Vad är FCCM 1:a juniorgrupp. Sammanfattning av utbildningsaktiviteter för bildandet av en helhetsbild av världen i den första juniorgruppen Ämne: ”Grönsaker. Grupp av visuella tekniker

Sammanfattning av en lektion om FCCM i den första juniorgruppen på ämnet "Hälsens hemligheter."

Mål:

Skapa en idé om hälsa, lyft fram reglerna för kulturellt och hygieniskt beteende.

Uppgifter:

    Ge barn kunskap om friska liv;

    Konsolidera förvärvad kunskap om vikten av vitaminer, namnen på grönsaker och frukter, hygienfärdigheter;

    Utveckla hoppförmåga, smidighet i spelform, förbättra koordinationen av rörelser;

Utvecklingsmiljö: leksaksbjörn, falska grönsaker och frukter, två tallrikar, illustrationer.

Lektionens framsteg:

    Organisatoriskt ögonblick

(knacka på dörren)

Pedagog: Killar, någon kom till oss. Åh, ja, det här är björnungen Tishka. Hej Tishka.

Tishka - Hej barn, jag kom för att titta på dig och fråga: hur tar du hand om din hälsa? Vad gör du för att undvika att bli sjuk?(barns svar)

Tishka - Rätt. Har någon av er tagit vitaminer? Vitaminer gör vår kropp stark och hälsosam. Men vitaminer kommer inte bara i tabletter, de växer också i sängar och på grenar. Många vitaminer finns i frukt och grönsaker.

Idag tog jag med dig frukt och grönsaker, men alla grönsaker och frukter är blandade, vem kan hjälpa mig att hitta frukterna och grönsakerna?

2. Spel "Frukt grönsaker"

Barn lägger frukt och grönsaker på olika tallrikar.

Tishka - jag ska berätta en hemlighet för dig, för att vara frisk behöver du inte bara äta vitaminer och vara stark!

Du måste definitivt tvätta
Morgon, kväll och eftermiddag -
Före varje måltid,
Efter sömn och före sänggåendet!

Vad händer om du har ett barn som inte riktigt vet hur man tvättar sig? Vet du hur du tvättar dig ordentligt?(barns svar) .

Hur kan jag kontrollera detta? Jag kom på en idé, ni borde svara på mina frågor.

    Varför behöver du tvätta händerna? Vem lever på våra smutsiga händer?(bakterier)

    Du bestämmer dig för att tvätta ansiktet. Vad behövs för detta?(Vatten, tvål, handduk.)

    Hur öppnar man en vattenkran korrekt? Så att stänken flyger åt alla håll?(Nej, kranen måste öppnas så att vattnet rinner i en liten bäck.)

    Vad ska du göra först innan du går till vattenkranen?(Kavla upp ärmarna för att undvika att din skjorta eller klänning blir blöt.)

Visa hur man kavlar upp ärmarna. Så här.(Barn visar rörelser.) Ärmarna kavlades upp, kranen öppnades och vattnet rann i en tunn ström. Nu ska vi visa dig hur du tvättar händerna. Så här, i en cirkulär rörelse, som om en handflata strök den andra.

    Först måste du blöta händerna med vatten, tvåla dem och gnugga den ena mot den andra för att skapa skum - riktiga vita handskar. Och efter det måste du tvätta bort tvålen med vatten.

    Vad ska du göra efter att du har tvättat bort tvålen från handflatorna?(Torka av dem med en handduk.)

    Hur ska du torka händerna ordentligt med en handduk?(Varje finger för sig.)

Det återstår bara att stänga av kranen och hänga handduken på plats.

Tishka - Ja, verkligen, alla barn vet hur man tvättar sig ordentligt. Tja, vi kan bara berömma dem för detta.

Här tittar jag på killarna:
De slarvar inte, de sitter.
Alla är tvättade, alla är snygga,
Och förmodligen snyggt?

Pedagog -Berätta för Tishka hur man sitter på en stol korrekt under lektionerna och vid bordet?

Barn svarar: ryggarna ska vara raka, benen ska vara under stolen och händerna ska vara vikta vid bordet framför bröstet.

Varför behövs detta?

Barn: Så att våra ryggar är raka och vackra.

Tishka - Killar, vet ni hur man beter sig när man äter?

Barns svar

Varför behöver du bete dig så här vid bordet?

