Хүүхдэд зориулсан урлаг, гоо зүйн хөгжлийн сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй "Найрамдал нандин байх ёстой! Дунд бүлгийн уран сайхны болон гоо зүйн үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй "Үлгэр шувууны урлаг, гоо зүйн хөгжлийн талаархи хичээл"

MDOU цэцэрлэг

Ерөнхий хөгжлийн төрөл №16 "Хус"

GCD-ийн хураангуй ахлах бүлэгнээлттэй урлагийн хичээлд зориулав гоо зүйн хөгжил"Өнгөт алга (зөгнөлт зохиол)

Бэлтгэсэн

Сурган хүмүүжүүлэгч

Даалгаврууд.Ижил элементүүд дээр тулгуурлан зураг, тэмдэг, эмблем бүтээх боломжийг танилцуулах. Нарийн төвөгтэй контур (гар) дагуу дүрсийг хайчлах чадварыг хөгжүүлэх. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Хүний гарын тухай яриа (“ухаалаг гар”, “алтан гар”, “ эелдэг гарууд"). тухай яриа цэцэрлэг, манай бүлэг, дуртай үйл ажиллагаа, тоглоом, зугаа цэнгэл.

Материал, багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж

Өнгөт цаас, хайч, энгийн харандаа, цавуу, цавуу сойз, гар дүрс (эрвээхэй, загас, нар, мод гэх мэт) -ээс зураг үүсгэх том хуудас цаас, бүлгийн ажлыг бий болгох өнгөт картон. Gouache будаг, цагаан цаасан хуудас.

Багш хүүхдүүдэд шүлэг уншиж өгдөг

Баруун, зүүн

Баруун, зүүн нь галт тэрэг жолооддог.

Баруун, зүүн нь хот байгуулдаг.

Баруун, зүүн нь оёж, оёж болно.

Баруун, зүүн нь чангаар алга ташиж чаддаг.

Шөнө хотыг давж байна,

Миний гар маш их ядарч байна

Баруун, зүүн нь хөнжил дээр унтдаг.

Багш хүүхдүүдээс "Бидний гар уйтгартай биш" гэсэн хэллэгийг хэрхэн ойлгож байгааг асууна. Хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэж, тодруулж, гараа илүү сайн мэддэг болоход урьж, хэлбэр дүрсээ хөгжилтэй уран сайхны үйл ажиллагаанд ашиглах боломжийг олгодог. Тэр алгаа алгаа тавиад, мольберт дээр тавьсан өнгөт цаасан дээр тавиад, зурж, хайчилж, үйлдлийнхээ талаар тайлбарлав: эхлээд би бээлий, дараа нь хуруу бүрийг тус тусад нь хайчилж авав. бээлий.

Хүүхдүүд хүссэнээрээ цаасны өнгө сонгож, даалгавраа гүйцэтгэнэ. Үүнийг хурдан хийж чаддаг хүүхдүүдэд багш өөр өнгийн хуудас авч, дахин хайчилж авахыг санал болгодог.

Багш хүүхдүүдийг "гараа" чөлөөтэй ширээн дээр эсвэл шалан дээр байрлуулсан том цагаан цаасан дээр шилжүүлэхийг урьж, тайрч авсан дүрсээс 2-3 найрлага хийдэг: жишээлбэл, эрвээхэй, цэцэг, ... шувуу, нар, загас, алга ташилт, гар барих. Хүүхдүүд зохиол зохиоход оролцдог. Багш нь тэдгээрийн хамгийн сонирхолтойг нь өнгөт картон дээр наахыг санал болгож байна. Жишээ нь: "нар" (хуруу нь нарны туяа; бид нар үргэлж гэрэлтэж, бүх хүмүүс, амьтад дулаан байхыг хүсдэг); "Нөхөрлөл" (олон өнгийн цэцгийн хэлхээ, цэцгийн дэлбээ бол бидний гар; бид дэлхий дээр цэцэг үргэлж цэцэглэж, хүн бүр хамтдаа амьдрахыг хүсдэг).

Хичээлийг энгийн тоглоомын дасгалаар дуусгах нь сайн хэрэг бөгөөд энэ үеэр хүүхдүүд алгаа гуашийн будгаар будаж, навч дээр хэвлэдэг.

цагаан цаас. Дараа нь энэ аргыг үдээс хойш хүүхдүүдэд үе үе сануулж болох бөгөөд ингэснээр бага насны хүүхдүүдтэй хамт баатрууд нь гараараа (азарган тахиа, эрвээхэй, нохой, чоно, үслэг эр) будсан жижиг жүжиг тоглож болно. , гэх мэт).

БҮСГИЙН НЭГДСЭН БАЙДАЛ:Нийгмийн болон харилцааны хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил.

ЗОРИЛТ:Театрын үзүүлбэрээр дамжуулан хүүхдүүдийн нөхөрлөлийг бий болгох.

ДААЛГАВАР:

1. "Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын салбар.

Хүүхдийн бүтээлч чадвар, бүтээлч бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;

Үе тэнгийн бүлгийн хүрээнд харилцан уялдаатай харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

2. "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбар.

сонирхлыг төлөвшүүлэх янз бүрийн төрөлбүтээлч үйл ажиллагаа, импровизацын ур чадварыг эзэмших.

3. Боловсролын бүс " Яриа хөгжүүлэх».

Ярианы үйл ажиллагааны бүх бүрэлдэхүүн хэсэг, үүрэг, хэлбэрийг хөгжүүлэх.

4. Боловсролын бүс " Танин мэдэхүйн хөгжил».

Хүүхдүүд эмнэлгийн яаралтай тусламжийн утсаар дугаарлах практик ур чадварт суралцах.

УРЬДЧИЛСАН АЖИЛ:"Үе тэнгийнхний найрсаг харилцаа" сэдвээр яриа өрнүүлэх, "Найрамдал" дууг бүжгийн элементүүдээр цээжлэх, хүүхдүүд зохиолоос шүлэг цээжлэх.

