсний ногооны ашиг тусын талаар ярих - тэдгээр нь хүний ​​амин дэм, эрч хүч, маш амттай хүнсний бүтээгдэхүүн юм;

Хүнсний ногооны талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх үндсэн дээр хүүхдийн үгсийн санг дүүргэх, идэвхжүүлэх

Боловсролын:

Баялгийг нь харамгүй хайрласан байгаль дэлхийгээ хайрлан халамжлах, дэлхий дээр ажиллаж буй хүмүүсийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх;

Бие биенээ сонсох чадварыг хөгжүүлэх;

Бие даасан байдал, ажиглалт, нарийвчлал, санаачлага

Хөгжиж байна:

Анхаарал, төсөөлөл, яриа

Эрүүл мэндийг хэмнэх:

Хичээлийн туршид хүүхдийн биеийн байдлыг хянаж, биеийн тамирын дасгалын горимыг ажиглаарай

Материал:

Хүнсний ногоо, ногооны цэцэрлэг, сагс зэргийг дүрсэлсэн зургууд;

"Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" тараах материал;

Хүнсний ногоотой тавиур

Тоглоом - туулай

урьдчилсан ажил:

Хүнсний ногооны дүрслэлийг авч үзэх;

Ю.Түвийн "Хүнсний ногоо" шүлэг;

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Хүнсний ногооны дэлгүүр"

Хийсэн. "Цэцэрлэгт юу тарьсан бэ", "Миний хэлэх зүйлийг ол" тоглоомууд

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:Харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, эрүүл мэнд, биеийн тамир.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр нэг туулай манайхаар ирлээ (бөжин тоглоомыг үзүүлэв).

Багш туулайн төлөө ярьж, үсэрч байгаа мэт хөдөлгөж байна:

"Хэн намайг хайж байсан бэ?

Би чам руу шууд орлоо!

Би та нарыг дуудъя

Цэцэрлэгт туслах.

Орондоо байгаа бүх зүйлийг цуглуулахын тулд,

Надад найрсаг хүмүүс хэрэгтэй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бөжин цэцэрлэгт маш их ногоо тарьсан. Тэр ганцаараа бүх ногоог цуглуулж чадахгүй тул танаас түүнд туслаач гэж гуйж байна. Та тусалж чадах уу? Тэгээд цэцэрлэгт байгаа туулай руу явцгаая.

Хүүхдүүд "Цэцэрлэг" гарын авлагыг суурилуулсан мобайл дээр очиж, сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, залуусаа, туулайн цэцэрлэгт хэдэн ногоо ургасныг хараарай. Тэднийг нэрлэ.

Хүүхдүүд: улаан лооль. Сонгино, төмс, лууван, манжин, манжин, өргөст хэмх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, өргөст хэмх, улаан лооль нь орон дээр мөчир дээр өлгөөтэй байдаг - тэдгээрийг таслах шаардлагатай болно. Үүнтэй адил (шоунууд). Гэхдээ манжин, манжин, сонгино. Төмс нь газраас шууд ургадаг бөгөөд зөвхөн навчис нь харагддаг. Тэднийг татах хэрэгтэй - газраас татах. Үүнтэй адил (шоунууд).

Дараа нь багш хүүхдүүдийг нэг нэгээр нь мольберт дээр урьж, салбараас аль ногоо түүж, алийг нь газраас сугалж авахыг асууна.

Цэцэрлэгт бид оролдсон -

Тэд орон руу бөхийв.

Бүгдийг хураасан.

Тэр энд байна. Бөжин, аваарай!

Хүүхдүүд туулайтай баяртай гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, хүнсний ногоо бусад бүтээгдэхүүнтэй холилдож, шалан дээр тоглоом байдаг. Сагсанд зөвхөн хүнсний ногоо хийх хэрэгтэй. Үүнийг аль болох хурдан хийх ёстой (хөгжилтэй аялгуу сонсогддог).

"Нэг, хоёр, гурав - сагсанд хүнсний ногоо авч явах" гадаа тоглоом зохион байгуулагдаж байна.

Багш хүүхдүүдийг хүнсний ногооны дамми хэвтэж буй ширээн дээр ирэхийг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би ширээн дээр 4 ногоо тавив. Тэднийг хараад санаарай. Одоо чи нүдээ ань, би нэгийг нь арилгана, чи алга болсон зүйлийг хэлнэ.

Тоглоом тоглож байна "Ярилцах зүйл ол"

Хичээлийн хураангуй.

Багш: Ингээд бидний хичээл дууслаа.

Өнөөдөр манайд хэн ирсэн бэ?

Туулай биднээс юу гуйсан бэ?

Тэр цэцэрлэгтээ ямар ногоо тарьсан бэ?

Та нар бол гайхалтай хүүхдүүд, маш анхааралтай хүүхдүүд!