Barns svar: att undvika att kvävas när man äter.

Idrottsminut

Ett, två, tre, vi snurrar
Vi förvandlades till björnungar.
Nu ska ungarna göra övningar.
På morgonen vaknade lilla mål

Björnen sträckte sig mot solen.
Så här, så här
Björnen sträckte sig mot solen.
Ungarna levde i snåret

De vände på huvudet.
Så här, så här.
De vände på huvudet
Ungarna letade efter honung,

Tillsammans gungade de trädet,
Så här, så här
De gungade trädet tillsammans.
Vi vaggade

Och de drack vatten från floden.
Så här, så här
Och de drack vatten från floden.
Björnar har roligt när de leker.

Björnarna vill hoppa.
Ett två; ett två,
Så spelet är över.
Ett, två, tre - vi snurrar

Och de förvandlades till barn.

Tishka - Tja, du har lärt dig hälsans hemligheter!

Hur kan du annars förbättra din hälsa? Vad gör du på dagis varje morgon?(laddar) .

Tishka - Den viktigaste hemligheten för hälsa, du måste spela sport och göra övningar varje morgon.

Tishka - Jag har förberett en överraskning för er alla. Jag vill unna dig en frukt som innehåller mycket vitaminer.(äpple visar) . Vad är namnet på denna frukt?

Killar, det är dags för mig att gå, berätta för mig vad jag behöver göra för att vara frisk? (Barnens svar).

Lektionssammanfattning "Fåglar, fågelhus" (för barn tidig ålder)

Programinnehåll:

1. Fixa namnet på fåglarna (tam, vild)

Befästa kunskapen om vårens tecken.

2. Lär barnen att skulptera en fågel från flera delar.

Att befästa förmågan att förmedla de karakteristiska egenskaperna hos ett djur (fågel) i skulptering.

Kunna skulptera av två eller tre stycken plasticine.

Pedagogiska uppgifter:

1. Utveckla noggrannhet och fantasi.

2. Visa hur man delar upp ett block av plasticine i delar med hjälp av en stapel. Utveckla en känsla för form och proportioner. Odla nyfikenhet och självständighet.

Material: Plasticine (vit, svart, Brun, travar, pappers- och tygservetter, pärlor för ögon.

Förarbete: Föra ett samtal - observation under gång. Titta på de didaktiska bilderna "Fåglar". Lyssna på inspelningen av "Bird Voices". Be föräldrar att titta på fåglarna, göra fågelmatare och mata dem.

Pedagog: Killar, våren har kommit, det har blivit varmt och fåglarna flyger från söder, varma länder, starar är de första som kommer. Vet du vad huset för starar heter?

Pedagog: Vad heter huset?

Barn: Birdhouse (körrepetition)

Lärare: Det stämmer, bra jobbat killar.

Överraskningsmoment: (en fågel flyger in med en bokstav)

Pedagog: Åh, killar, en stare flög till oss, och titta på brevet i näbben.

Lärare: Jag undrar vad den innehåller, låt mig läsa den för dig.

Pedagog: Killar, de skriver att de kommer snart, men det finns få fågelholkar.

Lärare: Vi måste hjälpa dem, vad tycker ni, killar?

Lärare: Kom igen, vi ska titta på fågelholkar åt dem.

Undersöker en fågelholk (riktig).

Lärare: Här har vi en fågelholk, låt oss titta på den.

Utbildare: Vilka delar består den av? Låt oss ta en titt.

Pedagog: Vilken form har fågelholkens vägg?

Barn: Rektangulär.

Lärare: Det stämmer, rektangulärt, bra gjort.

Pedagog: Vilken form har taket? Också rektangulär, det stämmer, bra jobbat killar.

Lärare: Fönster, vilken form?

Barn: Rund form.

Pedagog: Just det, staren flyger in och ut ur den, och det finns en hylla under fönstret så att det är bekvämt för honom att gå in i fågelholken.

Lärare: Du och jag tittade på den här fågelholken, nu sätter vi oss vid borden och jag ska visa dig en annan fågelholk.

Pedagog: Killar, titta på tavlan (jag sätter den på tavlan).

Jag visar huvuddelen.

Lärare: Vilken form har min vägg, killar?

Barn: Rektangulär form.

Pedagog: Taket, titta på mig är annorlunda, vad är det här för figur, berätta för mig killar?