МАТЕРИАЛ: Тасалгааны цэцэг(цэцэрлэгжүүлэлтийн багаж хэрэгсэлтэй); коктейлийн хоолой, шингэн саван, шил ус; товчлуур, даавууны хэсэг, утас, зүү; өнгөт харандаа, цомог; зөөлөн ба хуванцар барилгын багц; эмчийн иж бүрдэл, утас.

БОЛОВСРОЛЫН ШУУД ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЯВЦ:

(бүх баатрууд хүүхдүүд)

БАГШ:(багшийн төлөвлөгөө гартаа барьсан сэтгүүл барьдаг) Манай бүлэгт урьдын адил өглөөнөөс эхлэн бүгд завгүй байдаг.

Бид суралцахаас залхуу байна уу?

БҮГД:Битгий залхуу бай.

БАГШ:Өдөрт бүх зүйлийг төлөвлөсөн: хэзээ идэх, хэзээ унтах,

Хэзээ суугаад зурах вэ.

Уран бүтээлчид:(тэд ширээний ард суугаад зурдаг)

1. Би ээж, аав, муур, өөрийгөө зурна.

Бид бүгд ойд алхаж байна, би сагс барьж байна.

2. Дэлгүүрт нисэх онгоцтой далайг би зурдаг

Цахлай шувууд шиг нисэж, чалчаа. Кар-кар-кар

1. Энэ бол хэрээ

2. Тийм ээ! Өө, би үүнийг хар гэж бодсон!

ЦЭЦЭГТЭЙ ОХИН:(ширээн дээр цэцгийн сав, цэцэрлэгийн хэрэгсэл байдаг)

Би өгсөн бүх хүмүүстээ цэцэгсийг агаарт тайлдаг.

Тэгээд нүүрээ угаахын тулд жаахан ус.

БАРИЛГАЧИН:(хуванцар, зөөлөн барилгын иж бүрдлийг хивс дээр тавьж, үүнээс байшин (хуванцар барилгын багц), ор (зөөлөн барилгын багц) барьсан).

Би тааз хүртэл байшин барьж байна, энд одоохондоо барилгын иж бүрдэл байна.

Би диаграммыг анхааралтай хардаг (хуруугаараа дурангаар дүрсэлсэн)

Би юу ч алдахгүй. TO (багшийн нэр)Би явах болно

Би түүнээс дахин асууя. (багшийн нэр)тэр надад өгөх үү?

(багшийн нэр):Би чамд өгье!

БАРИЛГАЧИН:Би тэр үед байшингаа дуусгах болно.

Оёдолчин:(товчлуураар оёдог)

Одоо би товчийг оёж, дараа нь ээждээ үзүүлнэ.

Ээжийг унтаж байхад би Витяг оёх болно.

СУДЛААЧ:(туршлага харуулж байна)

Энд ус, энд шил байна. Энэ бол саван, би тэнд холино.

Би гуурс аваад агаар гүйлгэж өгнө.

Би утсаа үлээнэ: Өө-өө-өө-өө, би туршилтанд хүсэл тэмүүлэлтэй дуртай!

Тэр эргэн тойрноо хараад: - OH-OH. Миний гэдэс өвдөж.

HOST:Юу болов? Чамд юу тохиолдоо вэ?

СУДЛААЧ:Миний гэдэс өвдөж.

1-р зураач:(түүнийг барьсан ор руу хөтөлнө)

Чи хэвтээд амраарай.

HOST:Юу хийх, яаж байх вэ?

ЗУРАГЧ 2:Та Айболит руу залгах хэрэгтэй.

HOST:(утаснууд байх ёстой газар руу явна)

Утаснууд хаана байна?

БҮГД:(утас хайж эхлэх)

Чуковскийг уншиж, утсаар тоглож байсан.

Бид өчигдөр Татошид галош хайж байсан.

Хамтдаа залуусын утасны дугаарыг үнэхээр олох хэрэгтэй байна.

Мөн манай Айболит 03 руу залга.

Оёдолчин:Оллоо! Оллоо! (энэ мөчид Айболит болон түүний жолооч тайзан дээр гарч ирэн унтаж байгаа бөгөөд Айболит эмнэлгийн ажилдаа завгүй байна)

HOST:Удахгүй залга!

Оёдолчин: 03 руу залгана

АЙБОЛИТ:Ярь, би сонсож байна!

Энэ дууг оёдолчин, цэцэгчин охин, өвчтөн, Айболит зураач гүйцэтгэдэг. (В.П. Мисракигийн хөгжимд бичсэн зохиогчийн текст "Бүх зүйл сайхан байна, үзэсгэлэнтэй маркиз!"

Оёдолчин:"Б" үсэгтэй манай бүлэгт онцгой байдал тохиолдсон бололтой.

Бүх зүйл өглөө болж, урьдын адил бүлэгт нам гүм байв.

Зарим нь суугаад зурж, зарим нь цэцэг усалдаг.

ЦЭЦЭГТЭЙ ОХИН:Хэн нэгэн шоогаар тоглож байсан

Мөн энэ туршлага харуулсан (энэ нь өвчтөнд заналхийлж байна). Тэгээд тэр үүнийг аваад хашгирав.

ӨВЧТЭЙ:Өө, миний гэдэс өвдөж байна!

АЙБОЛИТ:Та надад эм өгсөн үү?

ЦЭЦЭГТЭЙ ОХИН:Тэр хашгирч байна!

Тэд надад соосог өгсөн ч тэр одоо чимээгүй байна.

("өвчтөний" аманд соосог өгнө)

1-р зураач:Үлдсэн хэсэг нь уугуул эм юм

Бүх зүйл сайхан байна. Бүх зүйл сайхан байна!.

БҮГД:Бүх зүйл сайхан байна, бүх зүйл сайхан байна!

АЙБОЛИТ:(жолоочийг сэрээж, тэр эвшээв)

За ингээд бид хоёр явах цаг боллоо!

АЙБОЛИТ, ЖОЛООЧ ХООРОНДЫН АМАН БУС ХАРИЛЦАА.

(эмнэлгийн тусламж үйлчилгээний тодорхойлолт – 911 ба 03).

Амаар бус харилцааны дараа АЙБОЛИТ болон ЖОЛООЧ нар "Баяртай аялагчид" дууг (М. Старокадомскийн хөгжимд бичсэн зохиогчийн үг) тоглодог.

Бид явна. Явцгаая. Бид урьдын адил өвчтөнд очдог.

Түүний хөршүүд биднийг хүлээж байна үнэнч найзууд.

Бидний төлөө нар гэрэлтэж, салхи бидний араас дуулж байна.

03 Айболитыг хүлээж буй бүх хүмүүст зочилдог.

АЙБОЛИТ:Тра-та-та, тра-та-та, энд би өвчтэй хүн рүү яарч байна.

Юу өвдөж байгааг би мэдэхгүй, гэхдээ би одоо олж мэдэв.

Зүрх, бөөр, бронхит, би түүнийг хормын дотор эдгээх болно.

ЖОЛООЧ:Тийм, тийм, тийм, тийм, дохио, дохио, дохио.

Би чамд туслаач, эмч ээ, би цүнхийг чинь барьж өгье.

АЙБОЛИТ, ӨВЧТӨН ХОЁРЫН ЯРИА:

АЙБОЛИТ:Энд хэн өвдөж байна вэ?

ӨВЧТЭЙ:Би, (хүүхдийн нэр)

АЙБОЛИТ:Та юунд гомдоллож байгаа юм бэ?

ӨВЧТЭЙ:Миний гэдэс өвдөж.

АЙБОЛИТ:Та сүүлийн үед жорлонд орсон уу?

ӨВЧТЭЙ:Би нэгээс олон удаа явсан!

АЙБОЛИТ:Хэдэн удаа?

ӨВЧТЭЙ:Олон удаа.

АЙБОЛИТ:Танд сул сандал байгаа байх?

ӨВЧТЭЙ:Сул сандал уу? Ийм сандал энд байна,

Бид нэгээс олон удаа хараагүй.

АЙБОЛИТ:Ийм л байна, тэвчээртэй, чимээгүй байгаарай. Амьсгалах! Битгий амьсгал!

Надад хоолойгоо харуулах уу? Би ходоодонд чинь хүрнэ.

Ингээд л худлаа яриад байгаа нь тодорхой.

HOST:Энэ бол үнэн?

ӨВЧТЭЙ:Тийм ээ, найзууд аа, би чамайг намайг хайрлаасай гэж хүссэн!

БҮГД:Бид танд хайртай, хүндэлдэг, бид тантай хамт дуу дуулахыг хүсч байна.

“НАЙРАМЛАЛ” ДУУГ (үг М. Пляцковский, хөгжмийг Б. Савельев) БҮХЭН БҮЖГИЙН ЭЛЕМЕНТТЭЙ БҮТГЭЛДЭЖ БАЙНА.

(Дуу бүжиглэсний дараа хүүхдүүд хоёр хагас тойрогт зогсож, урд талд нь "ЭРҮҮЛ МЭНДИЙН ЯАМ" гэсэн бичээстэй уран гулгалтын оролцогчид байна)

HOST:Эрхэм хүндэт насанд хүрэгчид!

Үргэлж санаж яваарай (хүүхдүүд үзэгчид рүү нүүр буруулдаг)

Эрүүл мэндийн яамнаас сануулж байна! (эхлэх байрлалд байгаа хүүхдүүд)

БҮГД:Та бусад бүх зүйлийг хаяж, хүүхдүүдтэй тоглох хэрэгтэй.

Ингэснээр хүүхэд хайртай гэдгээ мэдэрдэг.

ҮЗЭГЧДЭЭ ӨМГӨӨ!!!

OOD дээр зурах дунд бүлэг.

Сэдэв: "Өнгө нь үлгэр ярьдаг"

Зорилтот: Амьтны ертөнцийн (баавгай, зараа) хуйвалдааны найрлага, объектыг дүрслэх явцад хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсрол: Хүүхдүүдэд хүүхдүүдэд туслах хүслийг төлөвшүүлэх, тэдэнд үлгэрийг сэргээх, танил бүтээлийн зураг зурах ("Өвлийн үлгэр" С. Козлов).
Боловсролын:
1. Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдийг хамтад нь, дэд бүлгүүдэд хувааж, нэг бүтээл туурвих, хэн юу зурахаа тохиролцох, үүнд нийцүүлэн ажлын материалыг сонгох (хатуу сойз эсвэл хөвөн арчдас), будгийн өнгө (бор) сонгох. баавгайн хувьд, бор нь цас) цагаан, зараа саарал).
2. Анхны өнгө (цагаан, хар) холих замаар будахад шаардлагатай будгийн өнгө (саарал) авах чадварыг сайжруулах.
3. Хүүхдүүдэд ажилдаа дүн шинжилгээ хийхийг үргэлжлүүлэн заа.
Боловсролын:
1. Хүүхдэд нэг дүр (баавгай эсвэл зараа) бүхий энгийн хуйвалдааныг зурах, ижил объектын дүр төрхийг давтах (цас унах) зохиомж бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.
2. Амьтны ерөнхий болон өвөрмөц шинж чанар, биеийн хэлбэр, бүтэц, хэсгүүдийн хэлбэр, тэдгээрийн хэмжээ, байршлыг үндсэн хэсэгтэй уялдуулан тодорхойлох чадварыг сайжруулна.
3. Өнгөт харандаагаар тойм зурах чадварыг бэхжүүлж, баавгайн үс, зараа зүү зурахдаа хуурай, хатуу сойз хэрэглэж, хуудасны гадаргуу, дотор болон тоймны дагуу хэмнэлээр зурж зурна. объектуудын
Тайлбар толь бичгийн ажил:Хатуу сойз, хөвөн арчдас, палитр, холимог өнгө, өнгө: бор, саарал, цагаан, хар, бамбарууш, бамбарууш, цасан ширхгүүд, цас, зараа, ой.

Хичээлийн бэлтгэл: өрөөний агааржуулалт, нойтон цэвэрлэгээ, хөдөлгөөн багатай тоглоом "Мишутка хаана нуугдаж байна?"