Barn: Trekantiga till formen.

Lärare: Det stämmer, triangulärt. Fönstret är runt till formen och pinnen är rektangulär. Så vi undersökte fågelholken och förberedde den.

Pedagog: (Fågelleksak; ena vingen är bandaged) Killar, titta vem som flög till oss? (Fågel) Åh, killar, hon gråter, hennes vinge är förbunden. Vad hände?

Birdie: Pojkarna slog mig med en slangbella. De bröt min vinge. Det gör väldigt ont i mig och jag kan inte flyga. Några snälla människor dök upp och förband den åt mig. Jag hoppas att jag snart ska återhämta mig och leka med mina vänner och flickvänner i den blå himlen.

Pedagog: Naturligtvis är du snart frisk. Killar, är det möjligt att skjuta fåglar med slangbellor? (barns resonemang)

Lärare: (vänder sig till fågeln) Jag hoppas att du stannar hos oss och leker med killarna.

Birdie: Ja, självklart, det kommer att ge mig ett nöje att spela med killarna. Jag lagade mat till dem Intressanta spel.

Pedagog: Killar, gillar du att gå? (Ja). Vart går du helst på promenader? (På gatan, i parken, i skogen) Titta vad jag har: (Läraren, tillsammans med barnen, genomför fingerövningar)

Jag har 5 fåglar

Liten fågel

Och ett par klippduvor.

Fågel: Vilka andra fåglar känner du till (Barnlistan). jag har mycket olika fåglar. (Visar bilder med fåglar). Så jag kan inte lista ut vilka fåglar som är flyttande, övervintrade eller tama.

Pedagog: Vi ska hjälpa fågeln! (Ja). Barnen delas in i tre lag. 1- väljer flyttfåglar, 2-vintrande, 3-tammiga. (Då kollar läraren med barnen)

Idrottsminut.

Fåglarna sitter i boet (hukar)

Och de tittar på gatan (lägg handflatan mot pannan)

De vill gå en promenad (de viftar med armarna som fåglar och flyger

Och alla flyger tyst (i gruppen)

Lärare: Killar, behöver ni mata fåglarna? (barns resonemang) Vad gillar fåglar att äta? (lista) Varför tycker du att du inte ska sluta? tuggummi fåglar? (anledning)

Birdie: Bra gjort. Jag har förberett ett annat spel för dig, som heter "Samla insekter." 3 personer väljs ut från gruppen, en hatt med en bild av fåglar sätts på deras huvud. På kommando börjar de samla 1-baggar, 2-fjärilar, 3-larver. Spelet spelas 2-3 gånger.

Pedagog: (barn sätter sig) Killar, jag tror att ni alla vill ha en fågel hemma. (Vi vill) Och nu ska vi försöka göra en fågel av plasticine. (Visar provet för barnen) Låt oss titta på det. Vad har hon? (Huvud, kropp, näbb, svans, ögon) Vilken form har huvudet och kroppen? (huvudet är runt, kroppen är oval) Hur gör vi näbben och svansen? Vad sägs om vingar (barns svar)

Kom ihåg reglerna för att arbeta med plasticine. Därefter visar barnen steg för steg hur man skulpterar en fågel (tillsammans med barnen och individuell hjälp till barnet)

Efter att ha gjort fågeln

Birdie: Killar, vill ni leka med mig igen? (Ja). Jag erbjuder dig spelet "Sparrows and the Cat"

Resultat: Titta vilka fåglar killarna gjorde. Nu ska vi lägga dem i mataren och mata dem. Fågeln berömmer och säger adjö till barnen.

Sammanfattning av utbildningsaktiviteter för kognitiva och forskningsaktiviteter i den första juniorgruppen "Vad ska vi täcka granen med?"