Арга, арга зүй: С.Козловын “Өвлийн үлгэр” бүтээлээс хэсэгчлэн унших, асуудлын нөхцөл байдал үүсгэх, сануулах, эрэл хайгуул хийх, хүүхдэд 2 өнгийг хэрхэн холихыг харуулах, багш, хүүхдэд хэрхэн зурахыг харуулах, хамгийн бага тусламж үзүүлэх, зөвлөгөө, нэмэлт тайлбар, хэмнэлтэй цохилтын хуурай бийрээр агаарт дуурайх, "хуурай бийр" будах арга, хөгжим ашиглах ("Байгалийн чимээ" - "Унасан цас"), хүүхдүүд зурах дүрийг бие даан сонгох, зурах материал.

Урьдчилсан ажил: С.Козловын “Өвлийн үлгэр” бүтээлийг унших, “Тэд юу болохыг таах уу? (амьтдын ангилал - зэрлэг, гэрийн тэжээвэр амьтдын ангилал), "Зэрлэг амьтад" цувралын зургуудыг судлах ("Намар. Баавгай", "Намар. Зараа"), өвлийн улиралд амьтад ойд хэрхэн дасан зохицдог тухай яриа, бүтээлч тоглоомууд баавгай (баавгай өвдөж, баавгайд цай өгөх, баавгайг унтуулах), удахгүй болох хичээлийн арын дэвсгэрийг бэлтгэх (цас бүрхсэн ойг зурах).

Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: Цастай ойн ландшафтыг урьдчилан зурсан том цаасан хуудас бүхий хоёр ломбо, ширээн дээр сойз хийх хоосон аяга, хоосон тавиур байдаг. бохир хөвөн арчдас, өнгөт харандаа, палитр, өөдөс, нойтон салфетка, лонхтой ус, тусдаа ширээн дээр гуаш будгийн лонхтой (цагаан, хүрэн, хар), хатуу ба хэрэм сойз бүхий шил, хөвөнтэй тавиур байна. арчдас.

Хичээлийн явц:
I хэсэг
-Залуус, анхааралтай сонсоорой, би та нарт үлгэрийн хэсгээс уншина, та нар энэ үлгэрийн нэрийг таах ёстой.
С.Козловын "Өвлийн үлгэр" бүтээлээс хэсэгчлэн уншина.
-Өглөө цас орсон. Бяцхан баавгай ойн захын хожуул дээр толгойгоо өргөөд сууж, хамар дээр нь унасан цасан ширхгийг тоолж, долоож байв. "Долоодугаарт" гэж Бяцхан баавгай шивнэн хэлээд, үүнийг сэтгэл хангалуун биширч, хамраа долоов.
- Энэ үлгэрийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
- Өвлийн үлгэр.
-Тийм ээ, энэ бол "Өвлийн үлгэр" бөгөөд үүнийг Сергей Козлов бичсэн. Надад хэлээч, танд энэ үлгэр таалагдсан уу, сонирхолтой юу?
-Тийм ээ, дуртай.
-Сонирхолтой.

Залуус аа, надад ч бас таалагдсан болохоор багш ирэхэд бага бүлэгТэгээд надад сонирхолтой үлгэр байгаа эсэхийг асуухад би нэг үлгэртэй гэж хэлээд "Өвлийн үлгэр"-тэй ном үзүүлэв. Галина Алексеевна баярласан боловч асуудал нь энэ номонд ямар ч зураг байхгүй, бяцхан хүүхдүүд нь өнгөт зурагтай номонд үнэхээр дуртай байдаг. Яаж байх вэ?
-Бид шинэ ном худалдаж авах хэрэгтэй байна.
-Надад өөр зурагтай ном өгөөч.
-Та надад өөр ном өгч болно, гэхдээ хүүхдүүд ийм сонирхолтой "Өвлийн үлгэр" байдгийг хэзээ ч мэдэхгүй. Үүнээс гадна, энэ нь зүгээр л сонирхолтой биш, бас сургамжтай юм. Тэр бидэнд эрүүл мэндээ хэрхэн анхаарч, өвлийн улиралд цас идэхгүй байхыг заадаг, тэгэхгүй бол та Бяцхан баавгай шиг өвдөж магадгүй юм.
-Та бид хоёр энэ үлгэрт зориулж зураг хийж болох уу?
- Тийм ээ.
-Бид тэднийг яаж хийх вэ?
- Бид зурж чадна.
- Тэгвэл энэ үлгэрт зориулж хүүхдүүдэд зориулж зураг зурцгаая. Тэднийг зурахын тулд энэ үлгэр хэний тухай болохыг санах хэрэгтэй юу?
- Баавгайн бамбаруушны тухай.
- Мишка.
-Түүнд юу тохиолдсон бэ?
- Тэр өвчтэй байна.
-Яагаад өвдсөн юм бэ?
- Цас идсэн.
- Цасан ширхгийг их идсэн.
- Тийм ээ, залуус аа, Бяцхан баавгай маш их цасан ширхгийг идэж, ханиад хүрсэн. Тэгээд би өвөлжингөө өвчтэй байсан.
-Түүнийг хэн эмчилсэн бэ?
- Зараа.
- За, одоо бид бүх баатруудыг санаж байна. Энэ бол Тедди баавгай, зараа.
Энд хараарай, би мобайл дээр ой модны дүрс бүхий хуудас бэлдсэн бөгөөд бид түүн дээр зурах болно. Нэг дээр нь бид баавгайн бамбарыг, нөгөө талд нь түүний найз Зарааг баавгай дээр зочлох гэж байгаа мэт зурах болно. 2 дэд бүлэгт хуваагдъя, зарим залуус Тедди баавгай, бусад нь зараа зурах болно. Тедди баавгайг хэн будах вэ, энэ мольберт дээр очиж, хэн зараа энэ мольберт дээр зурах вэ.
- Одоо бид Тедди баавгайг хэрхэн зурахаа санах л үлдлээ? Энэ нь биеийн ямар хэсгүүдтэй вэ?
- Энэ бол баавгайн бамбаруушны биеийн хамгийн том хэсэг үү?
- Их бие.
-Тийм ээ, их бие нь хамгийн том, үүнийг зурж эхэлцгээе.
Багшийн үзүүлбэр (их биеийг зурдаг).
- Бяцхан баавгайн бие нь том зууван шиг харагдаж байна.
Өнгөт харандаа авч, easel дээр хавсаргасан цаасан дээр зурна.
-Тедди баавгайн өөр ямар эрхтэн байдаг вэ?
- Толгой.
- Сарвуу.
- Хөл, гар.
- Толгойг биетэй харьцуулахад хэр том вэ?
- Жижиг.
-Ямар хэлбэртэй вэ?
-Дугуй.
-Хэн очиж толгой, сарвуу зурах вэ? Настя руу очоод зур.
Хүүхэд үзүүлж байна.
- Баавгайн бамбаруушны бие бүхэлдээ юугаар бүрхэгдсэн бэ?
-Ноос.
- Тедди баавгайн үс ямар өнгөтэй вэ?
- Браун.
- Тэгэхээр та ямар өнгийн будаг сонгох вэ?
- Хүрэн будаг.
- Мольберт дээрээ авчир.
Одоо зараагийн бие ямар хэлбэртэй болохыг хэн хэлж чадах вэ?
- Зууван.
- Дугуй.
- Энэ нь дугуй эсвэл зууван хэлбэртэй байж болно. Бөөрөнхий, хэрэв тэр бөмбөгөнд муруйж, хэвтэж байвал. Хэрэв манай зараа зочлох гэж яарч байгаа бол түүний биед ямар дүрс зурах ёстой вэ?
- Зууван.
- Зараагийн их биеийг хэн очиж зурах вэ? Максим гарч ир.
Хүүхдийн үзүүлбэр.
- Зараагийн бие юугаар бүрхэгдсэн бэ?
- Зүү.
-Та зараа зурахдаа ямар өнгө гуаш сонгох вэ?
- Саарал.
- Хар.
-Тийм ээ, эхлээд зуръя саарал, дараа нь бага зэрэг хар өнгө нэмнэ. Юу болов?
- Саарал будаг байхгүй.
- Залуус аа, хэрэв өнгө байхгүй бол яаж авах вэ гэдгийг санацгаая? Хэрхэн? Хэн хэлэхэд бэлэн байна вэ?
- Будаг холино.
- Бид ямар 2 өнгийг холих хэрэгтэй вэ? Та яаж бодож байна?
- Цагаан, хүрэн.
- Цагаан, хар.
-Оролдоод үзье, палитр дээр эдгээр өнгийг холино. Саарал өнгө үүсгэхийн тулд ямар өнгийг хольсон бэ?
- Цагаан, хар.
- Зөв. Саарал өнгө Hedgehog-ийн хувьд энэ нь цагаан, хар холилдсон.
-Зараагийн хурц зүү, баавгайн үсийг будахад аль сойз илүү тохиромжтой вэ?
- Тэгээд хар даа, та ямар сойзоор зурах вэ? Зарим сойз нь хатуу, зарим нь зөөлөн байдаг. Үс, зүү бүр нь харагдахаар алийг нь авах вэ.
-Хэцүү.
- Сойз сонго. Тэгээд та үүнийг зөв авсан уу, үгүй ​​юу гэдгийг харах болно.
Максим, бид яаж сойз авах вэ?
- Төмөр цамцны ирмэг дээр.
- Залуус аа, би яагаад та нарт зориулж цагаан гуаш, хөвөн арчдас бэлдсэн бэ?
- Цас зур.
- Тийм ээ, цас зурахаа бүү мартаарай, энэ нь Бяцхан баавгай хэт их идэж, өвдсөн юм.
- Зурж эхэл.
- Залуус аа, бид хатуу сойзоор будахдаа усаар нордоггүй, харин будгийг шууд авдаг гэдгийг битгий мартаарай.
II хэсэг.
Хүүхдүүд ажилдаа орж, "Цас унах" хөгжим асаалттай байна.
Ажлын явцад би хүүхдүүд эхлээд том биетийг (Тедди баавгай, зараа) дүрсэлж, дараа нь цасыг дүрсэлж байгаа эсэхийг шалгадаг.
- Хатуу бийрээр будахдаа усанд угаадаг уу?
-Үгүй.
- Зөв, хатуу сойз дээр будгийг шууд түрхээрэй.
- Сайн байна Коля будгийг маш болгоомжтой авч, илүүдлийг нь палитр дээр үлдээж, хэд хэдэн цохилт хийв.
- Бид контурын дагуу зурж, дараа нь контурын дотор зурдаг гэдгийг санаарай, эс тэгвээс энэ нь муухай болно.
- Милана, бийр чинь бүжиглэж байгаа мэт илүү хэмнэлтэй цохилт хий.
Зурах явцад би хүүхдүүдийн амьтад, цасыг дүрслэх өнгө сонгоход хяналт тавьдаг.
-Бяцхан баавгай, зараа хоёр өөрсдийгөө харахын тулд юу зурах ёстой вэ?
-Нүднүүд.
-Тэдний нүүрэнд өөр юу байгаа юм бэ?
- Хамар, ам.
- Данил, чи хөвөн арчдасаар юу зурахыг хүсч байна вэ?
- Цас.
- Хөвөн нахиахоёр хуруугаараа барьж, хэмнэлтэй нудрах, хангалттай будаг байхгүй бол нэмж нэмнэ.
- Хөвөн арчдасыг усанд угааж болохгүй, харин хоосон тавиур дээр хийнэ.
- Ажлаа дуусгах хүртлээ сойзоо угаадаггүй.
- Залуус аа, бидэнд ямар ид шидийн өнгө байдаг вэ, тэд хэрхэн гайхамшгийг бүтээж, бидний үлгэрийг хэр сайн амилуулдаг вэ.
III хэсэг: Бүтээлийн дүн шинжилгээ.
-Одоо сандал дээр суугаад үлгэрт зориулсан зургуудаа сонирхоцгооё.
-Үнэн, бид гайхалтай зургууд авсан. Танд аль зураг таалагдаж байна вэ, яагаад?
- Тэгээд зараа, бяцхан баавгай хоёр зураг таалагдсан. Тедди бамбарууш нь жинхэнэ баавгай шиг болсон, үс нь сэгсгэр, ид шидтэй бор будагБи оролдсон. Гэхдээ зараа хатгасан, хэрэв та түүнд хүрвэл зүү хатгаж байх шиг байна, энд саарал будаг бидэнд ийм гайхамшигтай зараа дүрслэхэд тусалсан.
-Хүүхдүүд аль зураг зараа, аль нь тедди баавгай болохыг мэдэх байх гэж бодож байна уу?
- Тийм ээ.
-Залуус аа, бидэнд түүхийг ярихад зөвхөн өнгө тусалсангүй. Өөр хэн оролдсон бэ?
- Сойз.
- Тийм ээ, хатуу, хуурай бийр бас бидэнд будахад тусалсан.
Гэхдээ хамгийн гол нь та маш сайн ажилласан, хичээсэн. Таны зургууд маш тод, цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болсон бөгөөд шидэт будаг, хатуу бийр танд тусалсан. Хүүхдүүдэд бидний үлгэр таалагдана гэж бодож байна. Орой нь та бид хоёр бага ангийн хүүхдүүдэд ном, зурсан зургуудаа аваад явна. Тэднийг баярлуулж байг шинэ үлгэр, үүнийг бид болон манай будагнууд хэлсэн.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи цогц хичээлийн хураангуй - хөгжмийн үйл ажиллагаа, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан.