Författare: Sayasova Valentina Vpalerievna, lärare i Krasnoborsky dagis, Shatkovsky-distriktet, Nizhny Novgorod-regionen.
Beskrivning av materialet. Materialet kommer att vara av intresse för lärare i den första och andra juniorgruppen, föräldrar till barn under 3-4 år.
Integrering av utbildningsområden:”Kognition”, ”Social-kommunikativ”, ”Tal”, ”Konstnärligt-estetiskt”.
Typ av aktivitet: utbildning och forskning
Åldersgrupp: första juniorgruppen
Ämne: Snart Nyår
Mål. Introducera barn till några av egenskaperna hos snö.
Uppgifter:
Pedagogisk: introducera barn till egenskaperna hos material och föremål omkring oss, lär dem att titta på föremål (cellofanpåse, bomullsull, papper, snö). Skapa en lust att genomföra experimentella aktiviteter.
Utvecklandet: utveckla uppmärksamhet, tal, observation, taktila förnimmelser.
Tal: berika och intensifiera lexikon barn på ämnet "Vinterjulgran", lär dem att svara på lärarens frågor, med hjälp av adjektiv när de beskriver.
Pedagogisk: odla tålamod, vilja att ta del av lagarbete, känsla av omtanke.
Preliminärt arbete: samtal om ämnet "Nytt år kommer", läsa dikter om julgranen, jultomten.
Genomförandemedel: ett handfat med snö, en modell av en julgran, en låda, och i den: bomullsull, en liten plastpåse, ett ark vitt papper, en gåta.
GCD flytta
1 Organisatoriskt ögonblick. Läraren visar barn en liten konstgjord julgran.

Titta, vad är detta för mirakelträd (Gåta) På vintern och sommaren - samma färg?
Barn. Julgran.
Pedagog. Höger. Detta är en julgran (upprepa) på vintern och sommaren i samma färg. Vilken färg har julgranen?

Barn. Grön.
Pedagog. Just det, trädet är grönt. Vilken typ av julgran tog jag med dig: stor eller liten?
Barn. Små.
Pedagog. Vad tycker ni, är det kallt för en liten julgran i skogen på vintern?
Barn ger svar.
2 Huvuddel.Tittar på snön


Pedagog. Hon är kall om det är lite snö, och när det är mycket snö, då är hon gömd under en filt och trädet är varmt.
Vilken färg har snön, killar?
Barn ger svar.
Pedagog. Och nu ska vi titta och kolla igen. Läraren tar fram en skål med snö(från toalettrummet eller vestibulen): här är det snö, snöboll. Vi närmar oss bordet och rör vid snön med händerna. Hur är han? vad kan du säga? (uppmuntrar barn att svara självständigt)
Barn. Kallt, vitt, blött.
Pedagog. Korrekt (barn upprepar efter läraren vilken typ av snö): kall, lätt, vit. Titta, jag tog snön i mina händer och vatten rann ut ur min näve. Varför?
Barn antar
Pedagog. Snön smälter, det stämmer. Snön smälter av värmen. Våra palmer är varma och snön har smält. Är det varmt eller kallt i vår grupp? Kommer snön i vår grupp att smälta eller inte?
Barnen svarar.
Pedagog. Ja, men han älskar kylan, frosten. Vad ska man göra? Jag ville pynta granen med snö så att det skulle bli vackert i vår grupp. Hur man dekorerar julgranen, vad ser ut som vit snö, som inte smälter i vår grupp?
3 Experimentella aktiviteter
Låt oss se vad som finns i min låda: bomullsull, en påse, ett pappersark.


PedagogÄr paketet lätt? (Ja)
Pedagog. Är förpackningen vit?
Barn. Nej
Pedagog. Det är genomskinligt och ser inte ut som vit snö, det passar oss inte.
Och här är ett annat papper. Är det lätt? (ja) Vilken färg är det?
Barn. Vit.
Pedagog. Kanske kan vi täcka granen med papper? Låt oss försöka sätta pappersbitar på grenarna på en julgran.
Barn river av ett papper och lägger det på granens grenar.
Pedagog. På något sätt ligger löven illa, de faller hela tiden och ser inte snygga ut. Verkligen, killar?
Barns svar.
Pedagog. För nu behöver vi ett snötäckt träd, ett träd i snön. Vad finns det mer i lådan?
Barn. Bomull.
Pedagog. Bomull. Prova det, är vadden tung eller lätt?
Barn. Lätt.
Pedagog b. Vilken färg är det?
Barn. Vit.
Pedagog. Låt oss försöka täcka granen med bomullsull?
4 Lagarbete Vi täcker granen.
Barn river av en bit bomullsull och täck granens grenar med dem.
Pedagog. Tja, hur? Vår julgran ser ut som en snötäckt julgran. (Ja)


5 Sammanfattning
Barn och läraren beundrar den snötäckta julgranen och dansar runt granen med en sång för högtiden.


Direkt utbildningsverksamhet på bildning
en helhetsbild av världen i juniorgrupp 1 på ämnet:
"Väg till Kolobok"
Programmets mål: - introducera barn till egenskaperna hos stenar: stora, små, lätta, tunga, kalla, varma, gjorda av
stenar kan användas för att bygga en stig;
- utveckla uppmärksamhet, uppfattning, observation,
finmotorik händer;
- odla uthållighet, viljan att övervinna
svårigheter.
Utrustning: Kolobok, hink med stenar, godis för barn.
GCD-drag:
Barn, låt oss säga hej till er.
Hej, palmer. Klapp klapp klapp.
Hej ben. Topp - topp - topp.
Hej kinder. Plopp - plopp - plopp.
Tjocka kinder. Plopp - plopp - plopp.
Hej svampar. Smack-smack-smack.
Hej, tänder. Klicka - klicka - klicka.
Hej min lilla näsa. Pip-pip-pip.
Hej gäster. Hallå!
Det knackar på dörren. Läraren går, tittar utanför dörren och kommer tillbaka.
Pedagog. Killar, en ovanlig gäst kom för att besöka oss idag. Han vill att du ska gissa en gåta om honom. Nu ska jag berätta en gåta, och du gissar vem det är?
Vår hjälte lever i en saga
Han är inte en igelkott eller en katt,
Det är från mormor från fönstret
Hoppade rakt in på stigen
Rullade, sprang
På vems tunga fick du det? (Barn ringer)
Höger. Så vem är det?
Barn. Kolobok.
Pedagog. Du gissade rätt, kom och besök oss Kolobok, barnen har gissat en gåta om dig. (Kolobok kommer in med en hink).
Kolobok. Hej grabbar! Jag kom till dig med en begäran: Jag vill fly från räven, och för detta behöver jag en bra, stark väg. Jag tog med dig några stenar också. Hjälp mig.
Pedagog. Killar, kan vi hjälpa Kolobok att bygga en väg av stenar?
Barn. Ja!
Pedagog. Titta vilka vackra småsten som finns i hinken. Hur många finns det?
Barn. Massor. (Läraren häller småsten på kartongen).
Pedagog. Killar, låt oss komma upp och se vilka småsten Kolobok kom med oss. (Läraren tar en stor sten).
Kolobok, titta vilken typ av sten jag har - stor eller liten?
Kolobok. Vet inte.
Pedagog. Killar, berätta för Kolobok - stor eller liten?
Barn. Stor.
Pedagog. Ta en stor sten i händerna. Vad är det - tungt eller lätt?
Barn. Tung.
Pedagog. Du förstår, Kolobok, det är en stor sten, den är tung.
Vad är detta för slags sten? (Läraren visar en liten sten).
Barn. Små.
Pedagog. Höger. Är den tung eller lätt?
Barn. Lätt.
Pedagog. Här, Kolobok, är stora småstenar tunga och små är lätta. Lyssna, alla, till ljudet av de små stenarna som knackar. Tyst eller högt?
Barn. Tyst.
Pedagog. Och hur knackar de stora stenarna – tyst eller högt?
Barn. Högt.
Pedagog. Höger. Nu ska jag lägga en sten på batteriet. Och vi kommer att ta reda på vad som kommer att hända med honom. Ta nu varje sten och pressa den i din handflata. Småstenen är hård, den komprimeras inte. Så vilken sten?
Barn. Fast.
Pedagog. Höger. Var kan man se mycket småsten?
Barn. På floden, vid havet, i akvariet.
Pedagog. Låt oss nu se vad som hände med vår sten, som vi placerade på batteriet. Barn, prova med händerna. Hur är han?
Barn. Det är varmt.
Pedagog. Småstenen värmdes upp av batteriet. Till sjöss värms även småsten av solen och blir varm, ibland till och med varm. Är denna sten varm? (Läraren visar en kall sten).
Barn. Nej.
Pedagog. Vad är det - varmt eller kallt?
Barn. Kall.
Pedagog. Man kan bygga hus och vägar av stenar. Idag ska vi bygga en stig för Kolobok så att han kan fly från räven. Ska vi bygga det, killar? Titta hur jag bygger. Jag lägger en sten, följt av en och en till. Nu lägger du ner dina småsten. (Varje barn lägger en sten.) Du ser Kolobok, hur barn vet hur man bygger en stig av stenar. Det ser ut som den äkta varan. Gå, Kolobok, längs vår stig.
(Kolobok går längs stigen).
Kolobok. Tack hörni! Du kan så mycket om stenar, du vet hur man bygger och du lärde mig. Nu kommer jag definitivt att fly från räven. För detta har jag förberett en liten överraskning för dig.
Barnen tackar Kolobok och han säger hejdå och går.