Зорилтот:танин мэдэхүйн үйл явц, хөгжмийн чадварыг цогцоор нь хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд шинэ мэдлэг олж авах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдийн сансарт жолоодох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөгжим, хэмнэлтэй хөдөлгөөн, чихний тембр, төсөөлөлд чөлөөтэй импровиз хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Бие биенээ сонсох, хурцадмал байдал, хашгирахгүйгээр нээлттэй хоолойгоор дуулах чадварыг хөгжүүлэх;

"Миний хүүхдүүд хаана байна?" хөгжим, дидактик тоглоомоор дамжуулан хүүхдийн дууны сонсголыг хөгжүүлэх.

Гурван хэсэгтэй жүжгийн тухай хүүхдийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Дууны болон тоглох ур чадварыг сайжруулахболон бүжгийн ур чадвар.

Боловсролын :

Бие даасан байдал, үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Хөгжмийн хичээл дээр хувийн дүгнэлт хийх, хариулт өгөхдөө нөхдүүдэд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Эцэг эхчүүдэд зориулсан баярын концерт бэлтгэх сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: төгөлдөр хуур, соронзон самбар, соронз, заагч, Л.Бетховены хөргийг хуулбарласан, төгөлдөр хуурын дүрстэй карт, том төгөлдөр хуурын дүрстэй карт, синтезаторын дүрстэй карт, хүүхдийн төгөлдөр хуурын дүрстэй карт, хөгжмийн төв, Л.Бетховены “Зөгөөтэй ба гунигтай” жүжгийн аудио бичлэг, “Дээвэр дээрх өрөвтас” дууны аудио бичлэг. Д.Тухмановын үг. А. Поперечный, "Миний аав" дууны тэмдэглэл, хөгжим. А.Комарова, Т.Рядчикова, хөгжмийн "Инээмсэглэл" жүжгийн тэмдэглэл. В.Шаинский, Оросын ардын дууны тэмдэглэл: “Өө, чи халхавч”, “Алим”, “Гудамжаар цасан шуурга шуурч байна”, “Манайх шиг үүдэнд”, “Зоригтой, нөхдүүд ээ, үргэлжлүүлээрэй” маршийн тэмдэглэл. ” хөгжим Д.Житомирский, шувууны дүрс бүхий картууд: тахиа, нугас, бор шувуу, тахиа, дэгдээхэй, бор шувуу.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд В.Шаинскийн "Инээмсэглэл" дууны хөгжимд багшийн хамт багт орж, сандал дээр сууна.

ноён.: Сайн уу залуусаа.

Хүүхдүүд:Сайн уу.

ноён . : Та бүхнийг хөгжмийн хичээлд урьж байгаадаа маш их баяртай байна . I Өнөөдөр хичээл дээр хамтдаа өнгөрүүлсэн цаг хугацаа надад болон танд маш их баяр баясгалан авчрах болно гэж найдаж байна! Өнөөдөр бид маш чухал ажлыг дуусгах ёстой: бид хайртай аав, өвөө, хөвгүүддээ зориулж концерт зохион байгуулахын тулд удахгүй болох Эх орон хамгаалагчдын баярын бэлтгэлээ үргэлжлүүлэх ёстой. Мөн өнөөдөр маш сонирхолтой сюрпризүүд таныг хүлээж байна. Тиймээс, миний анхны гэнэтийн зүйл, гэхдээ эхлээд та бид хоёр хөгжмийн хичээл дээр хэрхэн сууж байгааг санацгаая. ( Хүүхдүүд нуруу нь шулуун, хөл нь шалан дээр, гар нь өвдөг дээрээ байгаа буултыг харуулж байна).

М.Р.: Хүүхдүүд ээ, хөгжим нь хүний ​​ямар ч сэтгэл хөдлөлийг, түүнчлэн түүний бүх мэдрэмж, туршлагыг: тайван ба догдлол, баяр баясгалан, уйтгар гунигийг илэрхийлж чаддаг гэдгийг та аль хэдийн мэднэ. Өмнө нь сонссон "Баяртай гунигтай" жүжгийг сонсохыг санал болгож байна, гэхдээ үүнийг сонсож эхлэхээсээ өмнө уг жүжгийн зохиолчийн нэрийг надад сануулчих уу?

Хүүхдүүд: Людвиг ван Бетховен.

М.Р.: Тийм ээ, агуу хөгжмийн зохиолч Бетховены хөргийг дахин харцгаая. (Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг Л. Бетховены хөргийг хуулбарласан соронзон самбарт хандуулдаг.)

(Л.Бетховений “Баяртай ба гунигтай” жүжгийн аудио бичлэг сонсогдож байна»)

М.Р.: Залуус аа, ямар хөгжмийн зэмсгээр тоглосныг хэлж өгөөч?

Хүүхдүүд: төгөлдөр хуур.

М.Р.: Төгөлдөр хуур ямар төрлийн хөгжмийн зэмсэгт багтдагийг надад сануулаарай?

Хүүхдүүд: гарын гэр бүл.