Bifogade filer

Mål: konsolidera det allmänna begreppet "grönsaker", namnen på olika grönsaker;

Uppgifter:

Pedagogisk:

Tala om fördelarna med grönsaker för människor - de är en källa till vitaminer och vitalitet för människor, en mycket välsmakande livsmedelsprodukt;

Fyll på och aktivera barns ordförråd genom att fördjupa kunskapen om grönsaker

Pedagogisk:

Odla omtanke och kärleksfull relation till naturen, som generöst begåvat oss med dess rikedomar för arbetet av människor som arbetar på landet;

Utveckla förmågan att lyssna på varandra;

Oberoende, observation, noggrannhet, initiativförmåga

Pedagogisk:

Uppmärksamhet, fantasi, tal

Hälsosparare:

Övervaka barnens hållning och upprätthåll en fysisk aktivitet under hela lektionen.

Material:

Bilder på grönsaker, grönsaksträdgård, korg;

Utdelat material "grönsaker och frukter";

Bricka med grönsaker

Leksak - kanin

Preliminärt arbete:

Tittar på illustrationer av grönsaker;

Dikter av Y. Tuvim "Grönsaker";

Rollspel "Grönsaksbutik"

Gjorde. spel "Vad de planterar i trädgården", "Hitta det jag ska berätta om"

Integrering av utbildningsområden: Kommunikation, Socialisering, Hälsa, Fysisk utbildning.

Lektionens framsteg

Pedagog: Killar, idag kom kaninen och hälsade på oss (visar en kaninleksak).

Läraren talar för kaninen och rör honom som om han hoppar:

"Var det någon här som letade efter mig?

Jag kom till dig direkt!

Jag ringer er

För att hjälpa till - gå till trädgården.

För att samla allt i sängarna,

Jag behöver människor som är vänliga mot mig.

Pedagog: Killar, kaninen odlade mycket grönsaker i sin trädgård. Han ensam kan inte samla alla grönsaker, och han ber dig hjälpa honom. Kan du hjälpa? Låt oss sedan gå till kaninens trädgård.

Barn går till staffliet där manualen för "Vegetable Garden" är installerad och sitter på stolar.

Pedagog: Titta, killar, hur många grönsaker som växte i kaninens trädgård. Namnge dem.

Barn: tomater. Lök, potatis, morötter, rödbetor, kålrot, gurka.

Pedagog: Titta, gurkor och tomater hänger på grenar ovanför trädgårdsbädden - de måste plockas. Så här (visar). Men rödbetor, kålrot, lök. Potatis växer direkt från marken och endast dess blad är synligt. De måste dras ut - dras upp ur marken. Så här (visar).

Sedan bjuder läraren in barnen en efter en till staffliet och frågar vilken grönsak han vill plocka från en gren och vilken han ska dra upp ur jorden.

I trädgården provade vi -

De böjde sig lågt till trädgårdssängen.

All skörd är skördad.

Här är han. Bunny, fatta!

Barn säger adjö till kaninen.

Pedagog: Killar, titta, det ligger grönsaker blandade med annan mat och leksaker på golvet. Du behöver bara lägga grönsaker i korgen. Detta måste göras så snabbt som möjligt (en glad melodi låter).

En utomhuslek spelas: "En, två, tre - ta med grönsaken till korgen"

Läraren uppmanar barnen att gå till bordet där det finns dummies av grönsaker.

Pedagog: Jag satte 4 grönsaker på bordet. Titta på dem och kom ihåg. Nu blundar du, jag tar bort en och du kommer att berätta för mig vad som saknas.

Spelet spelas "Hitta något att berätta om"

Sammanfattning av lektionen.

Lärare: Vår lektion har nått sitt slut.

Vem kom och hälsade på oss idag?

Vad frågade kaninen oss?

Vilka grönsaker växte i hans trädgård?

Ni är fantastiska, väldigt uppmärksamma barn!