М.Р.: Залуус аа, та нарын хэнийг нэрлэж чадах вэ? Хөгжмийн зэмсэг, аль нь гарын гэр бүлд хамаарах вэ?

Хүүхдүүд: Гранд төгөлдөр хуур, синтезатор, хүүхдийн төгөлдөр хуур . (Зөв хариулт бүрийн хувьд багш соронзон самбарт гарны хэрэгслийн зургийг хавсаргана: том төгөлдөр хуур, синтезатор, хүүхдийн төгөлдөр хуур.)

М.Р.: Залуус аа, энэ жүжгийн дүр ямар байдгийг хэлээч: үргэлж ижил байсан уу, эсвэл өөрчлөгдсөн үү? "Хөгжилтэй-гунигтай"

Хүүхдүүд: Жүжгийн дүр нь эхлээд хөгжилтэй байсан, дараа нь өөрчлөгдөж, гунигтай болж, дараа нь дахин хөгжилтэй болсон.

М.Р.: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ, тоглолтын эхэнд хөгжим хөгжилтэй, хайхрамжгүй, хөгжилтэй сонсогдож байсан. , (хөгжмийн найруулагч жүжгийн эхний хэсгийн хэсгийг оруулсан)дараа нь тэр гунигтай, гунигтай болов . (Багш жүжгийн хоёрдугаар хэсгийн хэсгийг оруулсан)Харин одоо уйтгар гуниг өнгөрч, бид дахин баяр хөөртэй, хөгжилтэй хөгжим сонсдог. (Жүжгийн гурав дахь хэсгийг багтаасан)Тэгвэл хөгжмийн мөн чанар хэдэн удаа өөрчлөгдсөн бэ?

Хүүхдүүд: Гурван удаа.

М.Р.: Тэгэхээр жүжиг хэдэн хэсэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Гурван хэсэг.

М.Р.: Залуус аа, одоо би та нарт жаахан тоглохыг санал болгож байна, эс тэгвээс өөрийгөө төгөлдөр хуурч гэж төсөөлөөд үз дээ. Хүүхдүүд ээ, төгөлдөр хуурч хэрхэн төгөлдөр хуур тоглодгийг надад харуулаач?

Хүүхдүүд: Төсөөллийн төгөлдөр хуур тоглох хөдөлгөөнийг дуурай.

М.Р.: Одоо төгөлдөр хуурч хэрхэн хөгжөөнтэй хөгжим тоглодгийг надад харуулаач?

Хүүхдүүд: Гарын огцом хөдөлгөөнийг дуурай.

M.R.: Төгөлдөр хуурч хэрхэн намуухан, намуухан хөгжим тоглодог вэ?

Хүүхдүүд: Гарны долгион шиг хөдөлгөөнийг дуурайдаг.

М.Р.: Залуус аа, би та нарт сандалныхаа дэргэд хөл дээрээ зогсохыг санал болгож байна, та бүгд синтезаторын дэргэд зогсож байна гэж төсөөлөөд үз дээ, зэмсэг тоглоход гараа бэлдээрэй, бэлэн үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

(Багш Л. Бетховены "Зөөлөн ба гунигтай" жүжгийн аудио бичлэгийг асаана, хүүхдүүд жүжгийн тодорхой хэсэгт гарынхаа зохих хөдөлгөөнийг хийдэг)

М.Р.: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, та нар бүгд миний ажлыг даван туулсан сонирхолтой даалгавар, тэгээд би чамайг сандал дээр суухыг урьж байна. (Хүүхдүүд сууна)Хөгжмийн хичээлийн үеэр та бид хоёр шулуун нуруутай сууж, хөл нь шалан дээр бат бөх, гараа өвдөг дээрээ байх ёстой гэдгийг би та нарт сануулж байна.

Ярилцлагын төгсгөлд багш хөгжмийн зохиолчийн хөргийн хуулбарыг дахин үзүүлж, хүүхдүүдийн хамт түүний овог нэр, жүжгийн нэр, жүжгийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг дууддаг.

М.Р.: Хүүхдүүд ээ, би та нарт жаахан амрахыг санал болгож байна. Бид хөл дээрээ босч, төгөлдөр хуур дээр миний хийх хэсгүүдийг анхааралтай сонсох, тодорхой хөгжим, та тохирох бүжиг эсвэл алхах хөдөлгөөнийг гаргаж ирээд надад үзүүлэх хэрэгтэй.

"Хөгжимд тохирох хөдөлгөөнийг гаргаж ир" бүжгийн импровизацийг тоглодог. Д.Житомирскийн “Зоригтой, нөхдүүд, алхаад” марш тоглогдож байна - хүүхдүүд жагсаж байна, Оросын ардын жүжиг "Аа, та бол халхавч" - хүүхдүүд янз бүрийн бүжгийн хөдөлгөөн, Оросын ардын жүжиг "Манайх шиг хаалган дээр". ” - хүүхдүүд үсрэлт хийдэг, Оросын ардын жүжиг "Алим" - хүүхдүүд тонгойдог, Оросын ардын "Гудамжаар цасан шуурга шуурч байна" - хүүхдүүд амьсгалаа сэргээдэг.

М.Р.: Сайн байна уу, залуусаа, та нар бүгдээрээ өөрийгөө маш бүтээлч, өвөрмөц байдлаар харуулсан, сууна уу. ( Багш хүүхдүүдтэй ярьдаг зөв буух: шулуун нуруу, хөл нь шалан дээр, гар нь өвдөг дээрээ)

М.Р.: Залуус аа, би танаас асуух зүйл байна, бид одоо ямар баярт бэлдэж байна вэ?

Хүүхдүүд: Бид Эх орон хамгаалагчдын өдөрт бэлдэж байна.

М.Р.: Залуус аа, бид энэ өдөр хэнд баяр хүргэж байна вэ?

Хүүхдүүд: Аав, өвөө, ах, хөвгүүд, бүх эрчүүд.

М.Р.: Аав, өвөө, хөвгүүддээ ямар сюрприз бэлдэж байгааг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Аав, өвөө, хөвгүүддээ бэлэг, “Аав минь” дуу, шүлэг, “Дээвэр дээрх өрөвтас” бүжиг бэлдэж байна.

М.Р.: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, гэхдээ дуугаа дуулж эхлэхээсээ өмнө жаахан дуулж, “Сайн байна уу, сайн уу?” дууг дуулъя.

Энэ дууг янз бүрийн товчлуураар “Сайн уу, сайн уу?” гэсэн нотны өгсөх, буурах хөдөлгөөнөөр гүйцэтгэнэ.

М.Р.: Сайн байна, та маш их хичээсэн, одоо "Миний аав" дууг дуулах цаг болжээ. Бид дуулж байхдаа хөршийнхөө дуу хоолойг сонсож, хашгирах, хоолойныхоо утсыг чангалахгүй байх, үгийн төгсгөлийг зурахыг хичээх ёстойг анхааруулж байна.

“Аав минь” дууг хөгжмөөр дуулдаг. А.Комарова, дууны үг. Т.Рядчикова.

Дууг дуулахын өмнө багш дуулах үндсэн байрлалыг хэлдэг: "суух" байрлал - шулуун нуруу, хөл нь шалан дээр хэвтэж, өвдөг дээрээ хэвтэж буй гар (энэ байрлалд хүүхдүүд нэг удаа дууг дуулдаг), "зогсож". ” - шулуун нуруу, хулгайлагдсан мөр, нуруу, толгой дээш өргөгдсөн, шулуун хөл (энэ байрлалд хүүхдүүд гүйцэтгэлийн чанараас хамааран нэг эсвэл хоёр удаа дуулдаг)

М.Р.: Сайн байна, залуусаа, одоо би та нарыг сандал дээр суухыг хүсч байна (багш хүүхдүүдийн зөв суух байрлалыг тайлбарладаг).

М.Р.: Залуус аа, өнөөдөр би та нарт гэнэтийн бэлэг бэлдсэн - "Миний хүүхдүүд хаана байна?" Хөгжимт-дидактик тоглоом, одоо би хэдэн хүүхдэд шувууны зурагтай картуудыг өгөх болно: тахиа, нугас, бор шувуу, бусад хүүхдүүдэд, хүүхдүүд. Эдгээр шувууд: тахиа, дэгдээхэй, дэгдээхэй. Шувуу болон түүний хүүхэд бүр өөрийн гэсэн өвөрмөц дуу хоолойтой тул одоо би үүнийг танд үзүүлэх болно. (Хүүхдүүд аль шувуу тодорхой дуу авиатай тохирч байгааг санаж, хэлэх хүртэл багш төгөлдөр хуур дээр "шувуудын дуу хоолойг" хэд хэдэн удаа тоглодог. Дуу тус бүр нэг ноттой тохирч байна: нугас - том октавын "С", дэгдээхэй - "C" ” жижиг октавын, тахиа - эхний октав хүртэл, дэгдээхэй - хоёрдугаар октав хүртэл, бор шувуу - гуравдугаар октав хүртэл, дэгдээхэй - дөрөв дэх октав хүртэл "хүртэл".

М.Р.: Одоо би хүүхдүүдэд карт тарааж өгье, хүүхэд шувууныхаа "дууг" сонсмогцоо босох хэрэгтэй болно. Бид оролдох уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

“Миний хүүхдүүд хаана байна?” хөгжимт дидактик тоглоом зохион байгуулагдаж байна. Тоглоомыг хүүхдүүдийн хүслээс хамааран 2-3 удаа тоглодог.

М.Р.: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Би таны ажилд маш их баяртай байна. Хөгжмийн хичээлийн үеэр та бид хоёр хэрхэн суух ёстойг сануулж, зааж өгөөч. (Хүүхдүүд "зөв" байрлалыг харуулдаг: шулуун нуруу, хөл нь шалан дээр, гар нь өвдөг дээрээ хэвтэж байна.)

М.Р.: Залуус аа, бидний хичээл дуусах гэж байна, гэхдээ та бид хоёр хараахан юу ч хийгээгүй байна, надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид "Дээвэр дээрх өрөвтас" бүжгийг бүжиглээгүй.

М.Р.: Залуус аа, хивсэнцэр дээр очиж, бүжгээ үзүүлэхээр байраа эзэлнэ үү, бүжиглэж байхдаа бид хөгжимд нийцүүлэн хөдөлгөөн хийж, синхрон хөдөлгөөн хийж, нуруугаа шулуун байлгахыг хичээх ёстойг анхааруулж байна.

“Дээвэр дээрх өрөвтас” бүжиг тоглогдож байна (“Дээвэр дээрх өрөвтас” аудио бичлэг, хөгжим Д. Тухманов, үгийг А. Поперечный)

(Багш хүүхдүүдтэй хамт бүжгийн үндсэн хөдөлгөөнийг эргэн санадаг. Хүүхдүүдийн бүжгийн гүйцэтгэлийн чанараас хамааран бүжиг 3-4 удаа давтагдана.)

М.Р.: Баярлалаа, хүүхдүүд ээ, би та нарт сандал дээрээ суухыг санал болгож байна. (Багш хүүхдүүдэд суухыг сануулдаг: шулуун нуруу, хөл нь шалан дээр, гар нь өвдөг дээрээ хэвтэж байна.)Залуус аа, бид өнөөдөр хичээл дээр юу хийснээ надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Л.Бетховены "Зөгөөтэй ба гунигтай" жүжгийг сонсож, "Зөөлөн ба гунигтай" жүжгийг уран сэтгэмжийн синтезатороор тоглож, хөгжимд хөгжимт болон хэмнэлтэй хөдөлгөөн олж сурсан, "Миний аав" дууг дуулж, мюзикл тоглож, "Миний хүүхдүүд хаана байна?" дидактик тоглоом, "Дээвэр дээрх өрөвтас" бүжиг бүжиглэв.

М.Р.: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ! Та бүхний ажилд маш их баяртай байна, та өнөөдөр жинхэнэ уран бүтээлчид байсан. Баяртай, дахин уулзацгаая!

Хүүхдүүд: Баяртай!

В.Шаинскийн "Инээмсэглэл" дууны хөгжимд хүүхдүүд, багш нар хөгжмийн бүлгээс гарна.